Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اسنودن: فیسبوک به یک شرکت اطلاعاتی تبدیل شده است

اسنودن: فیسبوک به یک شرکت اطلاعاتی تبدیل شده است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ادوارد اسنودن درباره افشاگری های که به شبکه اجتماعی فیسبوک نسبت داده می شود واکنش نشان داد.

آگهی

ادوارد اسنودن می گوید شبکه اجتماعی فیسبوک کاملا تبدیل به یک «شرکت اطلاعاتی» شده است. به اعتقاد این کارمند پیشین سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده فیسبوک بواسطه تبادل اطلاعات درآمد هنگفتی دارد. اسنودن در یکی از توییت هایش می نویسد: « فیسبوک درآمد زیادی از فروش اطلاعات خصوصی میلیون‌ها نفر از اعضای این شبکه اجتماعی دارد. و این فروش اطلاعات فراتر از انتظارات و پیش بینی های شماست.»

این واکنش از سوی اسنودن آمریکایی که بسیاری او را قهرمان مبارزه با نقض حریم خصوصی افراد در جهان می دانند پس از جنجال های مربوط به شرکت کمبریج آنالیتیکا مورد توجه قرار گرفت.

این شرکت متهم به استفاده بدون اجازه از اطلاعات خصوصی میلیون ها نفر است. این شرکت اطلاعات خصوصی افراد را بدون اجازه از آنها در جهت منافع دونالد ترامپ در دوران انتخابات ریاست جمهوری آمریکا استفاده کرده است. یکی از مهمترین منابع اصلی این شرکت شبکه اجتماعی فیسبوک بوده است.

به گفته ادوارد اسنودن نام شرکت هایی که در گذشته کار جمع آوری اطلاعات خصوصی افراد را بر عهده داشتند «شرکت های اطلاعاتی» می گذاشتند و امروز فیسبوک در همین مسیر حرکت می کند و مالکان آن نمی توانند این موضوع را کتمان کنند. به گفته آقای اسنودن شرکت فیسبوک جایگاه واقعی خود به عنوان یک شبکه اجتماعی را از دست داده است و تبدیل به یک منبع فروش اطلاعات خصوصی افراد شده است.

مختصری از ادوارد اسنودن

دسامبر سال ۲۰۱۲ میلادی ادوارد اسنودن، مامور وقت اطلاعاتی آمریکا، بصورت ناشناس با گلن گرینوالد، خبرنگار نشریه بریتانیایی گاردین تماس می گیرد و از او می‌خواهد پیش از هرگونه مکالمه یک سیستم کد گذاری شده تهیه کند. گلن گرینوالد که مهارت چندانی برای کار با سیستم های کامپیوتری نداشت به این تماس اهمیتی نمی دهد.

در ژانویه سال ۲۰۱۳ اسنودن با لورا پویترس، مستندساز از طریق یک سیستم کدگذاری تماس می گیرد و اطلاعاتی ارزشمندی به وی می دهد، با این وجود از ارائه هرگونه مدرک در این مرحله خودداری می کند. پویترس هم برای بررسی اعتبار این “منبع اطلاعاتی” با چند روزنامه نگار از جمله گرینوالد مشورت می کند. دلیل انتخاب اسنودن مقاله ای بود که پویترس پیش تر درباره برنامه جاسوسی اطلاعات از سوی آژانس امنیت ملی در نیویورک تایمز نوشته بود.

در آوریل ۲۰۱۳، گرینوالد و پویترس که از پیش یکدیگر را می شناختند، در نیویورک یا هم ملاقات می کنند تا درباره اطلاعاتی گوناگونی که درباره برنامه جاسوسی آژانس امنیت ملی به بیرون درز کرده بود، تصمیم مشترکی اتخاذ کنند.

یک ماه بعد اسنودن، از این دو روزنامه نگار می خواهد تا در هنگ کنگ به او بپیوندند. آنها هم این درخواست را قبول می کنند و سرانجام این سه در یک مرکز تجاری در هنگ کنگ با هم ملاقات می کنند.

پنجم ژوین سال ۲۰۱۳، گرینوالد نخستین مقاله اش را درباره فعالیت های جاسوسی آمریکا منتشر می کند و عملیات وسیع این کشور برای رصد مکاتبات و مکالمات تلفنی و اینترنتی پرده بر می دارد. یک روز بعد هم این روزنامه نگار به همراه پویترس یک مقاله دیگر در واشنگتن پست منتشر می کند و دست به افشاگری درباره برنامه رصد اطلاعات، مشهور به “پریزم” می زند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر خارجه فرانسه: دلیلی ندارد درخواست پناهندگی اسنودن را بپذیریم

اسنودن: دوست دارم به فرانسه پناهنده شوم

نروژ، شرکت متا را به دلیل استفاده از اطلاعات شخصی کاربران با جریمه روزانه ۱۰۰ هزار دلاری تهدید کرد