Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا؛ از بحران اقتصادی تا بحران مشروعیت؟

نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا
نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از پیامدهای مهم انتخابات پیش رو در ونزوئلا می تواند بحران مشروعیت برای نیکولاس مادورو در صورت پیروزی در انتخابات باشد.

آگهی

انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا در حالی روز یکشنبه برگزار خواهد شد که ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا تصمیم نیکولاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا برای برگزاری این انتخابات زودهنگام را محکوم کرده اند.

آمریکا و اتحادیه اروپا تهدید کرده اند که در صورت «پایمال شدن دموکراسی» در ونزوئلا تحریم های جدیدی را علیه کاراکاس وضع خواهند کرد. نیکولاس مادورو پس از مرگ هوگو چاوز در سال ۲۰۱۳ به عنوان جانشین او انتخاب شد.

در انتخابات روز یکشنبه نیکولاس مادورو با رقیبی جدی روبرو نیست. مخالفان دولت ونزوئلا در حالی این انتخابات را تحریم کرده اند که بیش از ۲۰ میلیون ونزوئلایی واجد شرایط شرکت در رای گیری هستند.

هر چند بنا به نظرسنجی ها ۷۵ درصد رای دهندگان ونزوئلایی از عملکرد نیکولاس مادورو ابراز نارضایتی می کنند اما از او همچنان به عنوان بخت اصلی پیروزی در انتخابات پیش رو یاد می شود.

تیک گیل، استاد جامعه شناسی دانشگاه ایالت کارولینای شمالی در آمریکا در گفتگو با یورونیوز در مورد موقعیت نیکولاس مادورو در ونزوئلا می گوید: «به نظر می رسد که [ونزوئلا] یک مورد کلاسیک از نوعی انتقال قدرت باشد که در آن رهبری پرجذبه [هوگو چاوز] توانایی مدیریت امور و اداره کشور به شکل درست را داشت اما بعد فردی که جانشینش می شود تنها یک مقلد او به نظر می رسد.»

به گفته این کارشناس امور ونزوئلا در صورتی که همه واجدان شرایط در انتخابات شرکت کنند به وضوح هنری فالکون، رهبر مخالفان دولت در انتخابات پیروز خواهد شد.

رویترز
یکی از هواداران کارزار نیکولاس مادورورویترز

بحران مشروعیت برای نیکولاس مادورو؟

یکی از پیامدهای مهم انتخابات پیش رو در ونزوئلا می تواند بحران مشروعیت برای نیکولاس مادورو در صورت پیروزی در انتخابات باشد. ناظران انتخاباتی از آمریکا و اتحادیه اروپا اجازه نظارت بر روند رای گیری روز یکشنبه را ندارند.

انتشار گزارشهایی مبنی بر دخالت در روند انتخابات در ایالت بولیوار در جنوب شرقی ونزوئلا این نگرانی را پدید آورده است که امکان حوادث مشابه در دیگر ایالت ها وجود دارد.

پیش از این تشکیل مجلس ملی موسسان در ونزوئلا که برای تضعیف پارلمان این کشور به وجود آمد مشروعیت نیکولاس مادورو را خدشه دار کرده است. مخالفان دولت رای گیری برای انتخاب نمایندگان مجلس موسسان را تحریم کرده بودند. بسیاری از قدرت های خارجی نیز نتیجه این رای گیری را به رسمیت نشناختند.

با این حال نیکولاس مادورو به دلیل تحریم انتخابات از طرف مخالفان اصلی دولت بخت اول پیروزی در انتخابات محسوب می شود. ائتلاف اتحاد دموکراتیک که گروه اصلی مخالفان دولت ونزوئلا است انتخابات روز یکشنبه را تحریم کرده و از معرفی نامزد نیز خودداری کرده است.

هنری فالکون، عضو حزب «پیشرفت مترقیانه» به عنوان نامزد مستقل در انتخابات شرکت می کند. خاویر برتوچی دیگر نامزد مستقلی است که در این انتخابات شرکت کرده است.

لئوپولدو لوپز و هنریکه کاپریلس، دو نامزد اصلی مخالفان از شرکت در عرصه رقابت انتخاباتی منع شده اند.

رویترز
هنری فالکون، نامزد مخالف دولت ونزوئلارویترز

پس از انتخابات چه خواهد شد؟

هر کسی که برنده انتخابات روز یکشنبه شود مقابله با مشکلات بی شمار ونزوئلا از جمله بحران اقتصادی، تورم بالا و کمبود مواد اولیه زندگی را در دستور کار خواهد شد.

ونزوئلا هم اکنون با یکی از جدی ترین بحران های اقتصادی و اجتماعی تاریخ خود روبرو است. میلیون ها نفر در این کشور به مواد غذایی و دارو دسترسی ندارند. نرخ تورم در این کشور بسیار بالا است و ناامنی هم از مشکلات جدی کشور محسوب می شود.

بنا به تخمین ها سه میلیون ونزوئلایی طی سالهای اخیر به دلیل بحران اقتصادی کشورشان را ترک کرده اند.

ونزوئلا دارای یکی از بزرگترین ذخایر نفتی جهان است. با این حال این کشور اکنون به دلیل مشکلات اقتصادی کمتر از ۴۰ درصد از ظرفیت بالقوه خود نفت استخراج می کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ونزوئلا کاردار آمریکا را اخراج کرد

پل مرزی سیمون بولیوار، نماد کوچ دست جمعی مردم بحران زده ونزوئلا

مهاجرت دسته‌جمعی ونزوئلایی‌ها؛ بحرانی که در سکوت می‌گذرد