آنگلا مرکل چراغ صلح را گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آنگلا مرکل در مراسم دریافت جایزه چراغ صلح در ایتالیا
آنگلا مرکل در مراسم دریافت جایزه چراغ صلح در ایتالیا   -   کپی رایت  رویترز

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز شنبه در جریان سخنرانی به مناسبت دریافت جایزه کلیسای کاتولیک در آسیزی ایتالیا از نقض آتش‌بس در اوکراین انتقاد کرد.

جایزه «چراغ صلح سنت‌فرانسوا» با عنوان «نوبل مذهب کاتولیک» شناخته می‌شود و اولین بار در سال ۱۹۸۱ به لخ والسا، فعال جنبش همبستگی و دموکراسی خواه لهستانی تعلق گرفت. آنگلا مرکل دختر یک کشیش پروتستان است و به گفته مقامات برگزارکننده مراسم این جایزه برای تلاش وی در جهت «تسهیل همزیستی مسالمت‌آمیز میان مردمان» به او اهدا شده است.

صدراعظم آلمان در این مراسم گفت: «اوکراین مشغله ذهنی ماست و ما به دنبال این هستیم که به توافق مینسک احترام گذاشته شود. اما هر شب موارد نقض آتش‌بس وجود دارد و هر روز کشته‌‌ها برجا می‌مانند. اوکراینی‌ها تنها نیستند.»

خانم مرکل پیشتر نیز بارها از نقش روسیه در جنگ اوکراین انتقاد کرده بود.

بیشتر بخوانید:

اوکراین از آوریل ۲۰۱۴ بدین سو شاهد نزاع میان نیروهای دولتی و جدایی‌طلبان طرفدار روسیه بوده است. درگیری‌هایی که تا کنون نزدیک به ۱۰هزار تن را به کام مرگ فرستاده است.

از ۳۰ مارس گذشته در آستانه عید پاک مسیحیت آتش‌بسی بین نیروهای متخاصم به مرحله‌ اجرا گذاشته شد.

از زمان توافق مینسک در فوریه ۲۰۱۵ به بعد قراردادهای آتش‌بس متناوبی میان طرفین به امضا رسیده است که در کاهش خونریزی‌ها نقش داشته است. با این حال، این آتش‌بس به صورت مرتب نقض شده است.

خانم مرکل همچنین در این سخنرانی جداسازی کریمه از اوکراین توسط روسیه را موجب «شکافی عمیق» خواند و تصمیم آمریکا را برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران سبب «وخیم‌تر شدن اوضاع خاورمیانه» دانست.