Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بیست و پنجمین سالگرد حمله به مهاجران ترک در آلمان با حضور وزیر خارجه ترکیه برگزار شد

 بیست و پنجمین سالگرد حمله به مهاجران ترک در آلمان با حضور وزیر خارجه ترکیه برگزار شد
Copyright 
نگارش از Euronews با استفاده از  AFP, DW, Europe 1
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جمعی از سیاست‌مداران آلمان به چاووش اوغلو اخطار داده‌اند که از این سفر برای کارزار انتخاباتی اردوغان و تبلیغ برای حزب آ‌ک‌پ‌ استفاده نکند.

آگهی

آنگلا مرکل به همراه وزیر خارجه ترکیه سه‌شنبه ۲۹ مه/ ۸ خرداد به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد حمله نژادپرستانه به مهاجران ترک در آلمان در مراسم یادبود و احترام به قربانیان شرکت‌ کرد.

این مراسم در حالی برگزار شد که تنش بین آنکارا و برلین رو به افزایش است. از طرف دیگر آنکارا در انتظار برگزاری انتخابات است و در آلمان احزاب افراطی راستگرا با راه‌یابی به پارلمان وارد عرصه سیاست شده اند.

ادای احترام به قربانیان حمله نژاد پرستانه

بیست و پنج سال پیش در ۲۹ ماه مه ۱۹۹۳ در یک حادثه آتش‌سوزی در شهر زولینگن واقع در غرب آلمان، پنج زن و دختر با اصلیت ترک کشته شدند. جوان‌ترین قربانیان ۴ ساله و بزرگترین‌ آنان ۲۷ ساله بود. آتش‌سوزی توسط ۴ جوان عضو یک گروه نئونازی و با انگیزه‌های نژاد پرستانه صورت گرفته بود. این ۴ جوان به ۱۰ تا ۱۵ سال زندان محکوم شدند.

Frank Vincentz
یادبود قربانیان حمله نژادپرستی سال ۱۹۹۳ در شهر زولینگن آلمانFrank Vincentz

صدر اعظم آلمان، آنگلا مرکل و مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه روز سه‌شنبه ۲۹ مه/ ۸ خرداد در مراسم ادای احترام به قربانیان این حمله نژادپرستانه شرکت کردند.

جنجال بر سر کارزار انتخاباتی اردوغان در خارج از کشور

برخی از رسانه‌های اروپایی گمانه‌زنی کرده‌اند که حضور چاووش اوغلو در این مراسم در واقع پوششی برای جمع‌آوری رای برای رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کنونی در انتخابات پیش‌روی ترکیه است.

حدود سه میلیون شهروند ترکیه در خارج از کشور واجد شرایط رأی دادن هستند. به این ترتیب حدود ۵ درصد آراء در انتخابات ترکیه را ترک‌های مقیم خارج  کشور می سازند. در این میان در حدود ۱،۴ میلیون تبعه ترکیه واجد شرایط رای در آلمان ساکن هستند. در نتیجه برای کارزار انتخاباتی اردوغان، آلمان کشور مهمی تلقی می شود.

بیشتر بخوانید:

پس از لغو سخنرانی وزرای ترکیه در آلمان، اردوغان این کشور را به "نازیسم" متهم کرد

همه پرسی قانون اساسی در ترکیه؛ اصرار آنکارا به تبلیغات در اروپا و عدم تمایل برخی کشورها

سال گذشته پیش از برگزاری همه‌پرسی بر سر اصلاح قانون اساسی ترکیه، دولت آلمان برگزاری کارزار انتخاباتی و سخنرانی مقامات ترک را در این کشور ممنوع اعلام کرده بود. اردوغان این تصمیم آلمان را «ممنوعیت از نوع آلمان نازی» خوانده بود.

رویترز

در همین راستا، جمعی از سیاست‌مداران آلمانی به چاووش اوغلو اخطار داده‌اند که از این سفر برای کارزار انتخاباتی اردوغان و تبلیغ برای حزب عدالت و توسعه (آ‌ک‌پ‌) استفاده نکند.

چندی پیش پلیس آلمان از سخنرانی دو نماینده پارلمان سابق ترکیه از حزب دموکراتیک خلق‌ها در جمع کرد‌های مقیم این کشور جلوگیری کرده بود.

وزیر خارجه آلمان، هایکو ماس نیز روز یکشنبه بر مواضع برلین تاکید کرد و گفت: «سخنرانی چاووش اوغلو برای گرامیداشت یاد قربانیان این حمله وحشیانه است و تبلیغ انتخاباتی نیست.»

بیشتر بخوانید: اردوغان در سارایوو به دنبال چیست؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دردسر واژه دیکتاتور و عکس اردوغان برای نشریه فرانسوی

اردوغان: تهدید، کشورهایی هستند که ۱۵ هزار کلاهک هسته‌ای دارند

اردوغان در سارایوو به دنبال چیست؟