رئیس ایرفرانس در پی شکست مذاکرات با اعتصاب‌کنندگان استعفا کرد

رئیس ایرفرانس در پی شکست مذاکرات با اعتصاب‌کنندگان استعفا کرد
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی مخالفت کارکنان شرکت ایرفرانس با طرح پیشنهادی هیئت رئیسه برای افزایش حقوق‌ها، رئیس این شرکت از سمت خود کناره‌گیری کرد.

آگهی

با رای «نه» ۵۵.۴۴ درصد از کارمندان ایرفرانس به طرح پیشنهادی این شرکت در اصلاح حقوق‌ها، ژان‌مارک ژانایاک، رئیس این شرکت از سمت خود کناره‌گیری کرد و به این ترتیب بحران در این شرکت هوائیمایی فرانسوی به بالاترین سطح خود از زمان آغاز اعتصاب‌ها رسید.

ناآرامی در ایرفرانس از زمانی آغاز شد که کارکنان این شرکت در اعتراض به کمی حقوق دریافتی خود دست به اعتصاب زدند.

ایرفرانس اعلام کرده است که در پی ۱۳ روز اعتصاب کارکنان، این شرکت متحمل ۳۰۰ میلیون یورو ضرر شده است. این مبلغ شامل ارقامی همچون هزینه اقامت هتل می‌شود که ایرفرانس پرداخته تا ضرر لغو پروازها را برای مشتریانش جبران کند. روز جمعه ۲۵ درصد پروازهای ایرفرانس به دلیل اعتصاب انجام نشد. این رقم در روز پنج‌شنبه ۱۵ درصد بود.

مطابق اعلام ایرفرانس، ۱۸.۸ درصد خلبان‌ها، ۱۸ درصد مهماندار‌ها و ۱۰ درصد کارمندان روی زمین از رفتن به سر کار خودداری کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

عکس از رویترز
بسیاری از پروازهای ایرفرانس در دو هفته اخیر به خاطر اعتصاب کارکنان لغو شده‌اندعکس از رویترز

سندیکاهای کارگری ایرفرانس خواستار افزایش ۵ درصدی حقوق‌ها در سال جاری بودند. مدیریت ایرفرانس اما تنها با افزایش ۲ درصد در سال جاری موافقت کرد.

با تشدید اختلاف‌ها و فراگیر شدن دامنه اعتصابات پیشنهاد هیئت رئیسه شرکت به رای عمومی کارکنان گذاشته شد. ژانایاک همزمان اعلام کرد در صورت شکست طرح در انتخابات عمومی استعفا خواهد داد.

۸۰.۳۳ درصد از ۴۴ هزار کارکنان ایرفرانس در انتخابات روز جمعه شرکت کردند که مطابق نتایج، ۵۵.۴۴ درصد از آنان به طرح پیشنهادی هیئت رئیسه برای افزایش نسبی حقوق در ازای لغو اعتصاب‌ها پاسخ منفی دادند.

رئیس ایرفرانس در پی اعلام نتیجه انتخابات جمعه در ساعت ۶ عصر به وقت محلی بلافاصله از ریاست ایرفرانس کناره گرفت.

ژان‌مارک ژانایاک در نطق خود به هنگام اعلام استعفا گفت: «این هرج و مرج عظیمی است که تنها خنده بر لبان رقیبانمان می‌نشاند.»

عکس از رویترز
آقای ژانایاک رئیس ایرفرانس عصر جمعه پس از اعلام نتیجه انتخابات کارکنان از سمت خود کناره‌گیری کردعکس از رویترز

آقای ژانایاک در مدت دو سال ریاست خود در ایرفرانس تلاش کرد با اقدام‌های اصلاحی هزینه‌ها را کاهش دهد تا این شرکت بتواند از پس رقابت با شرکت‌های هواپیمایی ارزان قیمت و شرکت‌های کشورهای حاشیه خلیج فارس برآید. اما او نیز همچون رئیس‌ قبلی با موج اعتراض‌ها در میان کارمندان مواجه شد.

برونو لومر وزیر اقتصاد فرانسه در بیانیه‌ای از زحمات رئیس‌ ایرفرانس تشکر کرده و شجاعت او را در تغییرات قابل توجه در دوره مدیریت دو ساله‌اش ستوده است.

اتحادیه‌های کارگری ایرفرانس اعلام کرده‌اند روز ۷ و ۸ می (دوشنبه و سه‌شنبه هفته آینده) بار دیگر دست به اعتصاب خواهند زد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خلبانان در کابین هواپیما مشت و سیلی حواله هم کردند؛ ایرفرانس هر دو را از کار تعلیق کرد

ادامه اعتصاب رانندگان کامیون در برزیل؛ درخواست رئيس‌جمهور برای مداخله ارتش

تشدید اعتصاب ها در فرانسه؛ راه آهن و ایرفرانس نیز به اعتصاب می پیوندند