استخدام کارشناسان اسرائیلی توسط ترامپ برای بی‌اعتبار کردن توافق هسته‌ای

U.S. President Donald Trump
U.S. President Donald Trump Copyright REUTERS/Matej Leskovsek
Copyright REUTERS/Matej Leskovsek
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جک استراو: این اتهاماتِ «عجیب و تکان دهنده» نشان دهندۀ «سطح ناامیدی ترامپ و نتانیاهو برای بی‌اعتبار کردن توافق هسته‌ای» است

آگهی

در حالی که کمتر از یک هفته تا اعلام تصمیم جدید رئیس جمهوری آمریکا در قبال توافق هسته‌ای ایران باقی مانده، روزنامۀ «آبسرور» بریتانیا در گزارشی اعلام کرد که دونالد ترامپ کارشناسانی اسرائیلی را با هدف یافتن نقایصی در کار مذاکره کنندگان آمریکاییِ توافق هسته‌ای ایران و در نتیجه بی‌اعتبار کردن این توافق استخدام کرده است.

بر اساس این گزارش، به عنوان بخشی از تلاش‌های جدی برای بی‌اعتبار کردن توافق هسته‌ای ایران، تیم اجرایی دونالد ترامپ کارشناسانی را از یک آژانس اطلاعاتی خصوصی اسرائیل به کار گرفته‌اند تا شواهدی را علیه بن رودز و کولین کاهل، مذاکره کنندگان اصلی آمریکا در روند به نتیجه رسیدن توافق هسته‌ای پیدا کنند.

این کارشناسان در ماه مه سال ۲۰۱۷ میلادی و تنها چند روز پس از سفر آقای ترامپ به اسرائیل فراخوانده شده‌اند.

ماموریت کارشناسان اطلاعاتی اسرائیل، جستجو در زندگی شخصی و فعالیتهای حرفه‌ای این دو نفر که پیش از این در دولت باراک اوباما به عنوان مشاوران امنیت ملی فعالیت می‌کردند، بوده است.

آنها باید روابط شخصی و هرگونه ارتباط این دو نفر با لابی‌های نزدیک به ایران را زیر نظر می‌گرفتند و این موضوع را بررسی می کردند که آیا آنها از این توافق هسته‌ای سود شخصی یا سیاسی برده‌اند یا خیر.

این کارشناسان اسرائیلی همچنین با ایرانی‌-آمریکایی‌های برجسته و خبرنگارانِ غربیِ طرفدار توافق هسته‌ای که با رسانه‌های مختلفی از جمله نیویورک تایمز، آتلانتیک و هاآرتص همکاری داشتند و در جریان نهایی شدن توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ میلادی با آقایان رودز و کاهل در ارتباط بودند، تماس گرفته‌اند.

علاوه بر روزنامۀ «آبسرور»، هفته نامۀ «نیویورکر» نیز اعلام کرده است که در ژوئن سال ۲۰۱۷ میلادی شرکتی مستقر در لندن به نام «Shell Productions» از طریق ایمیل با همسر بن رودز تماس گرفته و از او خواسته است که برای ساختن فیلمی دربارۀ زندگی شخصی مقامات دولتی آمریکا از جمله آقای رودز همکاری کند. بنا بر اعلام نیویورکر، همسر کولین کاهل نیز ایمیل مشابهی دریافت کرده است.

در واکنش به گزارش روزنامۀ «آبسرور»، جک استراو وزیر خارجه پیشین بریتانیا اعلام کرد که این اتهاماتِ «عجیب و تکان دهنده» نشان دهندۀ «سطح ناامیدی ترامپ و نتانیاهو برای بی‌اعتبار کردن این توافق» است.

دونالد ترامپ به بنیامین نتانیاهو قول داده است که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نیابد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلینکن: مشکل واضح است، مشکل ایران است چون نقش مسئولانه ندارد

بلینکن: در جایی هستیم که حتی راجع‌به توافق هسته‌ای با ایران صحبت هم نمی‌کنیم

ادامه حواشی پیرامون مرخصی اجباری رابرت مالی؛ کمیته روابط خارجی کنگره از بلینکن توضیح خواست