Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اردوغان در سارایوو به دنبال چیست؟

اردوغان در سارایوو به دنبال چیست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جاسمین موژانویچ، متخصص علوم سیاسی در جنوب شرقی اروپا معتقد است که ترکیه دارای یک «حکومت اقتدارگرا» است و برگزاری کمپین انتخاباتی در کشوری مانند بوسنی نشانه «ضعف حاکمیت ترکیه» است.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در نظر دارد تا کمپین انتخاباتی خود برای جذب آرای شهروندان ترک ساکن کشورهای اروپایی را در سارایوو، پایتخت بوسنی برپا کند.

این تصمیم اردوغان به دنبال ممنوعیت تبلیغات سیاستمداران ترکیه در اتریش، آلمان و هلند، سه کشوری که بزرگترین جامعه ترک‌ها و ترک‌تباران را در خود جای داده‌اند، گرفته شده است. حدود ۶ میلیون از شهروندان این کشور در خارج از ترکیه و عمدتا در کشورهای اروپایی ساکن هستند.

حزب عدالت و توسعه (AKP) که ریاست آن بر عهده آقای اردوغان است برای نخستین بار قصد دارد تا چنین کمپینی را در اروپا راه بیاندازد.

مردم ترکیه در انتخابات این کشور که در ماه ژوئن امسال برگزار خواهد شد در مورد تغییر حکومت از نظام پارلمانی به نظام ریاستی و گسترش قدرت ریاست جمهوری رای خواهند داد.

مقامات هلندی سال گذشته میلادی به «دلایل امنیتی» فعالیت سیاستمداران ترکیه در کشور خود را برای انجام چنین انتخاباتی ممنوع کردند. آلمان و اتریش نیز سیاستی همچون هلند در پیش گرفتند.

سباستیان کورتس، صدر اعظم اتریش نیز در ماه آوریل در مصاحبه با یک شبکه رادیویی گفت: «اردوغان با رهبری خود سال‌هاست تلاش می کند تا ترک‌تباران اروپایی را استثمار کند.»

گرچه بوسنی عضو اتحادیه اروپا نیست، اما این تصمیم آقای اردوغان برای راه‌اندازی کمپین در سارایوو، به بحث‌های سیاسی پیرامون این انتخابات در هر دو کشور ترکیه و بوسنی دامن زده است.

کمپین تبلیغاتی رجب طیب اردوغان در بوسنی

بیشتر بخوانید:

موافقان و مخالفان برپایی کمپین انتخاباتی اردوغان در بوسنی

این تصمیم رجب طیب اردوغان با هیاهوی بسیاری همراه بود اما وزارت خارجه و ریاست جمهوری بوسنی هنوز به طور رسمی در مورد این مساله واکنش نشان نداده‌اند.

برخی منتقدان بر این باورند که اردوغان قصد دارد تا سلطه خود را بر بوسنی و حاکمیت این کشور افزایش دهد.

صدیق احمدویچ، نماینده پارلمان بوسنی، به رسانه‌های محلی گفت: «اگر هر کسی در هر زمانی که بخواهد، جلسات و یا تظاهرات سیاسی در کشور ما برگزار کند ما حاکمیت خود را از دست خواهیم داد.»

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که آقای اردوغان در حال مذاکره با برخی از سیاستمداران بوسنیایی از جمله باقر عزت‌بیگویچ، رهبر حزب محافظه‌کار «عمل دموکراتیک» است. منتقدان بر این باورند که آقای عزت‌بیگویچ قصد دارد از این دیدار در جهت منافع خود برای انتخابات عمومی پاییز امسال بوسنی استفاده کند.

دیدار رجب طیب اردوغان با جمله باقر عزت‌بیگویچ، رهبر حزب محافظه‌کار عمل دموکراتیک بوسنی

دوسانکا مایکیچ، نماینده پارلمان بوسنی معتقد است که با توجه به ممنوعیت برگزاری کمپین انتخاباتی ترکیه در کشورهای عضو اتحادیه، برپایی آن در بوسنی ممکن است «پیام اشتباهی» را به کشورهای اتحادیه اروپا مخابره کند و نشان دهد که «ما در مقابل ارزش‌های اروپایی بی‌تفاوت هستیم.»

جاسمین موژانویچ، متخصص علوم سیاسی در جنوب شرقی اروپا معتقد است که ترکیه دارای یک «حکومت اقتدارگرا» است و برگزاری کمپین انتخاباتی در کشور مانند بوسنی نشانه «ضعف حاکمیت ترکیه» است.

در مقابل، امیر سولیاگیچ، استاد علوم اجتماعی و سیاسی در دانشگاه بین‌المللی سارایوو، مخالفت با برپایی کمپین انتخاباتی در سه کشور اروپایی عضو اتحادیه را «ریاکاری اروپایی» نامید و گفت که این سه کشور به دیگر سیاستمداران خارجی غیرمسلمان اجازه برگزاری کمپین و نشست‌های سیاسی را می‌دهند.

مراد نقیب آرمان، استاد روابط بین الملل در دانشگاه عدنان مندرس ترکیه می گوید بازدید اردوغان از سارایوو غیرعادی نیست. وی معتقد است که دیدار آقای اردوغان به عنوان «محافظ جوامع مسلمانان سراسر دنیا» از کشورهایی با جمعیت مسلمان زیاد مانند بوسنی، امری کاملا طبیعی است.

بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که ممانعت از برگزاری کارزار انتخاباتی در کشورهای اروپایی ممکن است اثرات معکوسی با آنچه سیاستمداران اروپایی در مورد انتخابات ترکیه در نظر دارند داشته باشد، چرا که حزب آقای اردوغان تاکنون توانسته است حدود ۴۰ درصد آرای مردمی را جلب کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سارایوو، مقصد جدید گردشگران اروپایی

بیست و پنجمین سالگرد حمله به مهاجران ترک در آلمان با حضور وزیر خارجه ترکیه برگزار شد

اردوغان: از پیوستن به اتحادیه اروپا دست نکشیده‌ام