Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جنجال کشتار ده‌ها اسب متعلق به کولبران

جنجال کشتار ده‌ها اسب متعلق به کولبران
Copyright تصویر آرشیو
Copyright تصویر آرشیو
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتشار تصاویری از کشتار ده‌ها اسب باربر متعلق به کولبران طی هفته‌های اخیر در مناطق مرزی کردستان خشم کاربران شبکه‌های اجتماعی را برانگیخته است. هشدار این گزارش دارای تصاویر ناراحت کننده است.

آگهی

انتشار تصاویری از کشتار ده‌ها اسب باربر «متعلق به کولبران» در مناطق مرزی کردستان که گفته می‌شود توسط «نیروهای انتظامی» صورت گرفته است، خشم کاربران شبکه‌های اجتماعی را برانگیخت.

روزنامه ایران در گزارشی به موضوع کشته شدن این چهارپایان در جنگل‌های امیرآباد شهرستان اشنویه پرداخته است. کریم علیزاده، فعال محیط زیست می‌گوید که در ماه گذشته سه نوبت و هر نوبت دستکم ۳۰ اسب باربر متعلق به «کولبران» در این منطقه از پای درآمدند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

عبدالکریم حسن‌زاده، نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس ایران در حساب توئیتری خود با محکوم کردن کشتار این حیوانات، آن‌را پاک کردن صورت مساله خواند و گفت: «اگر عده‌ای به نگهداری اسب مشغولند، حتی اگر با هدف قاچاق، بایستی به افراد تذکر داده شود تا خودشان اقدام به‌ جمع‌آوری کنند و‌ در صورت عدم انجام، اسب‌ها مورد فروش قرار بگیرند.»

سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی نیز در واکنش به کشتار اسب‌ها در اشنویه با وجود تاکید بر اهمیت حیوانات و حفظ جان آنها برای پلیس گفت: «اما نباید فراموش کنیم که در راستای تأمین و استقرار امنیت جامعه، پلیس نباید و نمی‌تواند تهدیدات و حتی خطرهای احتمالی حداقلی را نادیده بگیرد.»

یک وکیل دادگستری درگفتگو با روزنامه ایران ضمن تاکید بر اینکه اسب و قاطر در مناطق کوهستانی کردستان، وسیله ایاب و ذهاب مردم است گفت که استدلال نیروی انتظامی این است که از این اسب ها برای حمل قاچاق استفاده می‌شود.

عثمان مزین افزود: «اولا جرمی اتفاق نیفتاده است. چون اسب‌ها و قاطرها خارج از روستاها در حال چرا بودند. حتی بعضی از آنها را با طناب بسته بودند و کالایی توسط اسب‌ها حمل نمی‌شد. بنابراین ما نمی‌توانیم قصاص قبل از جنایت بکنیم. از طرفی اگر جرمی محقق بشود مجازات آن ضبط کالا و پرداخت جزای نقدی است.»

بیشتر بخوانید:

۲۲ روز اعتصاب و اعتراض بازاریان و کولبران شهر بانه

بیست و دو روز از اعتصاب سراسری بازاریان شهر بانه و اعتراضات کولبران این شهر در کردستان نسبت به بسته شدن معابر مرزی، مصوبه دولت درباره کولبری و همچنین افزایش تعرفه گمرکی برای ترخیص کالا می‌گذرد.

بازاریان بانه از روز ۲۶ فروردین مغازه‌های خود را بسته‌اند و گزارش‌ها از تعطیلی کامل و امنیتی بودن جو این شهر خبر می‌دهد.

آذر ماه سال گذشت، وزارت کشور ایران دستور ممنوعیت کولبری و بسته شدن و کنترل شدید کرزها را صادر کرد. عبدالرضا رحمانی فضلی گفته بود که برای برخی ساکنان روستاهای مرزی «کارت پیله‌وری» برای وارد کردن و عرضا کالاها در بازارهای مرزی ارائه خواهد شد.

کارت پیله‌وری نوعی کارت بازرگانی است که به افراد ساکن بخش‌هاى مرزى کشور که سه سال مستمر در اين مناطق سکونت داشته پس از ارائه مدارک و فرم‌های مربوطه تعلق میگیرد و مجوزی برای خرید و فروش و مبادلات مرزی است.

در هفته‌های گذشته با ادامه اعتصاب‌ها و اعتراض‌ها در شهر مرزی بانه، نماینده مردم پیرانشهر در مجلس اعلام کرده بود که مصوبه دولت در راستای ممنوعیت کولبری باعث بیکار شدن بیش از ۷۰ تا ۸۰ هزار نفر در مناطق مرزی شده است.

عبدالکریم حسن‌زاده، نماینده مردم نقده و اشنویه پیش از این در یادداشتی نبود منابع درآمدی صنایع و کم بودن سطح تولید ناخالص داخلی در شهرهای مرزی کردستان و آذربایجان غربی را عامل روی آوردن مردم به کولبری دانسته و افزود بود: «درنتيجه هنگامي كه اين تنها مفر درآمدزايی مسدود مي‌شود، مردم دست به اعتراض می‌زنند. هنگامی كه صنايع سنگين در مناطقی وجود نداشته باشد، هم ظرفيت‌های توليدی كشور بلااستفاده مانده و هم به‌دليل عدم توسعه درون‌سرزمينی، توسعه ناموزون و نامتوازن در كشور صورت می‌گيرد كه عملا به دامن زدن به معضلات اجتماعی مي‌انجامد.»

این نماینده مجلس می‌گوید که نگاه حرفه ای و «غیر امنیتی» به مرزها تنها راه حل بحران «کولبری» است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«کولبر نکشید»؛ طوفان توئیتری کاربران در اعتراض به مرگ مرزنشینان

ویدئو: تلاش غریزی سگ برای نجات کودکی از دریا

یک‌ سال پیش در شهر مهسا امینی چه‌ گذشت؛ روایت معلم سقزی از روز خاکسپاری ژینا و اعتراضات