چگونه دانش‌آموزان آمریکا در مدتی کوتاه برای تظاهراتی بزرگ برنامه‌ریزی کردند؟

چگونه دانش‌آموزان آمریکا در مدتی کوتاه  برای تظاهراتی بزرگ برنامه‌ریزی کردند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بزرگترین راهپیمایی ملی دانش‌آموزان با هدف کنترل فروش سلاح در ایالات متحده چگونه شکل گرفت؟

آگهی

تیراندازی چهاردهم فوریه یک جوان ۱۹ ساله در دبیرستان استون‌من-داگلاس در پارک‌لند فلوریدا به کشته شدن ۱۷ معلم و دانش‌آموز انجامید و پنج هفته بعد از آن، با تلاش دانش‌آموزان این مدرسه و همراهی دیگر قربانیان تیراندازی در مدارس، بزرگترین راهپیمایی ملی دانش‌آموزان با هدف کنترل فروش سلاح در ایالات متحده شکل گرفت.

سی‌ان‌ان در مقاله‌ای به دلایل موفقیت این دانش‌آموزان در مدیریت و اجرای کارزاری پرداخته که در کوتاه‌ترین زمان، با بیشترین استقبال روبرو شد.

واکنش و اقدام فوری دانش‌آموزان دبیرستان استون‌من-داگلاس

در طی روزهای پس از تیراندازی، دانش‌آموزان این دبیرستان آشکارا اعلام کردند که دعا و اظهار تاسف برای آنها کافی نیست. آنها خواستار راهکار قانونی بنیادی برای «اپیدمی تیراندازی مدارس» و پایان دادن به نفوذ انجمن ملی سلاح شدند.

در اولین گردهمایی آنان، اما گونزالس یکی از دانش‌آموزان مدرسه استون‌من-داگلاس ادعای سیاستمداران در غیرممکن بودن پیش‌بینی تیراندازی‌های این چنینی از طریق قانون را «مزخرف» خواند و گفت: «شاید بزرگترها به این شرایط عادت کرده باشند اما اگر دانش آموزان چیزی یاد گرفته باشند این است که اگر تلاش نکنید، شکست می‌خورید.»

تظاهرات سراسری »تظاهرات برای زندگی‌مان»؛ ۲۴ مارس

در همین گردهمایی شعار «دیگر هرگز» این دانش‌اموزان آغازگر جنبشی اجتماعی جهت تلاش برای تغییر قانون فروش سلاح و جلوگیری از تکرار حوادث تیراندازی در مدارس ایالات متحده شد.

دانش‌آموزان خواست خود را رسانه‌ای کردند

پوشش خبری حادثه تیراندازی مدرسه استون‌من-داگلاس در پارک‌لند فلوریدا و گفتگو با بازماندگان و خانواده قربانیان خیلی زود به پوشش انتقادات آنان نسبت به نبود قوانین سختگیرانه‌تر برای فروش سلاح تبدیل شد.

دانش‌آموزانی که نقش رهبری این کارزار را بر عهده داشتند در رسانه‌ها، برنامه‌های تلویزیونی و شبکه‌های خبری حاضر شدند و خواست و هدف خود را توضیح دادند.

بیشتر بخوانید:

دانش‌آموزان زمان برگزاری راهپیمایی سراسری را اعلام کردند

چهار روز پس از حادثه تیراندازی در دبیرستان پارک‌لند فلوریدا، دانش‌آموزان اعلام کردند که در تاریخ ۲۴ مارس راهپیمایی بزرگ برگزار خواهند کرد و از همگان برای شرکت در آن دعوت کردند.

کاکرون کاسکی، یکی از لیدرهای این کارزار گفته بود: «می‌گویند که الان زمان مناسب برای اعتراض نیست برای کنترل سلاح نیست بنابراین ما این صحبت را ۲۴ مارس در راهپیمایی خود اعلام می‌کنیم.»

اهداف این تظاهرات سراسری، تصویب قانون ممنوعیت سلاح‌های خودکار، منع فروش تعداد بالای مهمات و تصویب قانون برای بررسی سابقه خریداران اسلحه بود.

جمع‌آوری کمک مالی برای برگزاری کارزار و تظاهرات سراسری

وبسایت و پلت‌فرم جمع‌آوری کمک مالی با نام GoFundMe، در حمایت از این راهپیمایی دانش‌آموزان ۱/۷ میلیون دلار به کارزار آنان اهدا کرد و در عرض سه روز با جمع‌آوری کمک‌های مردمی ۲ میلیون دلار نیز به این رقم اضافه شد.

از میان شخصیت‌های هنری و هالیوودی، اپرا وینفری، استیون اسپیلبرگ، جورج کلونی و جفری کاتزنبرگ کمک مالی خود را به این کمپین اهدا کردند.

هیجان دانش‌آموزان از موفقیت‌های کوچک در سازماندهی

در حالی که هنوز زخمی‌شدگان این حادثه خونبار در بیمارستان و خانواده قربانیان در حال برنامه‌ریزی مراسم خاکسپاری بودند، دانش‌آموزان این دبیرستان با اتوبوس به مرکز ایالت رفتند تا با نمایندگان خود در کنگره صحبت کنند. اگرچه قانون ممنوعیت خرید و فروش سلاح خودکار در این جلسه کنگره تصویب نشد اما آنها از این حرکت خود، تجربه ارزشمندی کسب کردند.

در مناظره‌ای که شبکه سی‌ان‌ان ترتیب داده بود، دانش آموزان با مارک روبیو، نماینده جمهوری‌خواه رو در رو شدند و وی را مورد انتقاد مستقیم قرار دادند.

دانش‌آموزان از هر حمایتی استقبال کردند

در حالی که کارزار دانش‌اموزان در حال برنامه‌ریزی برای تظاهرات سراسری ۲۴ مارس بود، تعدادی از سازمان‌ها نیز به حمایت از آنان برخواستند.

گروه گیلفورد که در زمینه امنیت سلاح و مبارزه با خشونت ناشی از اسلحه تلاش می‌کند یکی از سازمان‌هایی بود که کارزار «دیگر هرگز» حمایت کرد و هزینه سفر دانش‌آموزان و خانواده قربانیان به واشنگتن را تامین کرد.

سازمان دیگر مبارزه با خشونت ناشی از سلاح نیز منابع عملیاتی و تجهیزات راهپیمایی را برای دانش‌آموزان فراهم کرد.

آگهی

مایلی سایروس، آریانا گرانده و چند تن دیگر از خوانندگان اعلام کردند که در این تظاهرات به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

گروه مادران واشنگتن نیز از تامین جای خواب رایگان و تخفیف رستوران برای شرکت‌کنندگان در این تظاهرات خبر دادند.

مایلی سایروس، خواننده آمریکایی در تظاهرات سراسری ۲۴ مارس

استقبال از افراد و صداهای مختلف از سراسر کشور

روز قبل از تظاهرات سراسری ۲۴ مارس، دیوید هاگ، یکی از دانش‌اموزان این مدرسه و لیدرهای کارزار سراسری گفت که بزرگترین اشتباه رسانه‌ها در پوشش حوادث تیراندازی در مدارس این بود که به «رنگین پوستان» امکان رساندن صدایشان به مردم را نمی‌دادند.

در تظاهرات سراسری روز شنبه در واشنگتن، به بسیاری از چهره‌ها، بازماندگان و دانش‌آموزان مدارسی که تجربه تیراندازی را داشتند، فرصت سخنرانی داده شد.

یکی از سخنرانان این رویداد، یولاندا لوترکینگ، نوه ۹ ساله مارتین لوترکینگ، رهبر جنبش سیاه‌پوستان آمریکا بود. او در صحبت‌هایش گفت: «دیگر بس است… ما نشان خواهیم داد که نسل بهتری هستیم.»

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مهاجم برهنه ۴ نفر را کشت

قتل‌عام لویستون؛ پس از ۴۸ ساعت جستجو سرانجام «جسد» مظنون حمله پیدا شد

علائم روانی و عوامل اجتماعی؛ روانشناسان جنایی پاسخ می‌دهند: چگونه شخصی تبدیل به قاتل سریالی می‌شود؟