روسیه: گروهی از شورشیان با خروج از غوطه شرقی موافقت کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews  با استفاده از  خبرگزاری فرانسه، رویترز
منطقه غوطه شرقی سوریه
منطقه غوطه شرقی سوریه   -  کپی رایت  رویترز

وزارت دفاع روسیه می گوید برخی از شورشیان سوری مستقر در غوطه شرقی پیشنهاد مسکو برای خروج از این منطقه را پذیرفته اند.

به گزارش خبرگزاری بین المللی روسیه (ریانووستی) این گروه از شورشیان با خروج خود و خانواده هایشان از غوطه شرقی در حومه دمشق، پایتخت سوریه موافقت کرده اند.

با این حال حمزه بیرقدار، سخنگوی گروه جیش الاسلام هرگونه مذاکره برای خروج نیروهای این گروه از غوطه شرقی را تکذیب کرد. وی تاکید کرد که نیروهای جیش الاسلام به دفاع از غوطه شرقی در برابر نیروهای دولتی ادامه خواهند داد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از سوی دیگر سخنگوی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفته است آنکارا برای افزایش زمان آتش بس روزانه در غوطه شرقی تلاش می کند. به گفته وی رجب طیب اردوغان روز چهارشنبه با حسن روحانی، همتای ایرانی خود در مورد وضعیت منطقه غوطه شرقی گفتگو خواهد کرد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه گذشته دستور برقراری روزانه پنج ساعت آتش بس در غوطه شرقی را صادر کرده بود.

همزمان با این تحولات گروه دیده بان حقوق بشر سوریه از اعزام نیروهای کمکی ارتش سوریه به غوطه شرقی خبر داد. بنا به اعلام این گروه ۷۰۰ شبه نظامی متحد نیروهای دولتی سوریه به خط مقدم نبرد در غوطه شرقی رسیده اند.

گروه دیده بان حقوق بشر سوریه می گوید نیروهای دولتی در روزهای گذشته حدود ۴۵ درصد از منطقه غوطه شرقی را تصرف کرده اند.

تصاویری که روز سه شنبه در شبکه های اجتماعی منتشر شد نیروهای دولتی سوریه را در حال برافراشتن پرچم این کشور در شهرک حموریه نشان می داد.

بنا به اعلام گروه دیده بان حقوق بشر سوریه از زمان آغاز تهاجم نیروهای دولتی سوریه در روز ۱۸ فوریه (۲۹ بهمن) تاکنون در مجموع ۸۰۵ غیر نظامی از جمله ۱۷۵ کودک کشته شده اند. 

بیشتر بخوانید: