Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آیا پایان اختلاف لهستان با اتحادیه اروپا بر سر اصلاحات قضایی نزدیک است؟

آیا پایان اختلاف لهستان با اتحادیه اروپا بر سر اصلاحات قضایی نزدیک است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت راست گرای لهستان از جانب کمیسیون اروپا به علت اجرای تغییراتی بر سیستم قضایی کشورش تحت فشار است. منتقدان معتقدند که این تغییرات استقلال قضات را در این کشور تضعیف کرده و آنان را تحت کنترل حزب حاکم قرار می دهد.

آگهی

فرانس تیمرمن، معاون کمیسیون اروپا در سفری به لهستان با ماتئوس موراویکی، نخست وزیر این کشور روز دوشنبه ۹ آوریل/ بیست فروردین دیدار می کند. هدف از این سفر از سر گیری گفت و گو در جهت اصلاح تغییرات سیستم قضایی لهستان و در صورت امکان پایان دادن به اختلاف کمیسیون اروپا  با لهستان است. در صورت موفقیت، این دیدار مانع اجرای ماده هفت معاهده اتحادیه اروپا علیه لهستان خواهد شد. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دولت راست گرای لهستان از جانب کمیسیون اروپا به علت اجرای تغییراتی در سیستم قضایی کشورش تحت فشار است. منتقدان معتقدند که این تغییرات استقلال قضات را در این کشور تضعیف کرده و آنان را تحت کنترل حزب حاکم قرار می دهد. در همین راستا در ماه دسامبر سال گذشته کمیسیون اروپا در اقدامی بی سابقه ماده ۷ معاهده اتحادیه اروپا را علیه کشور لهستان فعال کرد. پس از اعلام این تصمیم، اتحادیه اروپا مهلتی سه ماهه به لهستان داد تا در اجرای اصلاحات تجدیدنظر کند. مهلتی که بیستم ماه مارس به پایان رسید.

بیشتر بخوانید: تعیین ضرب‌الاجل کمیسیون اتحادیه اروپا علیه لهستان

ماده ۷ معاهده اتحادیه اروپا که با هدف احترام به ارزش‌های این اتحادیه طراحی شده و پیش از این هرگز اجرا نشده بود، حاوی مجموعه‌ای از تحریم‌هاست. همچنین در چهارچوب آن می توان روند پیچیده‌ای را آغاز کرد که درنهایت منجر به تعلیق حق رای لهستان در سطح این اتحادیه می‌شود.

به دنبال بالا گرفتن اختلاف لهستان با اتحادیه اروپا، ماتئوس موراویکی نخست وزیر این کشور با اعمال تغییرات در اصلاحات قضایی در تلاش است تا درهای گفتگو را با کمیسیون اروپا باز کند.

پایان اختلاف لهستان با اتحادیه اررپا بر سر اصلاحات قضایی نزدیک است

پیش از این رهبر حزب محافظه کار قانون و عدالت لهستان گفته بود که پایان اختلاف قضایی لهستان با کمیسیون اروپا نزدیک است. یاروسلا کاچینسکی که از احتمال هشتاد درصدی حل اختلافات صحبت می کرد هفته گذشته در مصاحبه ای با روزنامه راست گرای گزتلا پوسکا گفت: «ما در حال حاضر قصد داریم اصلاحاتی که بر سر آن ها با کمیسیون اروپا توافق کرده ایم را اجرا کنیم.»

او افزود که فرآیند اجرای این تغییرات آسان نخواهد بود اما برای بازگرداندن اوضاع به حالت «عادی» لازم است که انجام شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران سیاسی در لهستان؛ رئیس دیوان عالی حاضر به کناره‌گیری نشد

نمایندگان پارلمان لهستان به طرح کاهش حقوق خودشان رای مثبت دادند

طرح دولت لهستان: کودکان پناهنده اجازه ثبت نام در مدارس دولتی نخواهد داشت