گفتگو با خورخه آلوا،‌عکاس اشکال متقارن در معماری شهری

گفتگو با خورخه آلوا،‌عکاس اشکال متقارن در معماری شهری
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«به‌نظرم تنها راه پیشرفت این است که نسبت به منابع الهام‌بخش،‌ ذهنی باز داشته باشید.»

آگهی

در برنامه‌ای جدید، یورونیوز با همکاری یورولنز به جستجوی عکاس‌‌‌های منحصر بفرد در شبکه‌های اجتماعی می‌گردد. هر ماه یک عکاس انتخاب شده و در وب‌سایت یورونیوز قسمتی به معرفی عکاس منتخب اختصاص داده می‌شود.

خورخه آلوا،‌ @urbanentdecker اولین عکاس منتخب است. او از در سال ۲۰۱۴ میلادی از ال سالوادور، در آمریکای مرکزی به برلین نقل مکان کرده است. آلوا به‌دنبال یافتن الگوها و اشکال متقارن در دنیای معماری و شهرنشینی است.

یورونیوز درباره عکاسی، سبک کار و سوژه‌های مورد علاقه عکاس جوان با او گفتگو کرده است:‌

یورونیوز:‌ سفرتان به دنیای عکاسی چگونه آغاز شد؟

خورخه آلوا:‌‌ «عکاسی را پس از اینکه به برلین آمدم، شروع کردم. البته از مدتها پیش از آن، و به‌واسطه برادرم که عکاس بود،‌ با دنیای عکاسی آشنا بودم. چند ماه بعد از اینکه به برلین آمدم،‌ با دوربین گوشی همراهم شروع کردم به عکاسی از چیزهایی که اطرافم می‌دیدم. همزمان باید رشته دانشگاهی را نیز انتخاب می‌کردم. به تنها چیزی که فکر می‌کردم عکاسی بود. در حال حاضر هم برای درس، و هم برای امرار معاش عکاسی می‌کنم.»

بیشتر بخوانید:‌ [یورونیوز در جستجوی عکاس برگزیده شبکه‌های اجتماعی](یورونیوز در جستجوی عکاس برگزیده شبکه‌های اجتماعی)

یورونیوز:‌ از چه تجهیزات جانبی عکاسی و از چه نوع دوربینی استفاده می‌کنید؟‌

خورخه آلوا :‌‌ «سه‌پایه،‌ باتری اضافی، لپ‌تاپ و یک هاردیسک اکسترنال و یک نینتندو سوئیچ،‌ تجهیزاتی است که برای عکاسی همراه خود می‌برم. از دوربین کانن 5D Mark IV و کانن 5DSR،‌ و از لنزهای کانن مدل EF 11-24mm f/4 L،‌ EF 35mm f/1.4 L II و EF 70-200 f/4 L USM استفاده می کنم.»

یورونیوز: سبک‌تان در عکاسی را چه‌گونه توصیف می‌کنید؟‌

خورخه آلوا:‌ «من از فضاهای شهر،‌ مردم،‌ رنگها،‌ هنرهای بصری،‌ فیلم و معماری الهام می‌گیرم. از زمانی که به اروپا آمدم هنرهای بصری،‌ فیلم و معماری بر من تاثیر زیادی داشته اند. هدفم این است از محیط اطرافم عکس‌های جالب بگیرم. سعی می‌کنم همه چیز را با چشمان سینمایی ببینم و از دنیایی که در آن زندگی کنم،‌ صحنه‌ها و دنیای جدیدی را خلق کنم.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

یورونیوز:‌ برای عکاسی چه مکان‌هایی را ترجیح می‌دهید؟‌

خورخه آلوا:‌ «‌معماری، منظره، فضاهای شهری،‌ طبیعت و مردم. نمی‌خواهم خودم را در قالب بگذارم. به طور کلی، دوست دارم از هر آنچه که توجه مرا جلب می کند، عکس بگیرم.»

یورونیوز:‌ مکان‌ مورد علاقه‌تان برای عکاسی در اروپا کجاست و به چه دلیل؟‌

خورخه آلوا:‌‌‌ «عکاسی کردن در پارک «سوپرکیلن»‌‌ در کپنهاگ را به‌خاطر قدرت بصری آن،‌ رابطه میان متن، فضا، جوامع و زیبایی شناسی دوست دارم.‌»

یورونیوز: به‌یادماندنی‌ترین عکس‌هایی که تا کنون گرفته اید،‌ چه هستند؟‌

خورخه آلوا‌:‌ «یکی از بهترین عکس‌هایی که گرفتم،‌ عکس ارولسون هیو (@erlsn.acr)، بنیانگذار مجله لهستانی ACRONYM بود. به این دلیل که این عکس، این اولین کار من بود که روی جلد مجله چاپ شد. اخلاق حرفه‌ای ارولسون و آثارش هم برایم جالب بود. کار کردن با او را هیچگاه فراموش نمی‌کنم.»

یورونیوز‌:‌ آیا چیزی هست که دوست نداشته باشید از آن عکس بگیرید‌؟‌

آگهی

خورخه آلوا:‌ «نمی‌خواهم خودم را محدود کنم،‌ در نتیجه فکر نمی‌کنم چیزی باشد که نخواهم از آن عکس بگیرم. من از همه چیز الهام می‌گیرم. به نظرم تنها راه پیشرفت این است که در مقابل منابع الهام‌بخش،‌ ذهنی باز داشته باشید.»

برای دیدن عکاس‌ها و آشنایی باعکاسان منتخب یورولنز این حساب کاربری یورونیوز را در اینستاگرام دنبال کنید: @euronews.tv

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آراتا ایسوزاکی برنده جایزه «نوبل» معماری امسال شد

رونق گرفتن ساخت خانه‌های شناور در هلند

عباس عطار، عکاس و روایت‌گر تصویری انقلاب ایران در ۷۴ سالگی درگذشت