معلم بریتانیایی به اتهام تشکیل «ارتش کودکان» برای حملات تروریستی مجرم شناخته شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عمر احمد حق، معلم بریتانیایی هوادار گروه داعش
عمر احمد حق، معلم بریتانیایی هوادار گروه داعش   -  کپی رایت  رویترز

یک بریتانیایی هوادار داعش که سعی در رادیکالیزه کردن دانش‌آموزان و ساختن یک ارتش جهادی از کودکان جهت انجام حملات انتحاری را داشت، روز جمعه، دوم مارس مجرم شناخته شد.

عمر حق، معلم علوم دینی که خود ۲۵ سال دارد با نشان دادن فیلم‌های تبلیغاتی داعش از سر بریدن، پایین انداختن افراد از پشت‌بام و اعمال خشونت آمیز دیگر سعی در شستشوی مغزی کودکان و طراحی موج حملات تروریستی به لندن را داشت.

دین هیدون، رئیس پلیس لندن می‌گوید: «هدف او گردآوردن ارتشی از کودکان بود تا چندین حمله تروریستی را در لندن طراحی کند.»

وی به ۱۱۰ دانش‌آموز ۱۱ تا ۱۴ ساله در یک مدرسه اسلامی خصوصی و کوچک در شرق لندن درس می‌داد. از میان این تعداد کودک، ۳۵ نفر تحت نظارت خدمات اجتماعی مددکاران و پلیس هستند.

عمر احمد حق در یک مدرسه دیگر با نام فانوس دانش که در سال ۳ هزار پوند شهریه از هر دانش‌آموز دریافت می‌کرد نیز مشغول به تدریس بود در حالی که در واقع بعنوان دفتردار استخدام شده بود.

دو بریتانیایی دیگر با نام‌های ابوطاهر مامون، ۱۹ ساله و محمد عبید ۲۷ ساله نیر به اتهام همدستی با وی در این دادگاه مجرم شناخته شدند.

ابوطاهر مامون، ۱۹ ساله و محمد عبید ۲۷ ساله (رویترز)

شش تن از شاگردان عمر در دادگاه شهادت دادند که وی در کلاس‌ها از «خوب بودن مبارزه و جهاد» صحبت می‌کرده و به کودکان تمرینات آمادگی جسمانی سختی می‌داده است.

دادستان این پرونده می‌گوید که وی برای حمله به ۳۰ هدف در لندن از جمله برج بیگ‌بنگ، سربازان گارد ملکه، مراکز خرید بزرگ، فرودگاه و ساختمان رسانه‌ها برنامه‌ریزی کرده بود.

به اعتقاد دادستان، عمر حق از حمله مارس گذشته خالد مسعود بر پل وست مینستر که به کشته شدن ۵ نفر انجامید الهام گرفته بود.

بیشتر بخوانید:

وی سعی در آماده‌سازی کودکان برای شهادت داشت و آنها را وادار به بازی نمایش حمله تروریستی می‌کرد. دادستان می‌گوید: «بخشی از این نمایش شامل چاقو زدن به مامور پلیس در حمله وست مینستر می‌شد.»

عمر احمد حق ماه مه ۲۰۱۷ یک هفته پیش از حمله بمبگذاری انتحاری در سالن کنسرت «منچستر آرنا» به همراه دو همدستش بازداشت شد.

بیشتر بخوانید: