پل مرزی سیمون بولیوار، نماد کوچ دست جمعی مردم بحران زده ونزوئلا

پل مرزی سیمون بولیوار، نماد کوچ دست جمعی مردم بحران زده ونزوئلا
نگارش از Euronews

حدود چهار میلیون نفر از مردم ونزوئلا از آغاز بحران سیاسی و اقتصادی تاکنون کشورشان را ترک کرده اند.

پل سیمون بولیوار واقع در مرز کلمبیا به نمادی برای کوچ دسته جمعی است مردم ونزوئلا تبدیل شده است، روزانه بیش از چهل هزار نفر از ونزوئلاییها که از اوضاع وخیم سیاسی و اقتصادی در کشورشان به تنگ آمده اند از طریق این پل مرزی کشورشان را ترک و وارد خاک کلمبیا می شوند.

برخی از مهاجران ونزوئلایی قصد ماندن در کلمبیا را ندارند و تلاش می کنند با عبور از خاک این کشور خود را به کشوری ثالث برسانند. این درحالیست که برخی دیگر به دلیل وابستگی های خانوادگی ترجیح می دهند به نزدیکترین مکان به کشورشان کوچ کنند تا ضمن تلاش برای دست و پا کردن کسب و کاری کوچک، بتوانند به زادگاه خود رفت و آمد کنند.

خبرنگار یورونیوز با سفر به این نقطه حائل میان دو کشور گزارش خود را اینگونه آغاز می کند: «این پل سیمون بولیوار است.ما در کوکوتا و در منطقه ویلا دل روساریو هستیم که در حومه شهر کوکوتا در کلمبیا واقع شده است. چند صد متر آنطرف تر مرز ونزوئلاست. من اینسوی مرز در خاک کلمبیا هستم و افرادی که در اطراف من می بینید هر روز از این پل عبور می کنند. تعداد آنها حدود چهل هزار نفر در روز تخمین زده می شود.»

کوکوتا مهمترین گذرگاه مرزی کلمبیا است. اینجا شلوغ ترین و به نسبت امن ترین محلی است که ونزوئلایی ها می توانند از آن عبور کنند. این وضعیت در طول دو هزار و دویست کیلومتر مرز مشترک میان دو کشور حاکم نیست. مهاجران ممکن است در نقاط دیگر مرز با مناطق تحت کنترل گروه های مسلح روبرو شوند.

در دفتر اداره مهاجرت که در کوکوتا و در نزدیکی مرز واقع شده دست کم روزانه سه هزار و پانصد نفر مهر ورود بر پاسپورت هایشان می خورد. مهمترین دغدغه آنها پس از ورود ارتباط با خانواده و اقوام است.

آنها می گویند وارد کلمبیا شده اند و حاضرند این کشور را ترک کنند. بله، چون اغلب افراد پس از طی مسافتی طولانی و گذر از مرز، حرکت خود را به سوی کشورهای ثالث ادامه می دهند. بسیاری از آنها تعریف می کنند که برای عبور از مرز چه دشواریهایی را پشت سر گذاشته اند.

هر مهاجر ونزوئلایی برای ورود به خاک کلمبیا باید ده دلار حق عبور بپردازد. این مبلغ معادل معادل سی هزار پزو کلمبیا یا دو میلیون و پانصد هزار بولیوار، واحد پول ونزوئلاست. یکی از مهاجران به خبرنگار یورونیوز می گوید که این مبلغ برای آنها پول زیادی است و معادل سه برابر حداقل دستمزد روزانه در کشورشان است.

تنش های سیاسی در ونزوئلا و فروپاشی اقتصاد این کشور که سال گذشته با نرخ تورم ۲۶۰۰ درصدی روبرو بود عواقب وخیمی در این کشور به همراه داشته که از جمله مهمترین آنها کمبود شدید دارو و مواد غذایی است. بر اساس گزارش های منتشر شده، بیماری هایی نظیر سل و مالاریا بار دیگر در ونزوئلا شیوع پیدا کرده است.

گزارش خبرنگار یورونیوز اینگونه به پایان می رسد: حدود چهار میلیون نفر از مردم ونزوئلا از آغاز بحران تا کنون کشورشان را ترک کرده اند. براساس آمارهای رسمی تنها دو میلیون نفر از آنها سال گذشته از کشور خارج شدند. به تازگی شمار زیادی از مهاجران ونزوئلایی در کوکوتا مستقر شده و کسب و کارهای کوچکی برای خود راه انداخته اند. این شهر مرزی و کل کلمبیا به همراه آن با یک بحران انسانی در مقیاس جهانی دسته و پنجه نرم می کند.

مطالب مرتبط