بیانیه مشترک آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا: روسیه مسئول مسمومیت جاسوس سابق روس است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  رویترز، خبرگزاری فرانسه
محل مسمومیت سرگی اسکریپال در سالزبری، بریتانیا
محل مسمومیت سرگی اسکریپال در سالزبری، بریتانیا   -  Copyright  رویترز

رهبران فرانسه، آلمان، بریتانیا و آمریکا روز پنجشنبه در بیانیه ای مشترک ضمن محکومیت حمله با گاز اعصاب به یک جاسوس سابق روس دولت این کشور را مسئول این حادثه معرفی کردند.

مسکو هرگونه دخالت در مسمومیت سرگی اسکریپال، جاسوس سابق روس را رد کرده است. سرگی اسکریگال روز یکشنبه چهار مارس (۱۳ اسفند) به همراه دخترش در شهر سالزبری در جنوب بریتانیا مسموم شد.

بریتانیا در واکنش به مسمومیت سرگی اسکریپال روز گذشته ۲۳ دیپلمات روسیه را اخراج کرد. انتظار می رود روسیه نیز به تلافی تصمیم لندن در اقدامی مشابه دیپلماتهای بریتانیایی را اخراج کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در بیانیه مشترک رهبران چهار کشور غربی آمده است: «ما رهبران فرانسه، آلمان، ایالات متحده آمریکا و بریتانیا از حمله صورت گرفته در روز چهار مارس علیه سرگی اسکریپال و یولیا اسکریپال در بریتانیا ابراز انزجار می کنیم.»

در این بیانیه استفاده از گاز اعصاب در قاره اروپا اولین حادثه اینچنینی از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون توصیف شده است. به گفته رهبران چهار کشور غربی نوع گاز استفاده شده ساخت روسیه بوده است.

رهبران آمریکا، بریتانیا، آلمان و فرانسه از روسیه خواسته اند برنامه تولید گاز اعصاب نوویچوک را به طور کامل در اختیار سازمان منع استفاده از سلاح های شیمیایی بگذارند.

بیشتر بخوانید:

لاوروف: به زودی دیپلمات های بریتانیا را اخراج می‌کنیم