Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کشته شدن ۱۰۰ نیروی حامی دولت سوریه در حمله تلافی‌جویانه جنگنده‌های آمریکایی

کشته شدن ۱۰۰ نیروی حامی دولت سوریه در حمله تلافی‌جویانه جنگنده‌های آمریکایی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک نماینده پارلمان روسیه حمله جنگنده‌های ایالات متحده به مواضع نیروهای حامی دولت سوریه را «اقدامی متجاوزانه» خواند و افزود: « این اقدام ائتلاف به رهبری آمریکا با قوانین (بین‌المللی) همخوانی نداشته و بدون شک عملی متجاوزانه است.»

آگهی

در پی حمله نیروهای وفادار به دولت بشار اسد، به مقر نیروهای مورد حمایت آمریکا، جنگنده‌های ارتش ایالات متحده، شامگاه چهارشنبه مواضع نیروهای حامی دولت سوریه در استان دیرالزور را مورد هدف قرار دادند.

به گفته یک مقام ایالات متحده نزدیک به ۱۰۰ نفر از نیروهای وفادار به بشار اسد در این حمله تلافی‌جویانه کشته شدند.

مقامات نظامی آمریکا می‌گویند که هیچ‌یک از نیروهای این کشور در اثر حمله نیروهای حامی بشار اسد کشته یا زخمی نشدند.

حمله صورت گرفته توسط نیروهای وفادار به مقر دولت سوریه به نیروهای دموکراتیک سوریه، مورد حمایت ایالات متحده در هشت کیلومتری شرق رودخانه فرات صورت گرفته بود.

به گفته یک مقام آمریکایی، ۵۰۰ سزباز حامی رژیم سوریه در حمله خود از خمپاره و تانک‌های تی-۵۴ و تی-۷۲ ساخت روسیه استفاده کردند.

نیروهای ائتلاف تحت حمایت آمریکا ضمن «بی دلیل» , «غیر منتظره» خواندن حمله نیروهای حامی بشار اسد طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «حمله متقابل جنگنده‌های ائتلاف در دفاع از از شرکای خود در این ائتلاف جهانی برای جنگ برای شکست داعش صورت گرفت.»

شبه نظامیان مورد حمایت ایران و روسیه از دولت بشار اسد در درگیری‌های سوریه حمایت می‌کنند.

بک مقام ایالات متحده که از واژه «داعش» بجای «ISIS» استفاده می‌کرد به سی‌ان‌ان گفت که احتمالا نیروهای وفادار به دولت سوریه در پی تصرف میدان نفتی «خشام» در استان دیرالزور بودند.

این استان در شرق سوریه در سالهای ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ در تصرف داعش قرار داشت و میدان‌های نفتی این منطقه منبع اصلی درآمد این گروه بود.

واکنش روسیه به حمله جنگنده‌های ایالات متحده

به گزارش سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام دیگر آمریکا، هنوز مشخص نیست که نیروهای حامی دولت بشار اسد از چه گروهی بوده‌اند اما دولت ایالات متحده درباره دخیل بودن روسیه در این حمله تحقیق می‌کند. 

یک نماینده پارلمان روسیه روز پنج‌شنبه حمله جنگنده‌های ایالات متحده به مواضع نیروهای حامی دولت سوریه را «اقدامی متجاوزانه» خواند. فرانس کلینسویچ افزود: « این اقدام ائتلاف به رهبری آمریکا با قوانین (بین‌المللی) همخوانی نداشته و بدون شک عملی متجاوزانه است.»

بیشتر بخوانید:

پیش از این نیز چندین درگیری میان نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده و نیروهای حامی دولت سوریه صورت گرفته است.

در ماه مه سال گذشته میلادی یک هواپیمای جنگنده ائتلاف ضد داعش، گروهی از نیروهای مسلح وفادار به رئیس جمهوری سوریه را در مرزهای جنوبی این کشور هدف قرار داده بود.

ائتلاف به رهبری آمریکا در آنزمان اعلام کرده بود که این حمله جهت هشدار به پیشروی نیروهای وفادار به بشار اسد به سمت یک پایگاه هوای «تف» در مرز سوریه با عراق و اردن بود. 

بیشتر بخوانید: حمله جنگندۀ ائتلاف آمریکایی به نیروهای وفادار به اسد

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه ادعای واشنگتن درباره سقوط پهپادهای آمریکا را رد کرد

یک نهاد مستقل: شمار قربانیان حملات ائتلاف تحت رهبری آمریکا ۷ برابر آمار رسمی است

تظاهرات مخالفان اسد در سیزدهمین سالگرد قیام؛ چهار کشور غربی: جنگ در سوریه تمام نشده است