سه مقام آمریکایی: اسرائیل عامل حمله اخیر به نیروهای ایرانی در سوریه بوده است

سه مقام آمریکایی: اسرائیل عامل حمله اخیر به نیروهای ایرانی در سوریه بوده است
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اسرائیل به این دو پایگاه حمله کرده تا موشک‌های زمین به هوا را که ایران به سوریه انتقال داده بود، منهدم کند.»

آگهی

سه مقام آمریکایی گفته‌اند که جنگنده‌های اف۱۵ اسرائیلی عامل حمله اخیر به دو پایگاه نظامی در سوریه و کشته شدن چندین نیروی ایرانی بوده‌اند.

این سه مقام رسمی آمریکا روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت به شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا گفته‌اند که شلیک موشک از هواپیماهای اسرائیلی به پایگاه‌های نظامی سوریه نشانه دیگری است که اسرائیل و ایران به مسیر آشکار رویارویی گام برداشته‌اند.

بر اثر حمله شامگاه یکشنبه ۹ اردیبهشت به دو پایگاه نظامی در نزدیکی حما و حلب سوریه چندین نفر و از جمله گروهی از نیروهای ایرانی مستقر در این پایگاه‌ها کشته شدند. تعداد دقیق قربانیان ایرانی در این حملات مشخص نیست، اما منابع مختلف شمار کشته‌شدگان ایرانی در این حملات را بیش از ۱۰ نفر ذکر کرده‌اند.

هنوز هیچ مقام رسمی از هیچ کشوری این آمار را تأئید نکرده است. تا پیش از انتشار گزارش ان‌بی‌سی نیز هیچ کشوری نیز در مورد عاملیت اسرائیل در این حملات که تلفات و خسارات سنگینی بر جای گذاشته اظهار نظر مستقیمی نکرده‌ بود.

سه مقام‌ رسمی آمریکایی که ان‌بی‌سی هویت آنها را فاش نکرده همچنین گفته‌اند که اسرائیل به این دو پایگاه حمله کرده تا موشک‌های زمین به هوا را که ایران به سوریه انتقال داده بود، منهدم کند. به گفته این افراد ایران به تازگی محموله‌های بیشتری از موشک‌های زمین به هوا را به پایگاه حما ارسال کرده بود که در بمباران‌ هواپیماهای اف۱۵ اسرائیلی منهدم شد.

یکی از تصاویر حمله به پایگاه‌های نظامی در سوریه

به گزارش ان‌بی‌سی ایران اخیرا فرستادن محموله‌های جنگ‌افزار به سوریه را افازایش داده است.

یکی از سه مقام‌ آمریکایی به ان‌بی‌سی گفته است که جنگ میان ایران و اسرائیل در سوریه می‌تواند محتمل‌ترین درگیری نظامی میان دو کشور متخاصم در نقطه‌ای از جهان در مقطع کنونی باشد.

مقام‌های رسمی آمریکا این را هم گفته‌اند که اسرائیل در جستجوی کسب حمایت و تأئید آمریکا در برخورد با ایران است اما خود را از گرفتن مجوز از آمریکا برای انجام عملیات بیشتر از نوع حملات اخیر دز سوریه بی‌نیاز می‌بیند.

واکنش‌ها در سوریه و ایران

از نخستین ساعات حمله یکشنبه انگشت اتهام به سوی اسرائیل نشانه رفته بود، اما هیچ مقام رسمی در جهان در مورد این که اسرائیل عامل این حملات بوده، اظهار نظری نکرد. دولت اسرائیل نیز در این زمینه سکوت اختیار کرده است.

با این حال بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه در دیدار با علاء‌الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران که پس از این حملات به دمشق رفته بود، بدون نام بردن از اسرائیل گفت: «دشمنان به تجاوز مستقیم روی آورده‌اند.»

بروجردی نیز در جریان دیدار خود از سوریه در یک نشست مطبوعاتی در دمشق بدون متهم کردن مستقیم اسرائیل به دست داشتن در حملات حلب و حما گفت: «حق خود می دانیم در زمان و مکان مناسب به تجاوز رژیم صهیونیستی [اسرائیل] علیه حضور مشاوران نظامی خود در سوریه پاسخ دهیم.» وی همچنین افزود: «ما برای واکنش به هرگونه تجاوزی در آمادگی کامل به سر می‌بریم.»

وزیر دفاع ایران نیز روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت اسرائیل را تهدید کرد. سرتیپ امیر حاتمی در واکنش به اظهارات اخیر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در مورد برنامه هسته‌ای ایران گفت: «رژیم صهیونیستی [اسرائیل] و نخست وزیر آن از عقلانیت فرسنگ‌ها فاصله گرفته‌اند و چنانچه جمهوری اسلامی ایران تصمیم به عمل به راهبردهایی خارج از راهبرد خویشتنداری بگیرد، این رژیم با تبعاتی غافلگیرکننده و پشیمان کننده مواجه خواهد شد.»

بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه دهم اردیبهشت ادعا کرده بود که ایران مخفیانه به «ساخت سلاح هسته‌ای ادامه می‌دهد». آمریکا از این اظهارات استقبال کرد اما ایران آن را «نمایشی مضحک» خواند.

وی بدون اشاره به حملات اخیر به پایگاه‌های نظامی در سوریه و کشته شدن گروهی از ایرانیان گفت: «رزمندگان شجاع محور مقاومت در گرفتن انتقام خون شهدای همسنگر خود تردید نخواهند کرد.».

حاتمی همچنین به اسرائیل و حامیان آن هشدار داد دست از توطئه، دسیسه و رفتارهای خطرناک بردارند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناظران سوری حقوق بشر: نیمی از کشته‌ شدگان حمله موشکی به حما ایرانی هستند

وزیر دفاع آمریکا: احتمال درگیری مستقیم بین ایران و اسرائیل رو به افزایش است

توصیف خلبان اسرائیلی از ماموریت رهگیری پهپادهای ایرانی: مانند «تاپ گان» در «جنگ ستارگان» بود