Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تمهیدات حمایتی اتحادیه اروپا برای پناهجویان شکنجه‌ شده‌ و در معرض خطر

تمهیدات حمایتی اتحادیه اروپا برای پناهجویان شکنجه‌ شده‌ و در معرض خطر
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیوان دادگستری اروپا اعلام کرد که پناهجویان شکنجه شده که باز گرداندن‌شان به کشور، آنها را با خطر جانی روبرو می‌کند و یا مراقبت‌های بهداشتی و روانی لازم از آنها دریغ می‌شود و یا امکان خودکشی برایشان وجود دارد، می‌توانند از قانون «حمایت تکمیلی» استفاده کنند.

آگهی

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا در یکی از پرونده‌های مطرح شده، تمهیدات حمایتی را برای یک پناهجوی آسیب دیده و شکنجه‌ شده‌ در نظر گرفت که بازگشت به کشور وی را با خطر «خودکشی و آسیب روانی» مواجه می‌کند.

این موضوع در پی رد شدن درخواست پناهندگی یک پناهجوی سریلانکایی در بریتانیا مطرح شده است.

دیوان دادگستری اروپا اعلام کرد که پناهجویان شکنجه شده که بازگرداندن‌شان به کشوراصلی، آنها را با خطر جانی روبرو می‌کند و یا مراقبت‌های بهداشتی و روانی لازم از آنها دریغ می‌شود و یا امکان خودکشی برایشان وجود دارد، می‌توانند از قانون «حمایت تکمیلی» استفاده کنند.

بیشتر بخوانید:

قانون «حمایت تکمیلی» شامل مهاجرانی می‌شود که واجد شرایط پناهندگی شناخته نمی‌شوند اما به دلایلی می‌توانند اقامت موقت و محدود دریافت کنند. تهدید جانی، به خطر افتادن سلامت روانی، زندان و یا اعدام از جمله این دلایل هستند.

این فرد سریلانکایی که پرونده‌اش در دیوان دادگستری اتحادیه اروپا مطرح شد، عضو سابق گروه شبه نظامی «ببرهای تامیل» بوده است. او می‌گوید که در صورت بازگشت به کشورش مجددا با شکنجه و زندان مواجه خواهد شد.

جنگ داخلی در سریلانکا در سال ۲۰۰۹ پایان یافته و همین موضوع باعث شده تا بریتانیا دلیل وی را به دلیل بر طرف شدن وضعیت خطرناک برای قبول پناهندگی کافی نداند.

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا نیز تائید می‌کند که در مواردی بر طرف شدن خطر، استفاده از قانون «حمایت تکمیلی» بی معنا است اما در مورد این پرونده می‌افزاید که این فرد هنوز از آثار شدید روانی ناشی از شکنجه رنج می‌برد و بازگشت، ریسک «خودکشی» را برای وی بالا خواهد برد.

مواردی که موجب رد شدن درخواست پناهندگی می‌شود

بر اساس کنوانسیون حقوق بشر سازمان ملل متحد افرادی که به دلیل مشکلات سیاسی، مذهبی، قومی، نژادی و عضویت در گروهی خاص می‌توانند از کشوری دیگر یا کمیساریای عالی امور پناهندگان درخواست پناهندگی کنند. اما شرایط پذیرش درخواست پناهندگی استثنائات مهمی را شامل می‌شود:

  • برطرف شدن شرایط خطرآفرین در کشور پناهجو

  • عدم مطابقت ادعای پناهجو با واقعیت

  • عضویت در گروه‌های تروریستی، مافیایی و مواد مخدر

  • ظن به ارتکاب جنایت علیه بشریت

  • افرادی که جنایتگر جنگی شناخته می‌شوند

  • محکومان جنایی جرایم غیرسیاسی

  • افراد خطرناک برای کشوری که به آن درخواست پناهندگی داده اند

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بررسی پیش از موعد هزاران درخواست پناهندگی در آلمان به دلیل احتمال رشوه‌گیری

هدیه ۵۰۰ هزار پوندی «ترزا می» برای عذرخواهی از زوج لیبیایی

خرید یک هواپیما با پول پس انداز یک عمر برای نجات پناهجویان