وزیر دفاع آمریکا: احتمال درگیری مستقیم بین ایران و اسرائیل رو به افزایش است

وزیر دفاع آمریکا
وزیر دفاع آمریکا Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جیمز متیس در مورد مناقشه نظامی بین ایران و اسرائیل اظهار داشت: «می توانم حدس بزنم که [...] چگونه آغاز خواهد شد اما مطمئن نیستم کی و کجا این اتفاق خواهد افتاد.»

آگهی

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا می گوید احتمال مناقشه مستقیم بین ایران و اسرائیل در سوریه به طور روزافزون افزایش می یابد.

وزیر دفاع آمریکا که در جلسه کمیته نیروهای نظامی سنای ایالات متحده سخن می گفت درگیری بین اسرائیل و ایران را به دلیل ادامه فعالیت ایران در سوریه که به گفته وی از طریق گروه حزب الله انجام می شود «بسیار محتمل» دانست.

جیمز متیس در مورد مناقشه نظامی بین ایران و اسرائیل اظهار داشت: «می توانم حدس بزنم که [درگیری] چگونه آغاز خواهد شد اما مطمئن نیستم کی و کجا این اتفاق خواهد افتاد.»

وزیر دفاع آمریکا در بخش دیگری از سخنانش گفت که از نظر واشنگتن ایران برای «ارسال موشک های پیشرفته» به سوریه نمی تواند دلیل دیگری به جز تهدید اسرائیل داشته باشد. با این حال موضع جیمز متیس در مورد توافق هسته ای با ایران در این سخنان منعطف تر از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به نظر می رسید. وی در سخنانش به طور تلویحی با خروج شتاب زده آمریکا از برجام مخالفت کرد.

جیمز متیس انتقادهای مطرح شده علیه برجام را «موجه» دانست اما در این حال تاکید کرد که برخی از جنبه های توافق هسته ای با ایران را می توان اصلاح کرد.

دیدار جیمز متیس با آویگدور لیبرمن

وزیر دفاع آمریکا همچنین روز پنجشنبه با آویگدور لیبرمن، همتای اسرائیلی خود در پنتاگون دیدار کرد. وزیر دفاع اسرائیل پیش از دیدار با جیمز متیس با جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا و جرد کوشنر، داماد و مشاور ارشد رئیس جمهوری آمریکا ملاقات کرده بود.

آویگدور لیبرمن در مصاحبه با روزنامه سعودی ایلاف هشدار داده بود که در صورت حمله احتمالی ایران به تل آویو کشورش به تهران حمله خواهد کرد. وی افزوده بود که در صورت وقوع درگیری بین ایران و اسرائیل کشورش تمامی پایگاه های نظامی ایران در سوریه را «تخریب» خواهد کرد.

بنا به اعلام سفارت اسرائیل در واشنگتن محور اصلی مذاکرات جیمز متیس و آویگدور لیبرمن ایران بوده است.

بیشتر بخوانید:

منابع بیشتر • جروزالم پست

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سه مقام آمریکایی: اسرائیل عامل حمله اخیر به نیروهای ایرانی در سوریه بوده است

اسرائیل: ایران بيش از ۸۰ هزار جنگجوی شیعه را در سوریه به خدمت گرفته است

نتانیاهو: ارتش و نیروهای امنیتی اسرائیل برای هر حرکت ایران آماده‌اند