انتخابات روسیه؛ چه کسانی به دور رقابت‌ها وارد شدند؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتخابات روسیه؛ چه کسانی به دور رقابت‌ها وارد شدند؟

بیش از ۱۱۰ میلیون نفر از مردم روسیه روز ۱۸ مارس ۲۰۱۸ (۲۷ اسفند) در پای صندوق‌های رای حاضر خواهند شد تا رئیس جمهوری آینده این کشور را انتخاب کنند.

در این انتخابات ۸ نامزد از جمله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری فعلی روسیه با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. گرچه هنوز مشخص نیست که چه کسی پیشتاز این انتخابات خواهد بود اما نتیجه این انتخابات نشان خواهد داد که آقای پوتین تا چه اندازه توانسته در دوران حاکمیت خود قدرت سیاسی را در این کشور قبضه کند.

در این نوشتار به اختصار به معرفی کاندیداهای ریاست جمهوری فرانسه می‌پردازیم:

ولادیمیر پوتین

رئیس جمهوری فعلی روسیه و کارمند سابق اداره اطلاعات و امنیت اتحاد جماهیر شوروی به صورت مستقل در این انتخابات شرکت خواهد کرد. ولادمیر پوتین ۶۵ ساله از سال ۲۰۰۰ تا کنون همواره پست ریاست‌ جمهوری یا نخست‌ وزیری روسیه را در اختیار داشته‌ است.

کسینا سابچاک

خانم سابچاک گوینده ۳۶ ساله تلویزیون که به سیاستمداری سوسیالیست بدل شده جوان‌ترین نامزد انتخابات ریاست جمهوری امسال است. او که از اعضای حزب «ابتکار مدنی لیبرال روسیه» است از یک خانواده سیاسی می‌آید و پدرش در دهه ۹۰ شهردار سن پترزبورگ بوده است.

ماکسیم سریکن

این کاندیدای ۳۹ ساله که از اعضای حزب «کمونیست چپ افراطی» و از طرفداران استالین است، با شعار «۱۰ ضربه‌ای که استالین به کاپیتالیسم وارد کرد» به این کارزار قدم نهاده است.

گرگوری یولینسکی

آقای یولینسکی ۶۵ ساله یک سیاستمدار و اقتصادان حرفه‌ای است که رهبری حزب « لیبرال اجتماعی یوبلوکو» را برعهده دارد. وی به عنوان یکی از مخالفان سرشناس دولت روسیه شناخته می‌شود.

ولادیمیر ژیرینفسکی

این سیاستمدار ۷۱ ساله که از سال ۱۹۹۱ در اغلب رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شده است از حزب پوپولیست «لیبرال دموکرات روسیه» در این دوره از انتخابات نامزد شده است.

سرگئی بابورین

وی یک استاد حقوق است که به سیاست روی آورده است. آقای بابورین ۵۹ ساله از حزب ملی‌گرای «اتحاد همه مردم روسیه» به این کارزار پا نهاده است.

پاول گرودینین

بازرگان، کارآفرین و سیاستمدار ۵۹ ساله روس که از حزب «کومونیست» در این انتخابات کاندید شده است، از موفق‌ترین تولیدکنندگان توت فرنگی است که در بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۶ توانسته است بیش از دو میلیون یورو کسب درآمد کند.

بوریس تیتوف

این کاندید ۵۸ ساله که یک بازرگان و از حامیان حقوق تجار و کارآفرینان است امسال در این انتخابات شرکت خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

در صورت انتخاب مجدد پوتین چه خواهد شد؟

ولادیمیر پوتین نخستین بار در سال ۲۰۰۰ به عنوان رئیس جمهوری روسیه و به دنبال استعفای بوریس یلتسین، رئیس جمهور اسبق این کشور مشغول بکار شد. در سال‌های گذشته وی چهار دوره به علت قانون «محدودیت دو دوره ریاست جمهوری متوالی» سمت نخست وزیری روسیه را برعهده داشته است.

پس از اینکه دوره ریاست جمهوری دیمیتری مدودف، رئیس جمهوری سابق روسیه در سال ۲۰۱۲ پایان یافت، قانونگذاران روس دوره ریاست جمهوری را از چهار به شش سال افزایش دادند. این بدان معنی است که اگر آقای پوتین برنده این کارزار شود می‌تواند تا سال ۲۰۲۴ یعنی تا سن ۷۲ سالگی در قدرت باقی بماند.

بجز مسائل سیاسی، سبک زندگی ولادیمیر پوتین از جمله علاقه زیاد به ورزش و همچنین ابهاماتی در رابطه با میزان ثروتش، وی را به یکی از جنجالی‌ترین رئیسان جمهوری در جهان تبدیل کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید