Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

آخرین گروه از اعضای سازمان مجاهدین خلق خاک عراق را ترک کرد

آخرین گروه از اعضای سازمان مجاهدین خلق خاک عراق را ترک کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سازمان مجاهدین خلق اعلام کرد آخرین گروه از اعضای این سازمان – که شمار آن‌ها ۲۸۰ نفر بوده- پایگاه لیبرتی عراق را به مقصد آلبانی و دیگر کشورهای اروپایی ترک کرده اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ویلیام سپیندلر، یکی از سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد با انتشار گزارشی ضمن تایید این خبر اعلام کرد: «جامعه بین‌المللی هم‌اکنون با موفقیت تغییر مکان تمامی ساکنان کمپ [لیبرتی] را در کشورهای ثالث به پایان رسانده است.»

کمپ لیبرتی در نزدیکی بغداد – که از زمان تخلیه اردوگاه اشرف در سال ۲۰۱۱ به محل اسکان موقت اعضای مجاهدین خلق در عراق بدل شد- در ۵ سال گذشته بارها هدف حملات موشکی و خمپاره‌ای قرار گرفت. مجاهدین خلق شمار قربانیان این حملات را ۱۴۷ نفر عنوان کرده و افزوده است که ۲۷ عضو دیگر این سازمان نیز «در شرایط محاصره ضدانسانی جان باختند.»

Iranian opposition group in Iraq resettled to Albania https://t.co/jlvB632ewF

— Reuters Iran (@ReutersIran) September 9, 2016

حسن دانایی فر، سفیر جمهوری اسلامی ایران در عراق ماه گذشته اعلام کرده بود که اعضای باقی مانده مجاهدین در کمپ لیبرتی تا «یک ماه و نیم دیگر» خاک عراق را ترک خواهند کرد.

مجاهدین خلق انتقال اعضایش از عراق را «بزرگترین پیروزی مجاهدین به‌رغم تمام توطئه‌ها، کارشکنی‌ها و تهدیدهای» جمهوری اسلامی توصیف کرده است.

سازمان مجاهدین خلق ایران در سال ۱۳۴۴ و برای مبارزه مسلحانه با حکومت پهلوی تشکیل شد. بیش از دو سال پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ و تشدید اختلافات میان این سازمان و جمهوری اسلامی، مجاهدین مبارزه مسلحانه را برای سرنگونی حکومت جدید ایران آغاز کرد. بسیاری از اعضا و کادرهای این سازمان در سال‌های پایانی جنگ ایران و عراق در این کشور مستقر شده و عملیات‌هایی را علیه نیروهای ایرانی سازماندهی و اجرا کردند. پس از قبول قطعنامه ۵۹۸ از سوی ایران، نیروهای «ارتش آزادیبخش ملی» مجاهدین عملیات «فروغ جاویدان» را برای تصرف تهران و سرنگونی جمهوری اسلامی آغاز کرد. بسیاری شکست این عملیات در مردادماه ۱۳۶۷ را نقطه آغاز اعدام زندانیان سیاسی وابسته به مجاهدین و سازمان‌های چپگرا در این سال می‌دانند.

سازمان مجاهدین خلق در ماه‌های گذشته بسیار به عربستان سعودی نزدیک شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دادگاهی در هلند هویت محمدرضا کلاهی متهم انفجار ۷ تیر را تایید کرد

سیر شبانه هنرپیشه‌های زن عراقی در تهران با حجاب اختیاری؛ استاندارد دوگانه جمهوری اسلامی در قبال زنان

امیرعبداللهیان: پاسخ ایران در شرایط تهدید، قاطع و فوری است