روسیه ادعای واشنگتن درباره سقوط پهپادهای آمریکا را رد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
روسیه ادعای واشنگتن درباره سقوط پهپادهای آمریکا را رد کرد

چهار مقام ایالات متحده آمریکا مدعی شدند که ارتش روسیه تعدادی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی را که در آسمان سوریه پرواز می‌کردند، متوقف و اطلاعات آنها را استخراج کرده است؛ اتهامی که دولت روسیه آن را رد می‌کند.

این ادعا زمانی مطرح شد که تعدادی از هواپیماهای بدون سرنشین ارتش آمریکا پس از وقوع حملات شیمیایی علیه شهروندان سوری در غوطه شرقی در حال ارزیابی منطقه بودند که ارتباط آنها با مرکز فرماندهی قطع شد. با این حال، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که هنوز مشخص نشده است که آیا قطع سیگنال‌های این هواپیماها و سقوط آنها به دلیل نقص فنی رخ افتاده یا افرادی در آن نقش داشتند.

در واکنش یه این ادعا، یوگنی سیربرنیکوف، معاون رئیس کمیته شورای فدراسیون روسیه برای دفاع و امنیت، با رد این اتهام آمریکا گفت: «این اخبار جعلی هستند که از طرف رسانه‌های آمریکایی منتشر شده‌ است. روسیه بارها اعلام کرده است که اقدامات وی در نقاط مختلف از جمله سوریه، تنها مطابق با معاهدات بین المللی صورت می گیرد در نتیجه چنین اقداماتی رخ نداده است.»

با این حال، اریک پاهون، سخنگوی پنتاگون در این باره گفت: «نیروهای آمریکایی اقدامات لازم را برای اطمینان از ایمنی هواپیماهای مجهز بدون سرنشین و همچنین نیروهای ما و ماموریت هایی که بر عهده آنان است را انجام داده‌اند.»

طبق نظر دکتر تاد هامفریز، مدیر آزمایشگاه ناوبری رادیویی در دانشگاه تگزاس در آستین، نشاندن این هواپیماهای بدون سرنشین و استخراج اطلاعات آن کار چندان دشواری نیست. از سوی دیگر وی معتقد است که این هواپیماها به راحتی می‌توانند به خودی خود دچار نقض فنی شوند و سقوط کنند.

آقای هامفریز همچنین معتقد است که باید تحقیقات گسترده‌ای بر روی ساز و کار این هواپیماها انجام شود و نقایص آن برطرف شود تا از سقوط احتمالی آنان جلوگیری شود و همچنین دسترسی به اطلاعات آن ناممکن گردد.

بیشتر بخوانید: