مرکل پس از ماکرون برای ترغیب ترامپ به حفظ برجام به آمریکا می رود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  رویترز، خبرگزاری فرانسه
رئیس جمهوری فرانسه، رئیس جمهوری آمریکا و صدراعظم آلمان
رئیس جمهوری فرانسه، رئیس جمهوری آمریکا و صدراعظم آلمان   -   کپی رایت  رویترز

یک مقام آلمانی در آستانه سفر آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور به آمریکا تاکید کرد پیشنهادات امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در مورد توافق هسته ای با ایران مبتنی بر برجام و همراه با برخی مولفه های جدید است.

به گزارش خبرگزاری رویترز این مقام ارشد آلمانی همچنین بر لزوم حفظ برجام از نظر برلین تاکید کرد. آنگلا مرکل قرار است روز جمعه با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا دیدار کند. این دیدار تنها دو روز پس از سفر امانوئل ماکرون به واشنگتن صورت خواهد گرفت. آینده توافق هسته ای قدرت های جهانی با ایران یکی از محورهای اصلی مذاکرات روسای جمهور آمریکا و فرانسه بود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

از سفر آنگلا مرکل به واشنگتن به عنوان آخرین تلاش قدرت های اروپایی در راستای ترغیب رئیس جمهوری آمریکا به حفظ برجام یاد شده است.

رئیس جمهوری فرانسه روز چهارشنبه پس از سخنرانی در برابر اعضای کنگره ایالات متحده به طور ضمنی نسبت به پایبندی آمریکا به برجام ابراز بدبینی کرده بود.

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان شش کشوری بودند که در سال ۲۰۱۵ توافقی هسته ای با ایران امضاء رساندند. براساس این توافق تحریم های هسته ای ایران در ازای محدودیت فعالیت های اتمی از جمله غنی سازی اورانیوم در این کشور تعلیق شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در حالی تا روز ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) برای تمدید تعلیق تحریم های هسته ای ایران فرصت دارد که پیش از این از برجام به عنوان «بدترین» توافقی یاد کرده که تاکنون واشنگتن به امضاء رسانده است.

بیشتر بخوانید: