Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کمیساریای عالی سازمان ملل:‌ شرایط زندگی سوری‌ها یادآور قرون وسطی است

کمیساریای عالی سازمان ملل:‌ شرایط زندگی سوری‌ها یادآور قرون وسطی است
Copyright REUTERS
Copyright REUTERS
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«بحران پناهجویان سوریه یکی از بزرگترین و مهمترین بحران‌های آوارگان جنگی در قرن بیست و یکم است که گویا هیچ پایانی هم ندارد.»

آگهی

جنگ داخلی سوریه یکی از بدترین بحرانهای تاریخ مدرن به حساب می آید، جنگی که از هفت سال پیش آغاز شد و کسی نمی‌ داند چه موقع به پایان خواهد رسید. جنگ با تعدادی تظاهرات آرام علیه حکومت غیردموکراتیک شروع و سپس تبدیل به جنگ داخلی تمام عیار شد.

مردم سوریه برای اعتراض به خیابانها آمدند تا نارضایتی خود را نسبت به دولت بشار اسد نشان دهند. واکنش بشار اسد بسیار خشن بود: هر نوع ابراز نارضایتی با خشونت سرکوب می شد و در نتیجه ناآرامی ها و خشونت شدت گرفت.

روشن بود که دامنه جنگ از مرزهای سوریه فراتر می رود. قدرت های جهانی و منطقه ای وارد جنگ شدند: ایران و روسیه به طرفداری از بشار اسد و عربستان سعودی و ایالات متحده در حمایت از گروه های شورشی مخالف دولت.

سوریه میدان جنگ نیابتی شد که وضعیت مناسبی بود برای قدرت گرفتن گروه های جهادی.

در سال ۲۰۱۴میلادی داعش بخشهای بزرگی از شمال شرق کشور را اشغال کرد. این گروه اکنون از بیشتر مناطق شهری بیرون رانده شده است.

اما این وضعیت برای مردم عادی سوریه فایده چندانی نداشته است. سوریه ویران شده و زندگی نیمی از جمعیت سوریه، یعنی حدود ۱۱ میلیون و ششصد هزار نفر که بسیاری از آنها زن و کودک هستند، نابود شده است.

بیشتر بخوانید: هفت سال جنگ داخلی سوریه بیش از «۵۰۰ هزار کشته» برجای گذاشته است

به مناسبت هفتمین سالگرد آغاز جنگ داخلی سوریه با ولکر ترک، از کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفتگو می کنیم.

یورونیوز: درباره حمایت یا عدم حمایت از پناهجویان سوری صحبت کنیم. بعد از هفت سال کجا هستیم؟

ولکر ترک: «بحران پناهجویان سوریه یکی از بزرگترین و مهمترین بحران‌های آوارگان جنگی در قرن بیست و یکم است که گویا هیچ پایانی هم ندارد. بیش از پنج میلیون و پانصد هزار پناهجوی سوری در کشورهای همسایه هستند بیش از شش میلیون نفر در داخل کشور آواره شده اند. حدود سه میلیون نفر در مناطقی محصور شده‌اند که دسترسی به آن دشوار است. شرایط زندگی آنها وحشتناک است. شرایط زندگی سوری‌ها، چه داخل کشور و چه خارج از آن یادآور قرون وسطی است.»

بحران سوریه چه تفاوتی با بحران‌های انسانی کنونی دارد؟

یورونیوز: در حال حاضر بحران‌های دیگر هم وجود دارد، مثل بحران انسانی در یمن. به نظرتان چه چیزی داستان سوریه را متفاوت و دشوار می کند؟

ولکر ترک: «این یک بحران طولانی است. اکثریت مردم سوریه غیرنظامیان، کسانی که اعمال خشونت آمیز درگیری و آزار و اذیتها را تحمل می‌کنند، به کمک‌های خارج از کشور وابسته‌اند. به طور مثال در اردن ۸۰ درصد جمعیت زیر خط فقر زندگی می کنند. در برخی از کشورها مثل لبنان ۷۰ درصد مردم زیر خط فقر مفرط به سر می برند و شمار زیادی از کودکان هم نمی توانند به مدرسه بروند.»

یورونیوز: به نظر می رسد که قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای ترک مخاصمه، آتش بس یا مذاکرات سیاسی تاثیر چندانی نداشته است. چه اطلاعات جدیدی در این زمینه دارید؟

ولر ترک: «یکی از ابعاد فاجعه بار این بحران این است که بیش از سه میلیون نفر در مناطقی محصور شده اند که دسترسی به آنها دشوار است . ما سال گذشته توانستیم به ۲۷ درصد این افراد دسترسی پیدا کنیم. به این معنی است که مردم در این مناطق نمی توانند به کمکهای بشردوستانه اضطراری دسترسی داشته باشند.»

یورونیوز : از سوی دیگر در اروپا احساسات مهاجرستیزانه رو به رشد است. و اروپایی ها آن را پای صندوقهای رأی بیان می کنند. چنانچه در انتخاباتهای اخیر نیز در سراسر اروپا شاهد بودیم، استدلال کسانی که خواستار کنترل بیشتر مرزها برای ممانعت از ورود پناهجویان هستند، مسئله امنیت است. شما با این دیدگاه مخالفید و گفته اید که امنیت و حمایت از پناهندگان مکمل یکدیگرند. برای این دیدگاه چه توجیهی دارید؟

ولر ترک: «هرگاه مردم وارد کشوری می شوند بسیار مهم است که روندی امنیتی به اجرا گذاشته شود تا کسانی که مرتکب جنایت شده اند و شهروند عادی نیستند شناسایی شوند. اما می توانم با اطمینان بگویم که سیستم هایی که در حال حاضر دولت ها به کار می گیرند بسیار مستحکم و کارآمد است. در فرایندی که امروز برای تقاضای پناهندگی به اجرا گذاشته می شود سابقه افراد به دقت بررسی می شود و یکی از دقیق ترین فرایندهایی است که در ارتباط با مشکل جابجایی افراد وجود دارد. بنابراین این تعیین دقیق هویت پناهندگان، پاسخگوی نگرانی های مشروع مردم محل است.»

مهم است که پیام را روشن و صریح بیان کنیم. پناهجویان، پناهجویان سوری که به اروپا می آیند کسانی هستند که از جنگ و خشونت و تروریسم گریخته اند. این افراد قربانیان جنگ و خشونت و تروریسم هستند نه عاملان آن.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آگهی

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا: اگر سازمان ملل در غوطه‌شرقی اقدام نکند حمله می‌کنیم

ورود ارتش سوریه به دوما، مذاکرۀ مخالفان با دولت برای تخلیه منطقۀ حموریه در غوطه

روسیه: گروهی از شورشیان با خروج از غوطه شرقی موافقت کردند