لاوروف: تا ریشه کن شدن تروریسم به حمایت از ارتش سوریه ادامه می دهیم

لاوروف: تا ریشه کن شدن تروریسم به حمایت از ارتش سوریه ادامه می دهیم
Copyright 
نگارش از Mehrdad Sadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه روسیه از شورشیان و حامیان آنها خواست به گونه ای عمل کنند تا زمینه اجرا و عملی شدن ترک مخاصمه در سوریه فراهم شود.

آگهی

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه ضمن تاکید بر ادامه حمایت های مسکو از ارتش سوریه برای آنچه «ریشه کن کردن تهدید تروریستی» خوانده شده از شورشیان و حامیان آنها خواست به گونه ای عمل کنند تا زمینه اجرا و عملی شدن آتش بس در این کشور فراهم شود.

وزیر خارجه روسیه که در جمع اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو سخن می گفت، تصریح کرد: «روسیه و دولت سوریه پیش از این در خصوص ایجاد دالان‌های بشر دوستانه در غوطه شرقی اطلاع رسانی کرده‌اند.»

سرگئی لاوروف در ادامه افزود: «ما از اعضای به اصطلاح ائتلاف آمریکا می خواهیم برای ارسال کمک های بشر دوستانه به مناطق تحت کنترل خود از همین کانال ایجاد شده استفاده کنند.»

وزیر خارجه روسیه همچنین تاکید کرد: «اینک نوبت به شبه نظامیان و حامیان آنهاست که در این راستا درست عمل کنند.» به گفته سرگئی لاوروف «نظامیانی که در آنجا (غوطه) سنگر گرفته‌اند با ادامه بمباران دمش راه ارسال کمک‌ها و نیز زمینه تخلیه افرادی که خواهان خروج از این منطقه هستند را مسدود کرده‌اند.»

بیشتر بخوانید: روسیه: شورشیان کریدور بشردوستانه غوطه را زیر آتش خمپاره گرفته اند

روسیه، متحد اصلی رژیم بشار اسد روز دوشنبه آتش بسی پنج ساعته را برای فراهم ساختن زمینه ارسال کمک های بشر دوستانه و تخلیه ساکنان و مجروحان از منطقه محاصره شده غوطه پیشنهاد کرد. این درحالیست که به رغم پیشنهاد آتش بس روسیه درگیری در مناطق بحران همچنان ادامه دارد و کلیه طرفهای درگیر یکدیگر را به نقض آتش بس متهم می کنند.

بیشتر بخوانید: شورای امنیت سازمان ملل متحد خواستار برقراری فوری آتش‌بس یک ماهه در سوریه شد

پیشنهاد روسیه پس از آن ارائه شد که شورای امنیت سازمان ملل متحد روز شنبه با تصویب قطعنامه ای که به اتفاق آراء مورد تایید قرار گرفت از کلیه طرف های درگیر در جنگ داخلی سوریه خواست برای تسهیل ارسال کمک های بشر دوستانه و انتقال مجروحان در مناطق درگیری به مدت یک ماه جنگ افروزی را متوقف کنند.

با این حال قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد به نحوی تنظیم شده است که شورشیان منتسب به ارتباط با گروه های القاعده و داعش به صورت طبیعی از دامنه امنیتی این پیشنهاد آتش بس خارج می شوند. مسکو پیش تر با اذعان به این مسئله تصریح کرده بود که شبه‌نظامیان و مخالفان مسلح حاضر در غوطه شرقی و نیز ادلب که وی از آنها با عنوان تروریست نام برد، مشمول طرح آتش‌بس نیستند.

بیشتر بخوانید: لاوروف: شبه‌نظامیان حومه دمشق مشمول توافق آتش‌بس نیستند

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان روز چهارشنبه خود در جمع اعضای شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ضمن تاکید بر اینکه «مردم سوریه اینک با شدیدترین بحران انسانی روبرو هستند» گفت: «قطعنامه ۲۰۴۱ شورای امنیت چارچوبی را برای کلیه طرف ها تعیین کرده تا بر اساس آن بتوان در خصوص ایجاد شرایطی مساعد برای غیرنظامیان در تمام خاک سوریه به تفاهم دست یافت.»

این درحالیست که به گزارش منابع خبری، غوطه شرقی پس از یک شب آرامش روز چهارشنبه بار دیگر هدف شلیک توپخانه ارتش روسیه قرار گرفت. آخرین گزارش ها حاکی است در جریان بمباران های ده روز گذشته دست کم ششصد غیر نظامی در غوطه شرقی جان خود را از دست داده اند.

از سوی دیگر خبرگزاری رسمی دولت سوریه، سانا، اعلام کرده است که بر اثر شلیک موشک از سوی شورشیان به منطقه دمشق دستم کم یک تن کشته و پنج نفر دیگر زخمی شده اند. این خبرگزاری همچنین یادآور شده است که شورشیان برای جلوگیری از خروج غیرنظامیان از منطقه محاصره شده دالان امنیتی در منطقه الوافدین را هدف قرار داده اند.

بیشتر بخوانید: نبرد غوطه؛ چرا هیچکس کوتاه نمی‌آید؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورود کاروان حامل کمک‌های بشردوستانه به غوطه شرقی

فاکس‌نیوز: ایران پایگاه‌ نظامی جدید در نزدیکی دمشق ساخته است

روسیه: شورشیان کریدور بشردوستانه غوطه را زیر آتش خمپاره گرفته اند