کاخ سفید برنامه نظارتی ناسا بر گازهای گلخانه‌ای را تعطیل کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
کاخ سفید برنامه نظارتی ناسا بر گازهای گلخانه‌ای را تعطیل کرد

کاخ سفید یکی از برنامه‌های نظارتی ناسا درباره گازهای گلخانه‌ای در جو کره زمین را متوقف کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه برنامه موسوم به «سامانه پایش کربن» وظیفه مانیتورینگ یا نظارت بر میزان دی‌ اکسید کربن و گاز متان به‌عنوان عوامل گرمایش زمین را برعهده داشت. این برنامه علمی، سالانه ۱۰ میلیون دلار هزینه داشت.

یکی از سخنگویان آژانس فضایی آمریکا (ناسا) با تائید این خبر گفته است لایحه بودجه ایالات متحده آمریکا در هیچ جایی به تامین مالی این برنامه اشاره نکرده و به این ترتیب اجرای آن عملا متوقف شده است.

پیش از این یکی از نشریه‌های علمی ایالات متحده آمریکا، از تصمیم کاخ سفید برای توقف بی سر و صدای این برنامه خبر داده بود. بنا بر این گزارش، «سامانه پایش کربن» مدل‌هایی با کیفیت بسیار بالا از میزان پراکندگی دی‌ اکسید کربن و متان در جو زمین منتشر می‌کرد.

بيشتر بخوانید:

خروج رسمی آمریکا از پیمان اقلیمی پاریس

**

این تصمیم کاخ سفید، آخرین نمونه از جهت‌گیری دولت ترامپ برای کاهش بودجه دولتی در چالش‌های مرتبط با مسائل اقلیمی و زیست محیطی به شمار می‌رود. رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا با خارج کردن کشورش از پیمان تغییرات آب و هوایی پاریس (COP 21)، رویکرد ستیزه جویانه خود برای مقابله با تغییرات اقلیمی را آغاز کرد.

آقای ترامپ در دسامبر سال ۲۱۰۷ و با کنایه به سرمای شدید در تعطیلات کریسمس و سال نو، نسبت به بازگشت به سیاست‌هایی که گرمایش زمین را در پی دارند، ابراز امیدواری کرده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید