ترکیه برای مبارزه با سقوط ارزش لیر بهره بانکی را افزایش داد

ترکیه برای مبارزه با سقوط ارزش لیر بهره بانکی را افزایش داد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت ترکیه رسما اعلام کرد که برای مقابله با کاهش ارزش لیر بهره بانکی را ۳ درصد افزایش می‌دهد.

آگهی

به دنبال بحران اقتصادی و کاهش ارزش پول ملی، دولت ترکیه تصمیم گرفت بهره بانکی را افزایش دهد. بانک مرکزی ترکیه در اطلاعیه‌ای فوری اعلام کرد نرخ بهره را ۳ درصد افزایش داده و به ۱۶.۵ درصد رسانده است. در حال حاضر لیر ترکیه تقریبا ۱۹ درصد از ارزش خود را از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون در برابر دلار آمریکا از دست داده است.

رئيس بانک مرکزی این کشور با اعلام این خبر افزود: «در زمان حساسی برای حفظ اعتبار سیاست پولی و بازگرداندن اعتماد به سرمایه گذاران قرار داریم و این تصمیم را برای بهبود وضعیت اقتصادی اتخاذ کردیم.»

بیشتر بخوانید:

این درحالیست که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از مخالفان افزایش نرخ بهره شناخته است و بارها خواستار کاهش هزینه‌های وام دهی به منظور رشد اعطای وام و شکوفا شدن اقتصاد ترکیه شده است؛ ضمن اینکه گفته می شود بانک مرکزی ترکیه هم تحت فشار سیاسی است.

مقامات دولتی در ترکیه بر این باورند که «دشمنان می‌خواهند با سفته بازی ارزش لیر ترکیه را کاهش دهند» و آقای اردوغان را با مشکل روبه‌رو سازند تا او نتواند در انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ ژوئن / ۳ تیر به موفقیت دست یابد.

در حالی‌که به انتخابات ریاست جمهوری ترکیه نزدیک می‌شویم اوضاع اقتصادی این کشور چندان مساعد به نظر نمی‌رسد و رجب طیب اردوغان تلاش دارد با هر تلاشی جلوی بحران‌های اقتصادی را بگیرد که تاثیر منفی بر افکار عمومی ترکیه نگذارد. اقتصاد ترکیه که از ابتدای سال ۲۰۱۸ وضعیت مناسبی را تجربه نمی‌کند و شاهد کاهش ارزش پول ملی در ۵ ساله ابتدایی سال میلادی بوده است.

رئیس جمهوری ترکیه وعده داده در صورت پیروزی مجدد در انتخابات ریاست جمهوری تلاش خواهد کرد کنترل بیشتری بر بانک مرکزی اعمال کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اردوغان: تهدید، کشورهایی هستند که ۱۵ هزار کلاهک هسته‌ای دارند

وزیر اقتصاد ترکیه: خروج آمریکا از برجام برای ما فرصت است

شکست سنگین حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه