روسیه: آتش بس در غوطه شرقی برای انتقال شورشیان به ادلب ادامه می یابد

شورشیان منطقه غوطه شرقی
شورشیان منطقه غوطه شرقی Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews با استفاده از  خبرگزاری فرانسه، رویترز، تاس
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت دفاع روسیه شمارکل افرادی که از زمان برقراری آتش بس در غوطه شرقی این منطقه را ترک کرده اند ۱۴۳ هزار نفر اعلام می کند.

آگهی

وزارت دفاع روسیه می گوید آتش بس در غوطه شرقی برای فراهم سازی امکان خروج جنگجویان گروه فیلق الرحمن از این منطقه تمدید شده است.

بنا به اعلام این وزارتخانه از روز ۲۴ مارس (چهارم فروردین) تاکنون نزدیک به ۳۲ هزار نفر از شبه نظامیان فیلق الرحمن و خانواده هایشان شهرک عربین را به مقصد استان ادلب ترک کرده اند.

وزارت دفاع روسیه شمارکل افرادی که از زمان برقراری آتش بس در غوطه شرقی این منطقه را ترک کرده اند ۱۴۳ هزار نفر اعلام می کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مخالفان مسلح بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه با توجه به کنترل شورشیان بر ادلب این استان را به عنوان مقصد خود انتخاب می کنند. پیش از این در جریان تصرف شهر حلب توسط نیروهای دولتی سوریه نیز تعدادی از مخالفان مسلح رژِیم سوریه از این شهر به ادلب رفتند.

برخی گزارشها حاکی است غیرنظامیان به دنبال تصرف سبقا، کفر بطنا، عین ترما، زملکا و حرستا توسط نیروهای دولتی سوریه در حال بازگشت به این شهرک‌ها در منطقه غوطه شرقی هستند.

رویترز
اعضای خانواده شورشیان در منطقه غوطه شرقیرویترز

طبق اعلام گروه دیده بان حقوق بشر سوریه در جریان عملیات ارتش سوریه برای بازپس گیری منطقه غوطه شرقی تاکنون ۱۶۰۰ غیرنظامی کشته شده اند.

شهر دوما در غوطه شرقی همچنان تحت کنترل گروه جیش الاسلام قرار دارد. این گروه روز جمعه ادعای روسیه مبنی بر دستیابی به توافق برای خروج جنگجویان خود از دوما را رد کرده بود. با این حال جیش الاسلام تاکید کرده است که مذاکرات با مسکو «در مسیر درستی» پیش می رود.

این گروه تاکنون ضمن رد هرگونه خروج شبه نظامیان خود این امر را به مثابه «اعمال تغییر اجباری در ترکیب جمعیتی» غوطه شرقی از سوی رژیم سوریه ارزیابی کرده است. شهر دوما اکنون تحت محاصره ارتش سوریه است. تخمین زده می شود همچنان دهها غیرنظامی در این شهر به سر می برند.

بازپس گیری دوما از شورشیان نه تنها به معنای موفقیت بشار اسد در تصرف غوطه شرقی است بلکه با توجه به تظاهرات گسترده مخالفان رئیس جمهوری سوریه در سال ۲۰۱۱ در این شهر، در اختیار گرفتن کنترل آن از نظر نمادین نیز برای دولت سوریه حائز اهمیت خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

۳۹ کشته در انفجار انبار مهمات در سوریه

لاوروف گزارش سازمان ملل از غوطه شرقی را «مشکوک» خواند

حملات هوایی ارتش سوریه به دوما دست‌کم ۲۷ کشته بر جا گذاشت