رئیس‌جمهور صربستان: تحریم روسیه مثل این است که پایمان را قطع کنیم

رئیس‌جمهور صربستان: تحریم روسیه مثل این است که پایمان را قطع کنیم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صربستان مذاکره برای پیوستن به اتحادیه اروپا را از سال ۲۰۱۴ میلادی آغاز کرد و قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ به اتحادیه اروپا ملحق شود. اما به نظر می‌رسد که روابط این کشور حوزه بالکان با کوزوو، فرایند الحاق را طولانی‌تر کند.

آگهی

صربستان،‌ به همراه مونته‌نگرو نسبت به شش کشور دیگر حوزه بالکان در فرایند الحاق به اتحادیه اروپا از بقیه جلوترند. صربستان مذاکره برای پیوستن به اتحادیه اروپا را از سال ۲۰۱۴ میلادی آغاز کرده است.

این کشور امیدوار است تا سال ۲۰۲۵ میلادی به اتحادیه اروپا ملحق شود اما در حال حاضر مسئله عادی سازی روابط این کشور با کوزوو و به رسمیت شناختن این کشور،‌ چشم انداز پیوستن صربستان به اتحادیه اروپا را تیره و تار کرده است.

صربستان همچنان کوزوو را به عنوان یک دولت مستقل به رسمیت نمی‌شناسد اما بر اساس توافق سال ۲۰۱۳ در بروکسل، مشروعیت نهادهای دولتی کوزوو را پذیرفته ‌است.

از سوی دیگر، صربستان با روسیه نیز پیوندهای نزدیک دارد. وزیر خارجه روسیه، سرگئی لاوروف به دیدار کشورهای مختلف در منطقه می‌رود و اخیراً در جریان بازدید از صربستان هشدار داد که اگر اتحادیه اروپا از صربستان بخواهد بین روسیه و اروپا یکی را انتخاب کند همان اشتباهی را خواهد کرد که در اوکراین مرتکب شد.

یورونیوز با الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری صربستان ،‌ درباره الحاق این کشور به اتحادیه اروپا گفتگو کرده است.

عادی‌سازی روابط صربستان با بلگراد و پریستینا

یورونیوز:‌ حدود دو سال پیش در مصاحبه ای با یورونیوز گفتید که کشورتان از انتظار برای الحاق به اتحادیه اروپا خسته شده است. درآستانه نشست کشورهای غرب بالکان که روز ۱۷ ماه مه در صوفیه برگزار می‌شود هستیم. چه احساسی دارید؟‌

الکساندر ووچیچ:‌‌ «طی ۲ سال گذشته اتحادیه اروپا مقبولیتش در صربستان را از دست داده است. البته اکثریت مردم موافق الحاق صربستان به اتحادیه اروپا هستند. گرچه شهروندان ما نسبت یه اتحادیه اروپا حالت شعف و وجد نمی‌کنند اما از نظر منطقی خواستار پیوستن به اتحادیه اروپا هستند.»

یورونیوز:‌ در بودجه پیشنهادی کمیسیون اروپا برای سال ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۷ میلادی هیچ نشانه‌ای مبنی بر پیوستن کشورهای جدید به کمیسیون اروپا در نظر گرفته نشده است. پس صربستان عملا چه زمانی به اتحادیه اروپا می‌پیوندد؟

الکساندر ووچیچ:‌‌ «اولا فکر نمی‌کنم تا به‌حال کسی به ما تضمین داده باشد که ما در سال ۲۰۲۵ میلادی بخشی از اتحادیه اروپا باشیم. اما شرطی را که برای ما در نظر گرفته‌اند مربوط به کوزوو و عادی‌سازی روابطمان با پریستینا می‌شود . ما از ۱۸ سال پیش یعنی از سال ۲۰۰۰ پا در مسیر پیوستن به اتحادیه اروپا گذاشته‌ایم. به همین دلیل هم شهروندان ما گاهی احساس خستگی می‌کنند. به هر حال راه حل دیگری وجود ندارد. برای حل مشکلاتمان با کوزوو نهایت تلاشمان را خواهیم کرد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یورونیوز :‌ عادی‌سازی روابط صربستان با بلگراد و پریستینا عملا به چه صورت خواهد بود؟ این سوال مطرح می‌شود چون هفته گذشته از ورود تیم کاراته کوزوو به صربستان ممانعت به‌عمل آمد.

الکساندر ووچیچ:‌‌ «ما روشی بسیار مناسب پیش گرفتیم. به آنها اجازه ورود دادیم اما بدون پرچم دولت کوزووو، چون برای ما چنین دولتی وجود ندارد. البته این فقط ما نیستیم که چنین نظری داریم، دیگران هم هستند. اما رضایت دادیم که بدون پرچم وارد شوند و نخواستیم که با پرچم صربستان شرکت کنند. و خبری از پرچم کشورهای دیگر هم نبود. می‌‌شود این کار را کرد. سرود ملی هم نداشتیم. این کار مجاز است. اما آنها گفتند نه، برای این که می خواستند اجازه شرکت در مسابقات به آنها داده نشود.»

یورونیوز:‌ سال گذشته هم شاهد اقداماتی شبیه این بودیم؛ ژانویه ۲۰۱۷ یک قطار مسافربری با پرچم صربستان به کوزو رفت که روی واگن‌های آن نوشته شده بود:‌ «کوزوو،‌ صربستان است.» آیا اقدامات اخیر هم نوعی تحریک متقابل نیست؟

الکساندر ووچیچ:‌‌ «اینطور نیست. شما می‌گویید که کوزووو دولت مستقل است،‌ آیا این حرف باید تحریک‌آمیز محسوب شود؟ و شما فکر می‌کنید کشوری که شما اهلش هستید (مجارستان) استقلال کوزووو را به رسمیت شناخته است، آیا اینها باید سخنانی به شدت تحریک‌آمیز علیه صربستان به حساب بیاید؟ ما به عقاید دیگران که دیدگاه‌های متفاوت دارند احترام می‌گذاریم و فرق ما با آنها در اینجاست. واقعاً فکر می‌‌کنند که اگر کسی بنویسد کوزوو، صربستان است، تحریک‌آمیز است. آیا حرف من شما را عصبانی می‌کند؟ چه می‌کنید؟‌ مرا دستگیر می‌کنید یا می‌کشید؟ اما من حاضرم که درباره راه حلی میانی بحث و گفتگو کنم. تا آنجا که می‌شود امتیاز بدهم اما در عین حال مردم صربستان تحقیر نشوند و به منافع صربستان آسیب نرسد.»

بیشتر بخوانید:‌

آیا صربستان مجبور خواهد شد بین روسیه و اتحادیه اروپا یکی را انتخاب کند؟

یورونیوز: چرا صربستان تحریم‌های اقتصادی اتحادیه اروپا علیه روسیه را نمی‌پذیرد و به آن عمل نمی‌‌کند؟ شما به‌عنوان کشوری که می‌خواهد بخشی از اتحادیه اروپا باشد، چرا از تصمیم‌های شورای اروپا پیروی نمی‌کنید؟

الکساندر ووچیچ:‌‌ «چرا صربستان باید روسیه را تحریم کند؟ آن هم در حالی که این کشور به همراه چین،‌ دو کشوری هستند که در شورای امنیت سازمان ملل متحد از تمامیت ارضی صربستان حمایت می‌کنند. انتظار دارید ما دو پایمان را قطع کنیم و بگوییم اوضاع بر وفق مراد است؟ اما اگر بگوییم "کوزوو بخشی از صربستان است"، تحریک‌آمیز است. سوال شما به این معناست که موضع شما بی‌طرفانه نیست. پنج کشور اتحادیه اروپا (اسپانیا، رومانی، قبرس، یونان و اسلوواکی)‌ استقلال کوزوو را به رسمیت نمی‌شناسند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین تحریم‌های روسیه علیه ایالات‌ متحده را امضا کرد

تجمع هزاران نفری معترضان در بلگراد؛ مسکو: تحریک به ناآرامی‌ها در صربستان از خارج صورت می‌گیرد

انتخابات صربستان زیر سایه تورم، خشونت و شکل‌گیری ائتلاف اپوزیسیون جدید برگزار شد