Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

روحانی برای جلوگیری از وقفه در پروژه‌های مشترک به چین سفر می‌کند

روحانی برای جلوگیری از وقفه در پروژه‌های مشترک  به چین سفر می‌کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسن روحانی ماه آینده میلادی برای شرکت در نشست منطقه‌ای سازمان همکاری شانگهای و مذاکرات جهت پیشگیری از ایجاد وقفه در پروژه‌های مشترک دو کشور در پی خروج آمریکا از برجام، به چین سفر خواهد کرد.

آگهی

وزارت امور خارجه چین اعلام کرد که حسن روحانی ماه آینده میلادی برای شرکت در نشست منطقه‌ای سازمان همکاری شانگهای و مذاکرات جهت پیشگیری از ایجاد وقفه در پروژه‌های مشترک دو کشور در پی خروج آمریکا از برجام، به این کشور سفر خواهد کرد.

پس از صدور فرمان خروج ایالات متحده از برجام توسط دونالد ترامپ، پکن به همراه دیگر کشورهای امضاکننده توافق هسته‌ای ایران برای حفظ این توافق تلاش کرده است.

حسن روحانی برای دیدار کاری و حضور در نشست گروه امنیتی تحت رهبری چین و روسیه، تحت نظارت سازمان همکاری شانگهای به چین سفر خواهد کرد.

تاریخ دقیق سفر رئیس جمهوری ایران مشخص نیست اما نشست سازمان همکاری شانگهای نهم و دهم ماه ژوئن (۱۹ و ۲۰ خرداد) در شهر چینگ‌دائو در شمال چین برگزار می‌شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کشورهای ثابت و ناظر عضو سازمان همکاری شانگهای

ایران یکی از اعضای ناظر سازمان همکاری های شانگهای است اما مدت‌هاست که درخواست رسمی برای عضویت ثابت در این سازمان را ارائه کرده است.

بیشتر بخوانید:

معاون وزیر خارجه چین ضمن اعلام برنامه سفر حسن روحانی با ابراز امیدواری از همکاری نزدیک دو کشور برای حفظ برجام افزود که ایران و چین باید با یکدیگر راه‌های جلوگیری از اختلال در پروژه‌های مشترک دو طرفه را بررسی کنند.

روسیه پیش از این عضویت دائم ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای را در صورت برداشته شدن تحریم‌های غرب مطرح کرده بود.

سازمان میان دولتی همکاری‌ شانگهای شامل چین، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، روسیه، ازبکستان، پاکستان و هند برای همکاری این کشورها در زمینه‌های امنیتی، اقتصادی و فرهنگی و ایجاد موازنه در برابر پیمان ناتو و نفوذ آمریکا در سال ۲۰۰۱ تشکیل شد.

ولادیمیر پوتین و روسای جمهوری قزاقستان و قرقیزستان نیز در نشست سازمان همکاری‌ شانگهای تحت رهبری مشترک چین و روسیه شرکت خواهند کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ظریف: مذاکره با مقامات چین مثبت و سازنده بود

حمایت چین از عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای

تخریب مساجد و سانسور متون؛ چین چگونه مسلمانان را در سین‌کیانگ سرکوب می کند؟