Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

'دونالد ترامپ جمهوری چک': اتهام‌ها علیه من دروغ است

'دونالد ترامپ جمهوری چک': اتهام‌ها علیه من دروغ است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آندری بابیش،‌ نخست وزیر جمهوری چک که برای سوء استفاده از بودجه اروپا تحت پیگرد قضایی است به یورونیوز می‌گوید:‌ از زمان ورود من به سیاست، هیچ رسوایی مالی در دولت وجود نداشته است.

آندری بابیش نخست وزیر جمهوری چک را دومین فرد ثروتمند کشور می دانند و به او لقب «دونالد ترامپ جمهوری چک»‌ را داده اند. سیاستمدار میلیاردر و پوپولیست وعده از بین بردن فساد در کشور را داده است. بابیش که قبلا وزیر دارایی جمهوری چک بود به اتهام اختلاس و تقلب مالیاتی از این مقام برکنار شد.

حزب متبوع آندری بابیش موسوم به «آنو» در انتخابات پارلمانی ماه اکتبر ۲۰۱۷ توانست بیشترین تعداد کرسی را از آن خود کند اماهیچ یک از احزاب به خاطر اتهام فساد مالی رهبر حزب حاضر نشدند با آن ائتلاف کنند.

آندری بابیش نخست وزیر دولت اقلیت جمهوری چک، مانند کشورهای دیگر عضو گروه «ویزگراد»‌ یعنی اسلواکی، مجارستان و لهستان مخالف ورود مهاجران به کشورش است.

او همچنین در کنفرانس امنیتی بین المللی گلوب سک ، که از ۱۷ تا ۱۹ ماه مه در براتیسلاوا، پایتخت اسلواکی برگزار شد،‌ گفته است که جمهوری چک در رابطه با برجام بر خلاف سیاست‌های مشترک اتحادیه اروپا عمل نمی‌کند.

یورونیوز در حاشیه این کنفرانس با وی گفتگویی انجام داده است.

بیشتر بخوانید:‌

یورونیوز: رسانه‌های خارجی به شما لقب «دونالد ترامپ جمهوری چک»‌ را داده اند. از این مقایسه خوشتان می‌آید؟‌

آندری بابیش : «اخبار جعلی را نخوانید! برخی از خبرنگاران چک اخبار دروغ منتشر می‌کنند. من این را نمی پسندم . تنها وجه اشتراک من با دونالد ترامپ در این است که همسرهایمان اهل چک است. اینکه می‌گویند من دومین فرد ثروتمند در جمهوری چک هستم، هم اشتباه است. اعداد و ارقام اشتباه است. باور کنید از وقتی نخست وزیر شده‌ام اوضاع کشور بهتر شده است اما وضع شرکت تجاری من بدتر شده است.»

یورونیوز: برای تشکیل دولت تلاش می‌کنید؟ فکر می‌کنید موفق خواهید شد؟‌ یا اینکه انتخابات تازه‌ای برگزار خواهد شد؟‌

آندری بابیش:‌ « نه درست نیست. دولت تشکیل داده‌ایم. برای مذاکره با احزاب دیگر سخت کار می‌کنیم و دولت واقعاً نسبت به تک تک قوانین پیشنهادی موضع اتخاذ می کند. ما تلاش می کنیم ساختار دولت را تغییر دهیم و البته بهترین شکل دولت را در نظر داریم. چون ما دولت اقلیت هستیم تمام وزرا با نظر من تعیین می شود . من ۱۸ ساعت در روز کار می‌کنم حتی روزهای یکشنبه هم کار می‌کنم، خیلی بیشتر از کاری که برای شرکتم انجام می‌دهم . اما مسئله این است که کار در دولت با کار برای کمپانی فرق دارد.»

یورونیوز:‌ شما تقریبا منتقد سیاست‌های اتحادیه اروپا هستید. مشکلتان با اروپا چیست؟‌ اگر بخواهید به یکی از مشکلات اصلی‌تان اشاره کنید. آن مشکل چه خواهد بود؟‌

آندری بابیش:‌ «‌من منتقد اتحادیه اروپا نیسستم. بالعکس من خیلی طرفدار اتحادیه اروپا هستم. به نظرم باید اساسا چهار آزادی را داشته باشیم:‌ گردش آزاد شهروندان، کالا ،‌ خدمات و سرمایه.»

یورونیوز: اما شما از اتحادیه اروپا انتقاد کرده‌اید که کند و ناکارآمد است. آيا به نظرتان بخشی از این ناکارآمدی به این دلیل نیست که کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید سر همه چیز با هم به توافق برسند؟

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

آندری بابیش:‌ «بله شاید درست باشد.این واقعیت است، اما مسائلی وجود دارد که ما باید سریعتر درباره‌‌اش تصمیم بگیریم. موضع مهاجرت دقیقا یکی از همین مسائل بود. تصمیم کمیسیون اروپا در سال ۲۰۱۴ میلادی در زمینه سهمیه بندی پناهجویان میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا اشتباه بود. الان در سال ۲۰۱۸ هستیم و مشکل مهاجرت غیر قانونی هنوز حل نشده است.»

یورونیوز:‌ شما سهمیه تعیین شده سوی کمیسیون اروپا برای پذیرش پناهجویان را نمی‌پذیرید. آیا حاضرید با کمیسیون اروپا به توافق برسید؟ زیرا کشورهای غرب اروپا می گویند اگر توافق حاصل نشود،‌ با تکیه با رای اکثریت،‌ کارشان را پیش خواهند برد.

آندری بابیش:‌ «‌این کار را انجام داده اند. اگر بار دیگر این کار را انجام بدهند تاثیر منفی‌ای روی کشورهایی خواهد داشت که مخالف این سهمیه بندی هستند. در حال حاضر چهار کشورهای اروپای مرکزی: جمهوری چک،‌ لهستان،‌ مجارستان و اسلواکی تصمیم کمیسیون اروپا برای سهمیه بندی پذیرش پناهجو را رد کرده ایم.»

یورونیوز:‌ آیا به نظرتان بهتر نیست به توافق برسید تا اینکه بخواهید از رای اکثریت کمک بگیرید؟‌

آندری بابیش:‌ « ما برای همبستگی آماده‌ایم. حاضریم کمک مالی کنیم یا سرباز بفرستیم. اما مشکل مهاجرت را باید بیرون اروپا حل کرد. هسته اصلی مشکل بیرون از اتحادیه اروپاست. شاید باید فعالانه‌تر باشیم،‌شاید درباره سوریه زمان را از دست دادیم.»

یورونیوز: نظرتان راجع گروه موسوم به «ویزگراد» چهار کشور اروپای مرکزی [لهستان،‌ مجارستان،‌ اسلواکی و جمهوری چک]‌ چیست؟‌ آیا می‌توانند ائتلاف تأثیرگذاری به وجود بیاورند و عامل مهمی در تصمیم گیری های اتحادیه اروپا باشند؟

آندری بابیش:‌ «‌بله. ما چهار کشور خیلی موثریم. ما نماینده ۶۵ میلیون شهروند اتحادیه اروپا هستیم. درباره مسئبله مهاجرت،همچنین درباره «چارچوب بودجه سالانه کمیسیون اروپا»، سیاستهای مربوط به انسجام،‌ کشاورزی و موضوعات دیگر توافق نظر داریم.»

یورونیوز :‌ به نظرتان، در لایحه بودجه پیشنهادی جدید اتحادیه اروپا،‌ چه چیزهایی را می‌توان کاهش داد؟ زیرا به دلیل خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نیاز به صرفه‌جویی است اما شما کاهش بودجه مربوط به کشاورزی را نمی‌پذیرید.

آندری بابیش: «ما کاهش بودجه را رد نمی‌کنیم. گفتیم که سیاست‌ انسجام ‌[اقتصادی]‌ و به‌ویژه کشاورزی برای فرانسه و کشورهای دیگر‌،‌حتی (شرق) آلمان مهم است . ما حاضریم درباره افزایش بودجه گفتگو کنیم. اما اصرار داریم که در تصمیم گیری برای برنامه ها و بودجه ای که برای ما در نظر گرفته می شود، نقش و نفوذ بیشتری داشته باشیم و نظرات ما به حساب بیاید. منظورم این است که تفاوت بین پولی که میپردازیم و بودجه ای که از «چارچوب بودجه سالانه کمیسیون اروپا» در آینده به ما تعلق می‌گیرد، این قدر زیاد نباشد.»

یورونیوز: درباره فساد صحبت کنیم. وعده داده اید که با فساد در جمهوری چک مبارزه می‌کنید. آیا می توانید به چند اقدامی که در این زمینه عملا انجام خواهید داد،‌ اشاره کنید.

آندری بابیش: «بله. از زمان ورود من به سیاست، هیچ رسوایی مالی در دولت وجود نداشته است. ما بسیار شفاف بودیم، تمام قراردادها منتشر می شود، سازماندهی و بازسازی ساختارهای دولتی آغاز شده است و ما در پارلمان تلاش کرده ایم که تمام این قوانین ضد فساد را در چارچوب قوانین جا بدهیم و به اجرا درآوریم.»

یورونیوز: شما برای سوء استفاده از بودجه اروپا تحت تعقیب قضایی هستید.

آندری بابیش: «دروغ است و خیلی مسخره است که بعد از ده سال کسی می آید و می خواهد از این دروغ ها استفاده کند.»

یورونیوز: یعنی می گویید که دشمنان سیاسی داخلی شما هستند که این چیزها را به راه انداخته‌اند؟

آندری بابیش: «بله»

یورونیوز: اما اداره‌ مبارزه با فساد اروپا تعقیب قضایی را آغاز کرد.

آندری بابیش: «آنها هیچ چیزی پیدا نکرد. این یارانه را ۹ بار ادارات جمهوری چک کنترل کرده بودند و هیچ روال غیرعادی پیدا نکردند. همه چیز قانونی بوده است.»

یورونیوز: اما پلیس جمهوری چک تعقیب قضایی را بر عهده دارد.

آندری بابیش:‌ «بله پلیس جمهوری چک درست قبل از انتخابات به صحنه آمد تا بر انتخابات تأثیر بگذارد اما هیچ شاهدی برای این دروغ وجود ندارد. هیچ مدرکی نیست. کسی چیزی ندزدیده است. اختلاسی نشده است می توانید بروید ببینید و خواهید دید در این مزرعه ترکیبی از یارانه های اروپایی و سرمایه خصوصی به بهترین و متناسب ترین شکل به کار گرفته شده است.»

یورونیوز:‌ دوست دارید اتحادیه اروپا چه آینده ای داشته باشد؟

آندری بابیش: «باید این چهار آزادی که گفتم تحقق پیدا کند، باید حرف همه اعضای اتحادیه اروپا شنیده شود و باید در آینده هر کشور عضو که شرایط لازم را برآورده می کند از شرایط مناسب عضویت برخوردار شود. تمام قاره اروپا باید یک منطقه یورو داشته باشد، یک منطقه شنگن داشته باشد، و بعد البته باید از اروپا دفاع کنیم در مرزهای زمینی و دریایی. خیلی ساده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناآرامی در جمهوری چک؛ نخست وزیر تهدید به برگزاری انتخابات زودهنگام کرد

انتصاب جنجالی وزیر دادگستری جمهوری چک خشم مردم را برانگیخت

تنها یک رهبر اروپایی از تصمیم ترامپ درباره بیت المقدس حمایت کرده است