Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیام نوروزی دونالد ترامپ: سپاه نماد دشمن، خشکسالی و دروغ مورد نظر داریوش کبیر است

پیام نوروزی دونالد ترامپ: سپاه نماد دشمن، خشکسالی و دروغ مورد نظر داریوش کبیر است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ: ««سپاه پاسداران از سال ۲۰۱۲ شانزده میلیارد دلار از ثروت ایران را صرف کمک به رژیم اسد و حمایت از تروریستها در سوریه، عراق و یمن کرده است.»

آگهی

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در پیامی بمناسبت نوروز و با استناد به سخنان منسوب به داریوش پادشاه هخامنشی، سپاه پاسداران را نماد دشمن، خشکسالی و دروغ توصیف کرد.

ترامپ نوشته است که داریوش کبیر ۲۵ قرن پیش از خداوند خواسته بود که ایران را از سه خطر دشمن، خشکسالی و دروغ محافظت کند.

رئیس جمهوری آمریکا در ابتدای پیامش نوروز را به تمام کسانی که در جهان آنرا جشن می گیرند تبریک گفته و نوشته است: «نوروز در ایران ریشه دارد، جایی که کشوری پرافتخار برای هزاران سال، با قدرت فرهنگی و استقامت مردمش، چالشهایی بزرگ را پیشت سر گذاشته است. امروز، مردم ایران با چالشی دیگر روبرو هستند؛ حاکمانی که به جای خدمت به آنها به خودشان خدمت می کنند.»

دونالد ترامپ در ادامه تمرکز پیامش را بر سپاه پاسداران گذاشته است و ابتدا مدعی شده است که سپاه پاسداران نه در نام و نه در عملکرد، ایرانی نیست. او گفته است که سپاه مردم ایران را سرکوب و از تروریسم فرامرزی حمایت می کند.

ترامپ نوشته است: «سپاه پاسداران از سال ۲۰۱۲ شانزده میلیارد دلار از ثروت ایران را صرف کمک به رژیم اسد و حمایت از تروریستها در سوریه، عراق و یمن کرده است. درعین حال، متوسط خانواده های ایرانی ۱۵ درصد از ده سال پیش فقیرتر هستند و نزدیک به ۳۰ درصد از جوانان ایرانی بیکارند. ایرانیان معمولی از نظر اقتصادی در فشارند و برگزاری جشنهایی مانند نوروز برای آنها دشوار است.»

ترامپ سپس فساد و سوء مدیریت سپاه پاسداران را در تشدید خشکسالی در ایران و بحران های محیط زیستی دخیل دانسته و احداث بی رویه سدها توسط شرکتهای زیر مجموعه سپاه از جمله قرارگاه خاتم الانبیاء را باعث خشک شدن رودخانه ها و دریاچه ها و تولید طوفانهای گرد و غبار ارزیابی کرده است که جان ایرانیان را تهدید می کند.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین سیاست سپاه پاسداران را سیاست فریب ارزیابی کرده که سعی دارد «این حقیقت را که رژیم ایران ثروت ایران را غارت کرده و با مردم بدرفتاری می کند» مخفی کند.

دونالد ترامپ در پایان تبریک نوروزی اشت گفته است که ایرانیان منتظر «بهار امید» هستند و آمریکا در کنار مردم ایران و آرمانهایشان برای ارتباط با دنیای بزرگتر ایستاده است و برای همین منظور وزارت خزانه داری آمریکا در این هفته دستوری را صادر می کند که بر حمایت آمریکا از آزادی جریان اطلاعات برای شهروندان ایران تاکید مجدد خواهد کرد.

ترامپ در پایان تبریک نوروزی خود نوشته است:‌«از طرف مردم آمریکا، باشد که در سال جدید نور بر ظلمت غلبه کند و باشد که مردم ایران به زودی از روزگار صلح، شکوفایی و شادی لذت ببرند.»

با اینکه دونالد ترامپ تلاش کرده است پیام نوروزی‌‌اش تمام ویژگی های یک پیام مورد علاقه باستان گرایان ایرانی را در خود داشته باشد اما منظورش دقیقا از اینکه نام «سپاه پاسداران» ایرانی نیست مشخص نشده است چرا که از نظر زبانی نام سپاه پاسداران نامی ایرانی است.

از سوی دیگر با اینکه مشاوران دونالد ترامپ متنی باستان گرایانه از نوروز را برای انتشار به دونالد ترامپ پیشنهاد کرده اند، جشن نوروز اکنون در ایران و کشورهایی که این عید را جشن می گیرند با علایق مذهبی مردم عمیقا عجین شده است.

از سوی دیگر با اینکه دونالد ترامپ مدعی شده است که آمریکا در کنار مردم ایران است ولی آشکارا چنین ادعایی با سیاست ممنوعیت ورود ایرانیان به آمریکا در تناقض آشکار است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کمپین بغل مجانی در خیابان ولیعصر تهران

نوروز در جهان: از رواداری اجتماعی تا ممنوعیت سیاسی و حرمت مذهبی

رنگ و بوی جشن نوروز در جمهوری آذربایجان