بولتون: محور مذاکره ترامپ با اون باید خلع سلاح هسته ای کره شمالی باشد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  رویترز
جان بولتون، مشاور امنیت جدید آمریکا
جان بولتون، مشاور امنیت جدید آمریکا   -  کپی رایت  آرشیو

جان بولتون، مشاور جدید امنیت ملی آمریکا می گوید محور هرگونه مذاکره دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور با رهبر کره شمالی باید خلع سلاح هسته ای هر چه سریعتر پیونگ یانگ باشد.

مشاور جدید امنیت ملی آمریکا که روز پنجشنبه به عنوان جانشین هربرت ریموند مک مستر معرفی شد در گفتگویی که تنها چند روز پیش از آن با «رادیو آزاد آسیا» انجام داده تاکید کرده است مذاکرات رهبران آمریکا و کره شمالی باید مشابه مذاکراتی باشد که در سال ۲۰۰۴ میلادی به خاتمه برنامه هسته ای لیبی انجامید.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ایستگاه رادیویی «رادیو آزاد آسیا» رسانه ای است که به ۹ زبان آسیایی برنامه پخش می کند و بودجه آن توسط کنگره ایالات متحده تامین می شود.

جان بولتون در مصاحبه روز دوشنبه گذشته خود با این ایستگاه رادیویی گفته است: «اگر آنها [مقامات کره شمالی] آماده انجام گفتگویی جدی و اینچنینی نیستند ملاقات دو طرف در عمل می تواند خیلی زود به پایان برسد.»

مشاور جدید امنیت ملی آمریکا همچنین در بخش دیگری از سخنانش نسبت به نیت پیونگ یانگ از پیشنهاد مذاکره با واشنگتن ابراز تردید کرد. جان بولتون اظهار داشت: «ما باید اصرار کنیم که اگر ملاقات [دو رهبر] قرار است انجام شود باید مشابه گفتگوهایی باشد که ۱۳ یا ۱۴ سال پیش با لیبی انجام شد. محور آن باید این باشد که آنها چگونه برنامه سلاح هسته ای خود را تعطیل کنند و [اجزای آن را] به اوک ریج در تنسی [محل آزمایشگاه هسته ای آمریکا] بفرستند.»

دونالد ترامپ پس از دیدار یک هیات کره جنوبی از پیونگ یانگ پیشنهاد ملاقات با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی را پذیرفت. تاریخ دقیق و محل این دیدار هنوز اعلام نشده است.

مقامات کره شمالی از برنامه سلاح هسته ای به عنوان لازمه دفاع از این کشور یاد می کنند. تحلیلگران معتقدند رهبران کره شمالی دنبال رویدادهای سالهای اخیر لیبی و سرنوشت معمر قذافی، رهبر پیشین این کشور بر این باور خود راسخ تر شده اند.

بیشتر بخوانید: