Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

جوزپه کنته با پشتیبانی راست‌گرایان ایتالیا مامور تشکیل کابینه شد

جوزپه کنته با پشتیبانی راست‌گرایان ایتالیا مامور تشکیل کابینه شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای کنته گفت دولت وی دولت تغییر خواهد بود.

آگهی

سرجیو ماتارلا، رئیس‌جمهوری ایتالیا عصر چهارشنبه رسما جوزپه کنته را مامور تشکیل کابینه کرد. آقای کنته از سوی احزاب ضدساختار ایتالیا برای تشکیل دولت آینده این کشور معرفی شده بود.

وی در نشست خبری پس از انتصابش اعلام کرد از تعهدات اروپایی و بین‌المللی کشورش آگاه است و افزود که دولت وی دولت تغییر خواهد بود.

رهبران دو حزب جنجالی ۵ ستاره و لیگا روز ۲۱ مه «جوزپه کنته» استاد حقوق دانشگاه فلورانس را برای تصدی مقام نخست‌وزیری به سرجیو ماتارلا، رییس جمهور ایتالیا معرفی کردند. اما آقای ماتارلا، چنانکه انتظار می‌رفت، نامزد انتخابی دو حزب را بلافاصله تأیید نکرد. به نظر می‌رسد نداشتن سابقه فعالیت سیاسی جوزپه کنته در این تعلل نقش داشته باشد.

جوزپه کنته همراه با لوئیجی دی مایو، رهبر حزب پنج ستاره

گرچه تاخیر در تأیید آقای کنته به عنوان نخست وزیر، به شایعه‌ها پیرامون مدراک تحصیلی وی دامن زد اما دو حزب ۵ ستاره و لیگا همچنان از نامزد خود قاطعانه پشتیبانی کردند.

بیشتر بخوانید:ابهام در سوابق دانشگاهی جوزپه کنته، دردسر تازۀ نخست‌ وزیر احتمالی ایتالیا

بی ثباتی سیاسی و منطقه یورو

هفته گذشته دو حزب جنجالی ۵ ستاره و لیگا با تشکیل یک ائتلاف وعده‌هایی دادند نظیر کاهش مالیات، اصلاح حقوق بازنشستگی و افزایش بودجه تأمین اجتماعی؛ وعده‌هایی که ممکن به اختلاف بیشتر میان ایتالیا و اتحادیه اروپا بیانجامد.

کمیسیون اروپا روز چهارشنبه ۲۳ مه به ایتالیا هشدار داد که افزایش نرخ بهره در این کشور و نگرانی‌های سیاسی، ثبات مالی ایتالیا را به خطر خواهد انداخت.

عضویت در حوزه پولی یورو نکته‌ای کلیدی برای منتقدان دولت ایتالیا است.

دارایی‌های مالی ایتالیا در هفته‌های گذشته به علت بی‌ثباتی‌های سیاسی این کشور به شدت آسیب دیده است. اما روز سه شنبه با اعلام اینکه حزب لیگا در تلاش است تا پائلو ساوونا، اقتصاددان منتقد واحد پولی یورو را به عنوان وزیر اقتصاد معرفی کند، وضعیت دارایی‌های مالی رو به بهبود رفت.

این اقتصاددان ۸۱ ساله، ورود ایتالیا به این حوزه پولی را یک «اشتباه تاریخی» خوانده است و به دنبال برنامه‌ای برای خروج ایتالیا از آن است.

بیشتر بخوانید:دست‌های بسته رئیس جمهوری ایتالیا در برابر ائتلاف پوپولیست‌ها و راست‌های افراطی

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برنامه احزاب ضدساختار ایتالیا در زمینه مهاجرت چیست؟

درگیری در مجلس ایتالیا بر سر لایحه جنجالی دولت؛ یک نماینده راهی بیمارستان شد

جوان ایتالیایی به خاطر دستمزد پایینی که گرفته بود با ویدئویی در تیک‌تاک کارفرمایش را به چالش کشید