ترامپ: با رکس تیلرسون بر سر توافق هسته‌ای ایران اختلاف داشتیم

ترامپ: با رکس تیلرسون بر سر توافق هسته‌ای ایران اختلاف داشتیم
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا وزیر امور خارجه این کشور را بر کنار کرد.

آگهی

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا وزیر امور خارجه این کشور را بر کنار کرد.

دونالد ترامپ روز سه‌شنبه ۲۲ اسفند با اعلام برکناری رکس تیلرسون در صفحه توئیتر خود، مایک پمپئو را به عنوان وزیر جدید امور خارجه آمریکا معرفی کرد. مایک پمپئو تا پیش از این ریاست سیا، سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا را بر عهده داشت. او در همین روز اعلام کرد که با وزیر خارجه پیشین خود بر سر مسائلی از جمله برجام احتلاف داشته است. ترامپ در هنگام ترک کاخ سفید به مقصد کالیفرنیا گفت: «ما با هم تفاهم داشتیم گر چه اختلافاتی هم بود [...] من فکرمی‌کنم توافق هسته‌ای با ایران وحشتناک بوده، اما به نظر او [تیلرسون] خوب است.»

دونالد ترامپ از سوی دیگر یک افسر اطلاعاتی به نام جینا هاسپل را نیز به جای مایک پمپئو به سمت ریاست سیا برگزید. این نخستین بار است که یک زن در آمریکا به این مقام منصوب می‌شود.

بلافاصله بعد از اعلام این خبر، بیانیه دونالد ترامپ برای تشکر از رکس تیلرسون برای خدمت در سمت وزیر امور خارجه منتشر شد. مایک پمپئو و جینا هاسپل نیز با انتشار بیانیه‌های جداگانه از دونالد ترامپ برای تصمیم به انتصاب خود به سمت‌های جدید سپاسگزاری کردند.

اختلاف رئیس جمهوری آمریکا با رکس تیلرسون پیش از این نیز در مواردی از جمله در مورد چگونگی برخورد با کره شمالی آشکار شده بود. یکی دیگر از موارد اختلاف وزیر پیشین خارجه آمریکا با رئیس دولت این کشور بر سر روسیه بود.

ظاهرا او بدون توجه به موضع کاخ سفید از اعلام اتهام روسیه توسط بریتانیا در ماجرای مسمومیت جاسوس پیشین روس استقبال کرده بود. با وجود آن که از مدتی پیش زمزمه‌های اختلاف رئیس جمهوری آمریکا با وزیر خارجه این کشور بر سر موضوع روسیه علنی شده بود، اما برکناری تیلرسون ساعاتی پس از آن اعلام شد که او هم‌زمان با دولت بریتانیا، گفت که سم مورد استفاده برای مسموم کردن جاسوس روس، سرگئی اسکریپال تولید روسیه بوده است.

تیلرسون درست پیش از اعلام خبر برکناری از سفر آفریقا به آمریکا باز گشته بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگیری ترامپ و تیلرسون؛ ترامپ می گوید تیلرسون «مانند سنگ احمق است»

ترامپ وزیر خارجه سابق خود را «کودن» و «تنبل» خواند

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا شد