آلمان خواستار بررسی «فوری» مدارک اسرائیل درباره برنامه هسته‌ای ایران شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل   -  Copyright  عکس: رویترز

آلمان اعلام کرد که آژانس بین المللی انرژی باید «فورا» اطلاعات و مدارک مورد ادعای اسرائیل در خصوص برنامه هسته‌ای ایران را بررسی کند.

سخنگوی دولت آلمانی گفت که پیش از توافق هسته‌ای، «مواردی وجود داشت که لازم بود بر آن نظارت شود.» وی افزود: «این تردید وجود داشت که تهران برنامه هسته‌ای کاملا صلح آمیز نداشته باشد و به همین منظور اجرای نظارت بی‌سابقه‌، کامل و مستمر توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی مورد توافق قرار گرفت.»

سخنگوی دولت آلمان تاکید کرد که از این پس هم حفظ روند نظارت مستقل بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران ضروری است.

به گفته او در شرایط فعلی، آلمان با بررسی دقیق اطلاعات اسرائیل در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران موافق است.

عکس از رویترز
نخست وزیر اسرائیل در حال نشان دادن «مدارک فعالیت‌های هسته‌ای» ایرانعکس از رویترز

واکنش فرانسه به «مدارک» نخست وزیر اسرائیل

درهمین حال امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز در تماسی تلفنی درباره برجام با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

در این تماس تلفنی آقای ماکرون نخست وزیر اسرائیل را در جریان اقدامات خود برای گسترده‌تر کردن ابعاد توافق هسته‌ای به منظور در نظر گرفتن مسائل هسته‌ای، موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران قرار داد.

رئیس‌جمهوری فرانسه، اهمیت امنیت اسرائیل برای فرانسه را به بنیامین نتانیاهو یادآوری کرد. نخست وزیر اسرائیل نیز در این تماس اطلاعاتی را در مورد ادعای خود مبنی بر صلح آمیز نبودن برنامه هسته‌ای ایران ارائه کرد.

آقای نتانیاهو همچنین با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نیز تماس‌های مشابهی برقرار کرد.

نخست وزیر اسرائیل همچنین قصد دارد تا در تماس با رهبران بریتانیا و چین آنها را نیز در جریان اطلاعات محرمانه‌ای که از فعالیت‌های هسته‌ای ایران به دست آورده قرار دهد.