وزیر اقتصاد ترکیه: خروج آمریکا از برجام برای ما فرصت است

نهاد زیبکچی، وزیر اقتصاد ترکیه
نهاد زیبکچی، وزیر اقتصاد ترکیه Copyright آناتولی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترکیه از جمله کشورهایی است که به دلیل نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران، مجازات شده است.

آگهی

نهاد زیبکچی، وزیر اقتصاد ترکیه در واکنش به خروج ایالات متحده آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های جدید اقتصادی علیه ایران گفت: «این فرصتی برای ترکیه تلقی می‌شود. ما بر اساس تصمیم‌های سازمان ملل به تجارت با ایران ادامه خواهیم داد.»

اتحادیه اروپا، ترکیه و روسیه نگرانی خود را از بازگشت تحریم‌های هسته‌ای ایالات متحده علیه ایران ابراز کرده‌اند. فرانسه، آلمان و بریتانیا خواستار حفاظت از شرکت‌های اروپایی شده‌اند که پس از انعقاد برجام در ایران سرمایه‌گذاری کردند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی آقای زیبکچی با حمایت از ادامه تجارت با ایران گفت: «ترکیه و ایران دو کشور دوست و برادر هستند. اگر ترکیه رشد کند، ایران نیز رشد خواهد کرد. همچنین در صورت رشد ایران، ترکیه نیز رشد خواهد یافت.»

ترکیه از جمله کشورهایی است که به دلیل نقض تحریم‌های ایران در سال‌های گذشته از سوی ایالات متحده آمریکا مجازات شده است. دادگاه فدرال منهتن در ماه ژانویه سال ۲۰۱۸، مهمت (محمد) آتیلا، مدیر عامل پیشین هالک بانک ترکیه را به اتهام دور زدن تحریم‌ها و پولشویی برای جمهوری اسلامی گناه‌کار شناخت.

رضا ضراب، تاجر ایرانی-ترکیه‌ای هم در آغاز به‌عنوان یکی از متهمان در این پروسه حضور داشت. وی پس از پذیرفتن همکاری با دستگاه قضایی ایالات متحده آمریکا، به عنوان مطلع در روند رسیدگی حاضر شد. آقای ضراب رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و شماری از وزرای کابینه این کشور را به ایفای نقش جدی در دور زدن تحریم‌های ایران متهم کرد. این پرونده در ماه‌های گذشته روابط نه‌چندان گرم میان آنکارا و واشنگتن را متشنج‌تر کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه روابط تجاری خود با ایران را قطع نمی‌کند

ترکیه برای مبارزه با سقوط ارزش لیر بهره بانکی را افزایش داد

هفته کاری چهار روزه و بازدهی کارمندان، شرکتی در ترکیه‌ از مزایای آن می‌گوید