Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تنها یک رهبر اروپایی از تصمیم ترامپ درباره بیت المقدس حمایت کرده است

تنها یک رهبر اروپایی از تصمیم ترامپ درباره بیت المقدس حمایت کرده است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده مبنی بر برسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسراییل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر واکنشهای متعددی را در پی داشته است. اغلب متحدان مهم ایالات متحده از این تصمیم رئیس جمهوری آمریکا انتقاد کرده اند. در اروپا رهبران آلمان، بریتانیا و فرانسه تصمیم دونالد ترامپ را پرضرر و خطرناک خوانده اند.

برلین با صراحت اعلام کرد که از تصمیم ترامپ حمایت نخواهد کرد و خانم مرکل، صدراعظم آلمان گفت که سعی خواهد کرد از این تصمیم دوری کند. دولت محافظه کار بریتانیا و یکی از نزیکترین کشورهای متحد آمریکا تصمیم آقای ترامپ را نگران کننده خواند و اعلام کرد این تصمیم کمکی به صلح خاورمیانه نخواهد کرد. دولت امانوئل ماکرون تصمیم دونالد ترامپ را کاملا تاسف برانگیز خواند. وزیر خارجه فرانسه، ژان ایو لودریان گفت که تصمیم وی تمام راهها بسوی صلح خاورمیانه را مسدود خواهد کرد. فدریکا موگرینی هم اعلام کرد که بیت المقدس تنها در روزی پایتخت اسراییل خواهد بود که پایتخت فلسطین هم باشد.

اما چه کسانی از تصمیم دونالد ترامپ حمایت می کنند. مهمترین حامی ترامپ در برسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسراییل بی‌تردید نخست وزیر اسراییل بنیامین نتانیاهو است. او دوشنبه در ملاقات با رهبران اتحادیه اروپایی اعلام کرد که تنها با برسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسراییل است که می توان به صلح پایدار در خاورمیانه دست یافت.

اما در اروپای امروز این تصمیم دونالد ترامپ حامیانی هم در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا داشته است. از جمله رئیس جمهوری کشور جمهوری چک، میلوش زمان که یکی از رهبران اسلام ستیز و مهاجر ستیز عضو اتحادیه اروپایی به شمار می آید. می توان گفت آقای زمان مهمترین قدرت سیاسی در جهان است که دربرسمیت شناختن پایتخت اسراییل از دونالد ترامپ حمایت کرده است. او در گفتگو با یک رسانه داخلی گفته است که دلیل انتقادات از ترامپ این است که جهان تحت تاثیر گروههای تروریست فلسطینی قراردارد. البته وزارت خارجه جمهوری چک خبری مبنی بر انتقال سفارت جمهوری چک از تل آویو به بیت المقدس نداده است.

خرت ویلدر، نامزد راست گرای افراطی انتخابات اخیر هلند که یکی از نمادهای ضداسلامگرایی اروپا محسوب می شود هم از تصمیم دونالد ترامپ حمایت کرده است. خرت ویلدر در توییتر خود نوشته است که «بیت المقدس تقسیم شدنی نیست و تنها پایتخت جاویدان اسراییل خواهد بود.»

هانس کریستین استراکه رهبر راست گرایان افراطی اتریش هم از تصمیم دونالد ترامپ حمایت کرده است و از رهبران جهان دعوت کرده در حمایت از اسراییل و تصمیم جدید دولت ایالات متحده به اسراییل سفر کنند. 

۸۶ کشور جهان در اسراییل سفارت دارند و تمام این سفارتخانه‌ها در شهر تل آویو می باشند. دولت ایالات متحده هم برای انتقال سفارت این کشور از شهر تل آویو به بیت المقدس نیاز به روند دو تا چهار ساله دارد. به همین دلیل بسیاری از تحلیلگران سیاسی معتقدند که هرچند دونالد ترامپ رسما تصمیم به انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را گرفته ولی ممکن بدلیل تعویض رهبر آمریکا ایم اقدام هیچگاه عملی نشود.

دونالد ترامپ می گوید با این تصمیم یکی از مهمترین شعارهای کمپین انتخاباتی خود را عملی کرده است. آمریکا که همواره نقش میانجی در جنگ خاورمیانه را داشته است امکان دارد با این تصمیم کاملا این نقش را از دست بدهد. اتحادیه اروپا با انتقاد از این تصمیم دونالد ترامپ شانس زیادی برای جانشینی آمریکا در بحران خاورمیانه خواهد داشت. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

'دونالد ترامپ جمهوری چک': اتهام‌ها علیه من دروغ است

گواتمالا بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل برسمیت شناخت

نتانیاهو در بروکسل: تصمیم ترامپ راه صلح را هموار کرد