بازمانده قایق واژگون شده در مرز یونان: وضعیت سیاسی ما را به ترک وطن سوق داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بازمانده قایق واژگون شده در مرز یونان: وضعیت سیاسی ما را به ترک وطن سوق داد

فتح یاسر از بازماندگان تراژدی رودخانه اوروس در سیزدهم فوریه سال جاری است. او اکنون در مصیبت جان باختن همسفران خود سوگوار است. در این حادثه قایق حامل پناهجویان واژگون شد و سه نفر از جمله یک کودک چهار ساله و یک نوجوان دوازده ساله کشته و چهار نفر دیگر مفقود شدند. رودخانه اوروس در مرز ترکیه و یونان قرار دارد.

فتح یاسر بیاد می آورد که همراه با دو خانواده دیگر سوار یک قایق بادی کوچک شده بود. هیچ یک از مسافران جلیقه نجات نداشتند و قایق چند متر مانده به ساحل یونان با برخورد به یک تنه درخت شناور سوراخ شد.

فتح یاسر درباره حادثه می گوید: «همه چیز در یک آن روی داد. نفهمیدم چه اتفاقی دارد می افتد. وقتی به آب افتادیم از شدت سرما حس کردم گویی پیکانی وارد قلبم شده است. نمی توانستم حرکتی بکنم. دمای سرد آب غیر قابل تحمل بود. چندین بار آب رودخانه را بلعیدم. تنها شنیدم که کسی خدا را فریاد می زد.

نبرد برای زیستن آغاز شده بود. تلاش کردم شاخه درختی را با دست چپم چنگ بزنم. سرعت آب بسیار بالا بود. با دست راستم دست مرد دیگری را گرفتم. هوا تاریک بود و نمی توانستم بشناسمش. گریه می کردم. گمان می کردم نمی توان زندگی کودکان را نجات داد. آن بچه‌ها می توانستند فرزندان خودم باشند. آنها را برای سوار شدن به قایق بر دوش گرفته بودم. ولی حالا چه؟»

فتح یاسر می گوید که وقتی خودش را به ساحل رسانده شروع به فریاد زدن و طلب کمک کرده است. به گفته او سربازان ترک آن سوی رود متوجه فریادهای او می شوند ولی به او می گویند که نمی توانند به آنها کمک کنند زیرا آنها در سواحل یونان بسر می بردند.

فتح یاسر درباره دلایل خروج از ترکیه می گوید: «وضعیت سیاسی ما را به ترک وطن سوق داد. چرا مردم کودکان خود را به خطر می اندازند؟ می ‌خواهم مردم درباره دلیل این واقعه تفکر کنند. چرا چنین حوادثی روی می دهد؟»

بیشتر بخوانید:

غرق شدن قایق پناهجویان موجب مرگ کودک ۴ ساله شد

خبرنگار یورونیوز در آتن می گوید: «اینگونه سفرها خطرهای زیادی به‌همراه دارد. ولی برای این مردم چاره دیگری نیست. در کشور خودشان به عنوان طرفداران گولن مورد بدرفتاری قرار می گیرند. برای آنها آینده‌ای در کشورشان متصور نیست. این افرادِ منتقد اردوغان که موفق به خروج از ترکیه شده اند برای امنیت خانواده شان در صورت بازگشت به ترکیه در هراس هستند.»

از زمان توافق ترکیه و اتحادیه اروپا برای کنترل موج مهاجران به سمت کشورهای اروپایی، تعداد پناهجویانی که تلاش می‌کنند از راه‌های خطرناک خود را به مرزهای اتحادیه اروپا برسانند افزایش یافته است.