روسیه: احتمالا بریتانیا دختر جاسوس روس را مسموم کرده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پلیس انگلیسی با لباس ویژه در محل مسمومیت سرگئی اسکریپال
پلیس انگلیسی با لباس ویژه در محل مسمومیت سرگئی اسکریپال

یک مقام وزارت امور خارجه روسیه امروز اول فروردین احتمال داد که بریتانیا پشت حمله شیمیایی به دختر جاسوس روسی، یولیا اسکریپال بوده است.

ولادیمیر یورماکوف، معاون مدیر گروه منع گسترش و کنترل سلاح در وزارت امور خارجه فدراسیون روسیه در دیدار با دیپلمات‌های خارجی مستقر در مسکو گفت: « منطق دو سناریو احتمالی را حکم می‌کند. یا مقام‌های بریتانیایی توانایی دفع و کنترل حمله تروریستی در خاک کشورشان را ندارند، یا این که آن‌ها به صورت مستقیم یا غیرمستقیم در حمله به یک شهروند روسی دست داشته‌اند».

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بوریس جانسون، وزیر خارجۀ بریتانیا هفته گذشته اعلام کرده بود که «به احتمال زیاد» ولادیمیر پوتین شخصاً دستور استفاده از «عامل اعصاب» برای حمله به جاسوس سابق روس را داده است. رئیس جمهوری روسیه در اولین واکنش به اتهامات مطرح شده علیه خود در ماجرای مسموم شدن سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبۀ روس هرگونه دخالت کشورش را در این ماجرا رد کرد.

ولادیمیر پوتین تاکید کرد: «اگر از گاز اعصاب برای مسموم کردن جاسوس سابق روس استفاده شده بود افراد زیادی در این حادثه جان می‌باختند».

بوریس جانسون گفته بود که نزاع دولت بریتانیا با مردم روسیه و روس‌های مقیم بریتانیا نیست بلکه «نزاع لندن با کرملین و تصمیمات پوتین» است. وزیر خارجۀ بریتانیا تاکید کرده بود که این دستور ولادیمیر پوتین بوده است که برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم، از یک گاز عامل اعصاب در خیابان‌های بریتانیا و در خیابان‌های اتحادیه اروپا استفاده شود.

بیشتر بخوانید: