نصف‌جهان در پاریس

Access to the comments نظرها
نگارش از Ilia Nick
نصف‌جهان در پاریس

روز پنجشنبه دو منطقه «جلفای نو» در اصفهان و «ایسی له مولینو» در نزدیکی پاریس پیمان دوستی امضا کردند.

امضای این پیمان در جریان «هفته فرهنگی اصفهان در پاریس» که از ۷ آوریل آغاز شده و فردا به پایان می‌رسد صورت می‌گیرد.

مراسم امضای پیمان دوستی میان دو محله «جلفای نو» و «ایسی له مولینو»

«هفته فرهنگی اصفهان در پاریس» برای نخستین بار به همت «خانه فرهنگ ایران در پاریس»، «گروه پارلمانی دوستی ایران و فرانسه» و همیاری بیش از ۳۵ نهاد دولتی و خصوصی ایران و فرانسه برگزار می‌شود.

در این رویداد فرهنگی، تا کنون برنامه‌های گوناگونی در ۱۷ نقطه و مرکز مهم فرهنگی پاریس از جمله موزه لوور،‌ موزه ملی تاریخ هنر، دانشگاه سوربن و کاخ لوگزامبورگ برگزار شده است.

بیشتر بخوانید:

رئیس گروه دوستی فرانسه و ایران: مبهوت جامعه مدرن ایران شده بودم

برخی از برنامه‌های به اجرا درآمده که شامل نمایشگاه،‌ سخنرانی،‌ نمایش فیلم و نواختن موسیقی می‌شد عبارت بود از: پنجره‌ای به معماری معاصر اصفهان،‌ شهر ایرانی و باغ ایرانی،‌ اصفهان و هنر عصر صفوی؛ نمادگرایی و کیهان‌شناسی، فرش پارسی؛ مکتب اصفهان،‌ ایران پساتحریم؛ گردشگری در اصفهان،‌ زندگی اجتماعی در اصفهان،‌ پرتره در نقاشی ایرانی؛ نظریه و عمل

پوستر برنامه «اصفهان در موسیقی کلاسیک»

سینا عابدی مسئول برگزاری هفته اصفهان در پاریس در بیانیه این رویداد آورده است : «ایران بسیار چیزها دارد که به هر مسافر،‌ دانشجو،‌ هنرمند و خلاصه هر چشم مشتاقی ارائه کند. و اصفهان از سده‌ها پیش تماشاگاه ایران بوده است: پایتخت صفویان، که با انگاره بهشت پی‌ریزی شد، زیباترین بناهای تاریخی ایران را در خود جمع کرده است.»

رنگ‌ فیروزه‌ای اصفهان و رنگ زرین پاریس روی پوستر این رویداد فرهنگی خود نمایی می‌کنند.

وی همچنین می‌افزاید: «با پیشگامی شورای فرانسوی-ایرانی،‌ بناست این هفته فرهنگی در هفت روز، زندگی پاریس را با ضرباهنگ اصفهان به جنبش در آورد. موضوعات ارائه شده بسیار متنوع، از جمله معماری،‌ ادبیات،‌ زندگی اجتماعی،‌ آشپزی و موسیقی مخاطبان را به گشودگی (نسبت به فرهنگ ایرانی) و گفتگو (درباره آن) بر می‌انگیزند.»