Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بهرام قاسمی: ایران با اسرائیل مذاکره نکرده است

بهرام قاسمی: ایران با اسرائیل مذاکره نکرده است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گزارش برخی رسانه‌های غیرایرانی، تهران و تل‌آویو در جریان مذاکرات غیرمستقیم در اردن، دربارۀ درگیری‌های جنوب غرب سوریه گفتگو کرده‌اند.

آگهی

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که ادعای برخی رسانه‌های غیرایرانی دربارۀ مذاکرۀ غیرمستقیم مقامات ایرانی و اسرائیلی در اردن «از اساس کذب و خبرسازی است.»

بنا بر گزارش ایرنا، آقای قاسمی روز دوشنبه در پاسخ به خبرنگاران با اشاره به اینکه «جمهوری اسلامی ایران قطعا و اساسا رژیم جعلی، تروریستی و غاصب اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد» گفت: «در بحبوحه خیانت برخی کشورهای عربی به آرمان فلسطین و پایمال کردن مجاهدت و مقاومت چند ده سالۀ ملت مبارز آن سرزمین، خبرسازی مغرضانه و پوچ برخی وبگاه‌های منتسب به محور عبری-عربی برای انحراف افکار عمومی جهانیان از جنایات اخیر رژیم صهیونیستی جای هیچگونه تعجبی ندارد.»

از جمله رسانه‌هایی که به انتشار خبر مذاکرۀ مقامات ایرانی و اسرائیلی پرداخته‌اند، وبسایت خبری «ایلاف» وابسته به عربستان سعودی بوده است. بنا بر گزارش این وبسایت، تهران و تل‌آویو در جریان مذاکرات غیرمستقیمی در اردن، دربارۀ درگیری‌های جنوب غرب سوریه به گفتگو نشسته‌اند.

به نوشتۀ «ایلاف»، در پایان این گفتگوها ایران پذیرفته است که در درگیری‌های پیش رو در جنوب غرب سوریه میان نیروهای بشار اسد و گروه‌های شورشی شرکت نکند و در مقابل اسرائیل نیز متعهد شده است تا زمانی که حزب الله و شبه نظامیان شیعه در درگیری‌های منطقه مرزی مشترک میان سوریه، اسرائیل و اردن وارد نشده‌اند، اسرائیل نیز در این درگیری‌ها دخالت نکند.

بنا بر گزارش های تایید نشده، این مذاکرات آخر هفته گذشته در هتلی در امان پایتخت اردن انجام شده است.

در جریان این گفتگوها، سفیر ایران در اردن بر اساس دستورالعملی که از تهران دریافت کرده بود به همراه شماری از پرسنل امنیتی ایران در یک اتاق حضور داشتند و در اتاقی دیگر نیز مقامات ارشد امنیتی اسرائیل از جمله معاون موساد بودند. میانجی‌گری این گفتگوها برعهده اردن بود که وظیفه رد و بدل کردن پیام‌ها میان دو طرف را برعهده داشت.

به ادعای «ایلاف» محور گفتگوهای دو طرف جنگ در سوریه و درگیری‌ها در مناطق جنوبی این کشور از جمله در شهرهای درعا و کونیترا بوده است. همچنین اسرائیل به تهران تاکید کرده است که ایرانی‌ها نباید در درگیری‌هایی که در نزدیکی خطوط آتش‌بس سوریه و اسرائیل روی می‌دهد، از جمله در بلندی‌های جولان دخالت کنند.

گفته می‌شود در روزهای گذشته ایران و اسرائیل به وسیله مقامات اردن، پیام‌های بسیاری را در موضوع سوریه برای یکدیگر فرستاده‌اند. تل‌آویو به تهران دربارۀ احتمال درگیری مستقیم در صورت اعزام نیرو از ایران به جنوب سوریه و استفاده از نظامیان حزب الله لبنان هشدار داده است. اردن همچنین پیام‌هایی را به مقامات سوریه و روسیه منتقل کرده است.

بر اساس معاهدۀ صلح اردن و اسرائیل، نظامیان اسرائیلی می‌توانند چنانچه اردن تهدید شود، برای اقدام نظامی وارد عمل شوند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض شدید ایران به گرجستان برای کشف حجاب چند زن ایرانی

اسرائیل برقراری آتش‌بس با حماس را تکذیب کرد

برآورد اطلاعاتی جدید آمریکا و اسرائیل از برنامه هسته‌ای ایران؛ آیا تهران به دنبال بمب اتم است؟