علی خامنه‌ای: انتقاد از این حقیر منافاتی با ایستادگی پای نظام اسلامی ندارد

علی خامنه‌ای: انتقاد از این حقیر منافاتی با ایستادگی پای نظام اسلامی ندارد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبر جمهوری اسلامی: «در زمینه عدالت اقرار می کنیم که عقب مانده ایم.»

آگهی

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی روز یکشنبه در دیدار با جمعی از مردم تبریز گفت ممکن است فردی از شخص حقیر نیز انتقاد داشته باشد اما انتقاد هیچ منافاتی با ایستادگی پای نظام اسلامی و انقلابیِ برآمده از پایداری ملت و فداکاری صدها هزار شهید ندارد و به همین علت، مردم با همه وجود از این انقلاب دفاع می کنند.

رهبر جمهوری اسلامی مهمترین کار انقلاب ۵۷ را «تبدیل نظام طاغوت به نظام مردم‌سالار» برشمرد و افزودند: مردمسالاری یعنی در همه چیز «مردم» اصل هستند.

علی خامنه ای همچنین با اشاره به نامگذاری دهه سوم انقلاب به نام «دهه پیشرفت و عدالت» گفت: «پیشرفت در عرصه های مختلف به معنای واقعی کلمه رخ داده اما در زمینه عدالت اقرار می کنیم که عقب مانده ایم.» وی همچنین گفت که به خاطر عقب افتادن در زمینه عدالت باید از خداوند و مردم عذرخواهی کرد.

رهبر جمهوری اسلامی همچنین در بخشی از سخنانش مهمترین آفت همه انقلاب‌ها را «ارتجاع» به معنای سست‌شدن، توقف و بازگشت به اوضاع قبلی خواند و گفت: «تقریباً همه انقلاب‌های شناخته شده جهان در همان سالهای نزدیک به این بلیّه دچار شده اند.»

وی همچنین افزود:«این خطاست که برخی تصور کنند به اسم انقلاب باید به همه‌چیز و به همه حوادث و بخشهای نظام اسلامی زبان انتقاد و اعتراض داشت.»

رهبر جمهوری اسلامی همچنین در بخشی از سخنانش به موضوع توافق هسته ای با قدرتهای جهانی اشاره کرد و و با حمایت از محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه گفت:‌ «ما نتیجه اتکاء به خارجی‌ها را در قضیه برجام مشاهده کردیم و در قضیه مذاکرات هسته‌ای به آنها اعتماد کردیم اما سودی نبردیم البته خوشبختانه مسئولان برخورد خوبی با این مسئله دارند و وزیر امور خارجه که باید از او تشکر کرد، با خباثت امریکایی ها و به نعل و به میخ زدن اروپایی‌ها، برخورد خیلی خوب و قوی دارد که این راه باید ادامه یابد.»

صحبت های روز یک شنبه علی خامنه ای از جمله اینکه انتقاد از وی مساوی انتقاد از نظام نیست، از آن جهت اهمیت دارد که در اعتراضات دی ماه در شهرهای مختلف ایران، نام وی در صدر شعارهای انتقادی معترضان بود.

نکته های مورد تاکید رهبر جمهوری اسلامی از جمله عقب ماندگی در زمینه عدالت و هشدار درباره بازگشت ارتجاع را می توان با اعتراضان دی ماه مرتبط دانست.

بسیاری از تحلیلگران اعتراضات دی ماه را ناشی از گسترش فاصله طبقاتی و افزایش احساس ناعدالتی در جامعه دانستند. از سوی دیگر شعارهایی در حمایت از دوران شاه و مقایسه آن با جمهوری اسلامی در اعتراضات شهرهای مختلف ایران شنیده شد که این شعارها را می توان زمینه ای دانست که رهبر جمهوری اسلامی را به سخن گفتن درباره خطر ارتجاع و بازگشت به اوضاع قبلی سوق داده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبر ایران: تحریم را شکست می‌دهیم‌

خامنه‌ای از شهروندان ایران خواست به خارج مسافرت نکنند

محسن سازگارا به یورونیوز: درگیری نظامی با اسرائیل به سود خامنه‌ای تمام نخواهد شد