تشدید حملات ترکیه به عفرین با وجود حضور نیروهای طرفدار بشار اسد در منطقه

Turkish police special forces
Turkish police special forces Copyright REUTERS/Osman Orsal
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تا کنون در جریان حملات ترکیه دست‌کم ۱۸۵ غیرنظامی از جمله دهها زن و کودک کشته و صدها تن زخمی شده‌اند.

آگهی

توپخانه‌ها و هواپیماهای جنگنده ترکیه شب گذشته بار دیگر منطقه عفرین سوریه و مرکز آن را بمباران کردند. این بمباران ها تنها ساعاتی پس از ورود شبه نظامیان طرفدار بشار اسد به عفرین روی داد.

بنا بر گزارش دیده‌بان حقوق بشر مستقر در لندن، حملات علیه شهر عفرین و دیگر مناطق شمال غرب سوریه که از ۲۰ ژانویه به محاصرۀ ارتش ترکیه و متحدانش در «ارتش آزاد سوریه» (FSA) درآمده است، همچنان بشدت ادامه دارد.

بنا بر گزارش شورای سلامت کانتون عفرین، تا کنون در جریان این حملات دست‌کم ۱۸۵ غیرنظامی از جمله دهها زن و کودک کشته و صدها تن زخمی شده‌اند.

آنکارا ماه گذشته با تروریستی خواندن شبه نظامیان عضو گروه «ی پ گ» (YPG) عملیات نظامی را علیه آنها در منطقه عفرین آغاز و اعلام کرد که درصدد پاکسازی این منطقۀ مرزی از آنهاست و اگرچه تا کنون توانسته است بسیاری از روستاها و نواحی مرزی این کانتون را تصرف کند اما همچنان بخش عمدۀ عفرین در اختیار کردهای «ی پ گ» است.

با تشدید این حملات، سرانجام روز سه‌شنبه شبه نظامیان طرفدار دولت مرکزی سوریه برای کمک به کردها و بیرون راندن نیروهای ترکیه وارد منطقه عفرین شدند. 

ورود آنها به عفرین در پی توافق میان نیروهای کرد و رژیم سوریه حاصل شد و ارتش ترکیه نیز با آتش هشدار توپخانه به مداخله آنها پاسخ داد. 

اگرچه یکی از فرماندهان نیروهای طرفدار دولت بشار اسد عصر سه شنبه از مقاومت مردانش در قبال آتش ترکیه سخن گفت اما ترکیه مدعی است که این آتش اخطار منجر به توقف آنها شده است.

کردهای «ی پ گ» از متحدان ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا هستند اما در جریان حملۀ ترکیه به منطقه عفرین نتوانستند از حمایت متحدان غربی خود برخوردار شوند؛ به همین دلیل بود که سرانجام نیروهای کرد میان ترکیه و رژیم بشار اسد، دومی را انتخاب کرده و به دمشق روی آوردند. 

با این توافق صدها نفر از نیروهای وابسته به رژیم که عمدتا نه عضو ارتش سوریه بلکه از نیروهای نامنظم محلی استان حلب بودند، با تبلیغات گسترده دولت اسد روانه عفرین شدند و به این ترتیب برای اولین بار از سال ۲۰۱۲ میلادی به اینسو پرچم‌های رژیم دولت سوریه بار دیگر در مناطق شمال غرب این کشور دیده شد. 

اما با وجود این اعزام پر سر و صدا، آنها درنهایت حمایت نظامی قابل توجهی از نیروهای حاضر در عفرین نداشتند یعنی در جایی که نیروهای ترک و متحدانشان از روز دوشنبه به پیشروی‌های خود شتاب بخشیده‌اند.

رویارویی نیروهای آنکارا و دمشق در منطقه عفرین، بازی میان متحدان سیاسی را در شمال سوریه بسیار پیچیده کرده است؛ یعنی در جایی که علاوه بر ترکها، دیگر نیروها از جمله شورشیان، ارتش سوریه، شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران، مبارزان کرد، روسیه و آمریکا نیز حضور دارند.

توافق روز یکشنبه میان گروه «ی پ گ» و دمشق، یکی از آخرین تحولات در صحنه سیاسی این منطقه بود و در مقابل رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نیز هشدار داد که نیروهای سوریه در صورت ورود به عفرین، با پیامدهای جدی مواجه خواهند شد.

با این وجود با توجه به گمانه زنی‌ها دربارۀ موافق روسیه، متحد کلیدی بشار اسد برای دخالت به عنوان میانجی، گمان نمی‌رود که ورود این نیروها به عفرین مقابله شدید نیروهای ترکیه را به همراه داشته باشد.

ابراهیم کالین، سخنگوی رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد که اگرچه ترکیه با دولت سوریه گفتگوی مستقیمی نداشته اما پیام این کشور بطور غیرمستقیم برای دمشق فرستاده شده است. او بار دیگر تاکید کرد که ورود نیروهای طرفدار دولت سوریه به عفرین پیامدهای جدی برای دمشق به همراه خواهد داشت.

او همچنین دربارۀ روابط میان ترکیه و آمریکا پس از سفر هفته گذشته رکس تیلرسون به این کشور گفت که آنکارا همچنان خوشبین در قبال آمریکا اما محتاط است.

**بیشتر بخوانید: **

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشته شدن ۸ سرباز ترکیه در منطقه عفرین سوریه

انتقاد از اردوغان به دلیل آرزوی شهادت برای دختری ۶ ساله

دادگاه فرانسه حکم بازداشت بین‌المللی بشار اسد را صادر کرد