Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دولت سوئد به احمد رضا جلالی تابعیت داد

احمد رضا جلالی
احمد رضا جلالی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

احمد رضا جلالی، پزشک ایرانی پس از محاکمه در ایران به اعدام محکوم شد. حکم اعدام او به تائید دیوان عالی این کشور رسیده است.

آگهی

احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی که در این کشور در زندان به سر می برد تابعیت سوئدی کسب کرد.

وزارت خارجه سوئد روز شنبه با اعلام این خبر ابراز امیدواری کرد که اعطای تابعیت سوئدی به احمدرضا جلالی بتواند تغییراتی در زمینه دسترسی به این زندانی و مذاکره سوئد با مقامات ایرانی در مورد پرونده او ایجاد کند.

احمد رضا جلالی در روز پنجم اردیبهشت سال ۱۳۹۵ شمسی و در جریان سفر به ایران دستگیر شد. او به اتهام «همکاری با موساد، سازمان اطلاعاتی اسرائیل» در ایران مورد محاکمه قرار گرفت و مجرم شناخته شد. بنا به حکم صادره که مهر ماه سال جاری به وکلای احمد رضا جلالی ابلاغ شد وی به اعدام محکوم شده است. این حکم آذر ماه سال جاری به تائید دیوان عالی کشور رسید.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ویدا مهران پور، همسر احمد رضا جلالی پیش از این از طرح اتهام «محاربه» و «همکاری با دول متخاصم» در پرونده این پزشک ایرانی خبر داده بود.

تلویزیون ایران اواخر ماه آذر «اعترافات ویدئویی ضبط شده» احمد رضا جلالی را پخش کرد. او در این اعترافات به تشریح ارتباط خود با «عوامل اطلاعاتی بیگانه» پرداخته بود. به گفته همسر احمد رضا جلالی اعترافات پخش شده «تحت فشار، ارعاب و تهدید» به دست آمده است.

احمد رضا جلالی پیش از بازداشتش در ایران به تحقیق در پژوهشکده کارولینسکای سوئد مشغول بود.

پاتریک نیلسون، سخنگوی وزارت خارجه سوئد روز شنبه در مورد اعطای تابعیت سوئدی به احمد رضا جلالی و پیگیری پرونده او گفت: «به مسیری که آغاز کرده ایم ادامه خواهیم داد و خواسته ما تغییری نخواهد کرد. خواسته ما این است که حکم اعدام او به اجرا در نیاید.»

سازمان عفو بین الملل در واکنش به اعطای تابعیت سوئدی به احمد رضا جلالی از این تصمیم دولت سوئد استقبال کرد.

ویدا مهران پور حدود دو ماه پیش در گفتگو با یورونیوز تاکید کرده بود که وکیل همسرش در قبال تائید حکم اعدام احمد رضا جلالی در دیوان عالی کشور درخواست فرجام خواهی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوئد، پایتخت جرایم با اسلحه در اروپا؛ نوجوانانی که در مراکز بازپروری برای تبهکاری تربیت می‌شوند

مردی که در تبادل با حمید نوری از زندان ایران آزاد شد بلافاصله با دوست‌پسرش نامزد کرد

رویای اقامت در اروپا با ترغیب به خرید ملک؛ سودجویان در سوئد از اتباع خاورمیانه کلاهبرداری می‌کنند