Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پارلمان اروپا خواستار توقف عملیات عفرین و خروج نیروهای ترکیه از سوریه شد

north east of Afrin
north east of Afrin Copyright REUTERS/Khalil Ashawi
Copyright REUTERS/Khalil Ashawi
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رجب طیب اردوغان: « پارلمان اروپا چیزی برای گفتن به ترکیه ندارد... تا زمانی که کارمان در عفرین به پایان نرسد، آنجا را ترک نخواهیم کرد.»

آگهی

پارلمان اروپا روز پنج‌شنبه ۱۵ مارس قطعنامه‌ای را در موضوع سوریه به تصویب رساند.

بر اساس رای اکثریت نمایندگان این پارلمان، از ترکیه خواسته شد تا عملیات خود را در عفرین سوریه متوقف و نیروهایش را از این منطقه خارج کند.

پیش‌نویس این قطعنامۀ غیر الزام‌‌آور توسط احزاب دموکرات مسیحی، سوسیال دموکرات، محافظه‌کار و سبزهای پارلمان تهیه شده بود.

نمایندگان در این قطعنامه «نگرانی عمیق» خود را دربارۀ حضور ترکیه در منطقۀ تحت کنترل کردها در سوریه اعلام کرده‌اند و با اشاره به حضور جنگجویان داعش و دیگر گروههای اسلامگرای افراطی در سوریه، تاکید کرده‌اند که «باید بر شکست سازمان‌های تروریستی که در فهرست سازمان ملل قرار دارند، متمرکز شد».

واکنش ترکیه: این یعنی حمایت آشکار از سازمان‌های تروریستی

آنکارا با انتقاد از تصویب این قطعنامه اعلام کرد که این حرکت پارلمان اروپا، حمایت آشکار از ستیزه جویان است.

عمر چلیک، وزیر اتحادیه اروپا در دولت رجب طیب اردوغان گفت: «این تصمیم بی‌بصیرت‌ترین تصمیمی است که پارلمان اروپا در این سالها اتخاذ کرده است. درخواست از ترکیه برای خروج نیروهایش حمایت آشکار از سازمان‌های تروریستی است.»

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز این درخواست را رد و اعلام کرد: «چنین امیدی نداشته باشید؛ ما آنجا را تا زمانی که کارمان به پایان نرسد ترک نخواهیم کرد. پارلمان اروپا چیزی برای گفتن به ترکیه ندارد و اگر در این باره نیز چیزی بگوید، حرفهایش از یک گوش وارد و از گوش دیگر خارج خواهد شد.»

ترکیه با این توجیه که شبه نظامیان کرد عضو «ی پ گ» (YPG) یک سازمان تروریستی و به نوعی گسترش حزب کارگران کردستان (PKK) به سوریه است، از حدود دو ماه پیش حمله به مقر این گروه در منطقه عفرین در خاک سوریه را آغاز کرده است.

روابط میان ترکیه و اتحادیه اروپا از زمان کودتای نافرجام در این کشور در سال ۲۰۱۶ میلادی تیره شده است. بروکسل بارها به آقای اردوغان به دلیل سرکوب شدید مخالفان خود و مظنونان به شرکت در این کودتا انتقاد کرده است.

با وجود این اختلافات، اروپا به دلیل عضویت ترکیه در ناتو و داشتن دومین ارتش بزرگ در این پیمان نظامی، همچنین کمک آنکارا به محدود کردن جریان ورود مهاجران از خاورمیانه به اروپا، نیازمند همکاری ترکیه است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پارلمان اروپا: مذاکرات عضویت ترکیه در اتحادیه رسما تعلیق شود

«نوروز یعنی مقاومت» شعار معترضان کرد در آلمان

پارلمان اروپا اقدام سرکوب‌گرایانه ترکیه علیه منتقدان عملیات عفرین را محکوم کرد