Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

بانک مرکزی: صرافی ها تا اطلاع ثانونی مجاز به خرید و فروش ارز به صورت فیزیکی نیستند

بانک مرکزی: صرافی ها تا اطلاع ثانونی مجاز به خرید و فروش ارز به صورت فیزیکی نیستند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر اساس تصمیم بانک مرکزی از این به بعد هیچ ارزی در بازار عرضه نخواهد شد و جز مواردی که قانون مشخص کند کسی دیگر به ارز اسکناسی دسترسی نخواهد داشت.

آگهی

بانک مرکزی جمهوری اسلامی در اطلاعیه شماره ۸ خود که روز شنبه ۲۵ فروردین منتشر کرد، تمام صرافی را تا اطلاع ثانونی از خرید و فروش ارز بصورت اسکناس منع کرد.

بانک مرکزی اعلام کرده است که فروش ارز بصورت اسکناس تنها از طریق بانکها انجام خواهد شد.

بر اساس این اطلاعیه «تمام دارندگان ارز به صورت اسکناس می­ توانند نسبت به سپرده­ گذاری آن نزد بانکها اقدام کنند و بازپرداخت سپرده­ های مزبور و سود آنها توسط بانک مرکزی تضمین می شود.»

عملیات مجاز صرافی ها در سیاست جدید ارزی بانک مرکزی به انتقال ارز به دستور هر یک از بانکهای دارای مجوز ارزی، خرید ارز ناشی از صادرات کالاهای غیر نفتی از صادر کنندگان و فروش ارز خریداری شده به متقاضیان از طریق سیستم بانکی محدود شده است.

بر اساس این تصمیم بانک مرکزی از این به بعد هیچ ارزی در بازار عرضه نخواهد شد و جز مواردی که قانون مشخص کند کسی دیگر به ارز اسکناسی دسترسی نخواهد داشت.

اطلاعیه شماره هفت بانک مرکزی لیستی از موارد قانونی که ارز به آنها تعلق می گیرد را مشخص کرده است از جمله: ارز مسافرتی، ارز درمانی، ماموریت، دانشجویی، شرکت در محافل علمی تا هزینه های انتقال جسد از خارج.

با این حال مشخص نیست کسانی که قصد مهاجرت از کشور را دارند و می خواهند دارایی شان را انتقال دهند و یا برای انتقال پولی بیشتر از حد مشخص شده برای نزدیکان و دانشجویان چه اقدامی باید انجام دهند. به نظر می رسد که دولت چنین گزینه هایی را تاکنون به رسمیت نشناخته است. 

برخی در شبکه های اجتماعی نتیجه این تصمیمات بانک مرکزی را تبدیل ایران به یک «زندان» تعبیر کرده اند که دیگر کسی نمی تواند بر اساس میل خودش میزان پولی که برای سفر نیاز دارد را تعیین کند وهمچنین انتقال دارایی برای مهاجرت تقریبا غیر ممکن شده است.

**به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید **

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پلیس تهران از دستگیری «۳۰ اخلالگر بازار ارز» خبر داد

با تصمیم هیات دولت ایران، یورو جایگزین دلار شد

رکورد تاریخی بهای ارز و سکه در ایران؛ دلار از مرز ۶۴ هزار تومان گذشت