روزنامه صباح: قطر ۴۵ شهروند ترکیه را به ظن ارتباط با شبکه گولن اخراج کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
روزنامه صباح: قطر ۴۵ شهروند ترکیه را به ظن ارتباط با شبکه گولن اخراج کرد

روزنامه صباح ترکیه (نزدیک به حزب عدالت و توسعه) روز شنبه گزارش کرد قطر، ۴۵ شهروند ترک را به ظن اتهام با شبکه فتح‌الله گولن به ترکیه مسترد کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه فتح‌الله گولن، رهبر مذهبی و از منتقدان سیاست‌های دولت اسلام‌گرای این کشور را متهم به سازماندهی کودتای نافرجام ۱۵ ژوییه سال ۲۰۱۶ کرده است. از زمان وقوع این کودتا، ده‌ها هزار نفر در ترکیه بازداشت یا از مشاغل خود اخراج شده اند. فتح‌الله گولن این اتهامات را رد می‌کند.

به گزارش صباح، زکریا اوزسویک و همسرش دریا که در دانشگاه قطر مشغول به کار بودند، به محض ورود به استانبول بازداشت شدند. بنا بر این گزارش، برای آقای اوزسویک تا زمان تشکیل دادگاه قرار بازداشت صادر شده اما همسرش با نظارت دادگاه آزاد شده است.

از سرنوشت ۴۳ نفر دیگر گزارشی منتشر نشده است.


دولت اسلام‌گرای ترکیه از متحدان ایدئولوژیک، اقتصادی و نظامی قطر به شمار می‌رود. آنکارا و دوحه از زمان آغاز ناآرامی در جمهوری‌های عربی در سال ۲۰۱۱، از جریان‌های نزدیک به اخوان‌المسلمین در مصر، تونس و سوریه حمایت کردند.

از زمان وقوع بحران دیپلماتیک در روابط میان قطر و عربستان و متحدانش، ترکیه به شریک اول اقتصادی و نظامی این کشور بدل شده است.