اظهارات ضد و نقیض نمایندگان درباره ویدئوی لحظات پیش از مرگ کاووس سیدامامی

اظهارات ضد و نقیض نمایندگان درباره ویدئوی لحظات پیش از مرگ کاووس سیدامامی
Copyright عکس از وبسایت جماران
Copyright عکس از وبسایت جماران
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایندگان مجلس شورای ایران در جلسه‌ای با اطلاعات سپاه درباره درگذشت کاووس سیدامامی، فعال محیط زیست گفتگو کردند. در این جلسه فیلم لحظه مرگ آقای سیدامامی نمایش داده شد اما اظهارات و برداشت نمایندگان نسبت به لحظات پیش از مرگ این جامعه شناس با یکدیگر متفاوت است.

آگهی

روز دوشنبه نمایندگان مجلس شورای ایران در جلسه‌ای با اطلاعات سپاه درباره درگذشت کاووس سیدامامی، فعال محیط زیست گفتگو کردند. در این جلسه فیلم لحظه مرگ آقای سیدامامی نمایش داده است. اظهارات نمایندگان پس از این جلسه درباره لحظات پیش از درگذشت این جامعه شناس ضد و نقیض و متفاوت بوده است. 

عارف: سوئیت خوبی در اختیار سید امامی قرار داده بودند

در پی پخش فیلمی که اطلاعات سپاه پاسداران می‌گوید حاوی لحظات خودکشی کاووس سید‌امامی است، محمد رضا عارف رئیس فراکسیون امید مجلس گفت که چون سید امامی استاد دانشگاه بوده «سوئیت خوبی در اختیارش قرار داده بودند».

وی افزود: «ایشان با پرتاب یک شیء تلاش داشته لامپ را بشکند و پیراهنش را درآورد و تلاش کرد از آن به عنوان ابزاری برای دار زدن استفاده کند.»

عارف همچنین از دادستان و نهادهای نظارتی در قوه قضائیه خواست که هر چه سریعتر گزارش شفافی در این مورد ارائه و با خاطیان برخورد کند.

نمایندگان مجلس شورای ایران در جلسه‌ای با اطلاعات سپاه درباره درگذشت کاووس سیدامامی، فعال محیط زیست گفتگو کردند. در این جلسه فیلم لحظه مرگ آقای سیدامامی نمایش داده است. علی‌ مطهری، نایب رئیس دوم مجلس درباره این جلسه گفت: «در این فیلم لحظه خودکشی مشهود نیست اما حدود هفت هشت دقیقه ایشان (کاووس سید امامی) مشغول اقداماتی است که نشان می‌دهد احتمالا قصد خودکشی دارد. در اینجا کوتاهی اپراتور روشن است که متوجه این اتفاق نشده در حالیکه باید زودتر متوجه می‌شد و از این اتفاق جلوگیری می‌کرده است. به نظر می‌رسد در این زمینه کوتاهی شده و خودشان هم قبول دارند.» 

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفتگو با خبرگزاری مجلس با تائید ضمنی «خودکشی» به عنوان عامل مرگ این استاد جامعه‌ شناسی دانشگاه امام صادق گفت: «کاووس سیدامامی متاسفانه به هر دلیل شرایط زندان را نتوانسته تحمل کند، هرچند وی در سلول عادی نگهداری نشده است، در واقع کاووس سیدامامی با توجه به اینکه استاد دانشگاه بوده، در سلول مناسب نگهداری شده است.» وی همچنین می‌گوید که در فیلم مذکور کاووس سیدامامی «پیراهن خود را در آورده و برای خودکشی آماده می‌شود.» علاالدین بروجری می‌گوید: «خانواده وی نیز این اتفاق را پذیرفتند لذا درخواست کالبدشکافی هم نکرده‌اند.»

با این حال، علی مطهری در واکنشی متفاوت گفت: «توضیحاتی هم درباره فوت آقای سید امامی ارائه شد که به نظرم کافی نیست و نیاز است توضیحات بیشتری ارائه شود تا جوانب مختلف قضیه روشن شود.»

آقای مطهری با تاکید بر اینکه تمام کسانی از نزدیک سیدامامی را می‌شناختند نظر مثبتی درباره شخصیت وی داشتند، گفت که مجلس منتظر تکمیل اطلاعات خود در این زمینه و ارائه توضیحات کافی درباره فوت آقای سید امامی در زندان است.

فراکسیون محیط زیست مجلس ایران صبح روز دوشنبه از آمادگی سپاه برای رائه مستنداتی درباره مرگ کاووس سیدامامی به مجلس خبر داده بود. محمدرضا تابش، رئیس این کمیسیو در گفتگو با خبرآنلاین در زمینه بازداشت فعالان محیط زیست و درگذشت این استاد دانشگاه در زندان اعلام کرده بود: «در نظر داریم ظرف روزهای آینده جلسه‌ای نیز با مسئولین قضایی، سازمان‎زندان‎ها، سپاه، وزارت اطلاعات و سازمان محیط زیست داشته باشیم.»

آقای تابش ضمن تاکید بر اینکه اتهامات افراد بازداشت‌شده باید در محاکم قضایی اثبات شود گفته است: « درباره نحوه مرگ دکتر سیدامامی نیز ابهاماتی مطرح است که باید مرتفع شود. سپاه اعلام آمادگی کرده است که مستندات و مدارک خود را در این باره به مجلس ارائه دهد.»

روز شنبه عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران از بازداشت چند تن از فعالان محیط زیست به دلیل «جمع‌آوری اطلاعات» و ارائه آنها به «بیگانگان» خبر داده بود.

امروز (دوشنبه ۲۳ بهمن) موسی غضنفری‌آبادی، رئیس دادگاه انقلاب ضمن تائید اتهام جاسوسی به فعالان محیط زیستی بازداشت شده از تعداد افراد تحت بازداشت اظهار بی‌اطلاعی کرد.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه نیز در واکنش به خبر مرگ این فعال محیط زیست دز زندان اعلام کرد: «خودکشی سیدامامی در حال بررسی است تا ببینیم چگون اتفاق افتاده است.»

این در حالی است که خبرگزاری فارس، نردیک به سپاه پاسداران در کانال تلگرامی خود بدون ذکر منبع خبر اعلام کرد که آقای سیدامامی خود را در «سلول محل نگهداری به دار آویخته است.» این خبرگزاری همچنین نوشت: «اطلاعات تکمیلی‌تر حکایت از آن دارد که سیدامامی اطلاعاتی را از حوزه آب و منابع آبی ایران به موسسات وابسته به سیا و MI6 انتقال می‌داده است.»

محسنی اژه‌ای همچنین اظهار داشت که قوه قضائیه از طریق دبیرخانه، شورای امنیت ملی را در جریان اطلاعات کامل پرونده قرار داده است.

علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی روز کشنبه گفته بود که اطلاعات مربوط به پرونده مرگ کاووس سیدامامی به این شورا ارسال نشده است.

بیشتر بخوانید: واکنش‌ها به ادعای «خودکشی» کاووس سید امامی در زندان اوین

واکنش زندانیان سیاسی سابق به  ادعای خودکشی کاووس سیدامامی

کاووس سیدامامی، استاد دانشگاه و فعال محیط زیست در تاریخ چهارم بهمن ۱۳۹۶ بازداشت شد و جمعه ۱۹ بهمن به خانواده وی اطلاع دادند که این جامعه شناس در زندان دست به «خودکشی» زده است.

آگهی

این خبر واکنش‌های بسیاری را در میان فعالین سیاسی، دانشگاهیان، زندانیان سابق سیاسی و مسئولان دولتی به همراه داشت. بسیاری از این افراد درگذشت آقای سید امامی بر اثر خودکشی را ادعای مسئولان قضایی و نادرست می‌دانند.

انجمن جامعه‌شناسی و انجمن علوم سیاسی ایران با صدور اطاعیه‌های جداگانه ضمن ابراز تاسف از درگذشت این استاد دانشگاه، از مسئولان درخواست کردند تا در اینباره به افکار عمومی پاسخ دهند.

همچنین چهار انجمن جامعه شناسی، علوم سیاسی، مطالعات صلح ایران و مطالعات فرهنگی و ارتباطات طی نامه‌ای از حسن روحانی رئیس جمهوری ایران خواستند تا پرونده مرگ این استاد جامعه‌شناسی و علوم سیاسی را پیگیری کند. 

 این بیانیه تداوم نگاه های امنیتی به نهادهای آموزش عالی و فعالیت های علمی و بین المللی و بی توجهی به قوانین و آیین نامه های مربوط به آیین دادرسی، را مغایر با شعارهای دولت تدبیر و امید دانسته و خطاب به رئیس جمهور دولت امید می‌گوید: «حضرتعالی به عنوان مسئول اجرای قانون اساسی که همواره نسبت به تدوین و اجرای کامل منشور حقوق شهروندی نیز حساسیت داشته اید، در پیشگاه وجدان جامعه دانشگاهی مسئول ایضاح و رفع این گونه رنج های ناگوار و متوالی هستید که جامعه را نگران و مضطرب می سازد. بنابراین، حداقل انتظار ما این است که بر اساس این مسئولیت، برای بررسی جدی و پیگیری موثر و پاسخگوکردن نهادهای درگیر در این ضایعه دردناک اقدام عاجل و موثر به عمل آورید.»

عمادالدین باقی در کانال تلگرامی خود نوشت: «وقتی خبر کاووس سیدامامی را شنیدم احساس گناه کردم. زیرا بخاطر جلوگیری از سوء‌استفاده آنانکه که دشمن ایران و منافع ملی‌اند از افشای بدرفتاریی که در بازداشت متحمل شده بودم خویشتنداری کردم. اگر همه بازگو می کردیم معلوم می شد چرا در زندان ها این فجایع رخ می دهند.»

آگهی

عمادالدین باقی، نویسنده و فعال حقوق بشر در گفتگو با اعتمادآنلاین، سازمان زندان‌ها را مسئول جان این فعال محیط زیست و استاد دانشگاه دانست و افزود: «چیزی که جای تأسف دارد این است که این پدیده سال‌هاست مدام تکرار می‌شود. هر بار که چنین حادثه‌ای تکرار می‌شود یک موج خبری ایجاد می‌کند، بعد موج خبری می‌خوابد و انگارنه‌ انگار که چنین حادثه مهمی اتفاق افتاده و جان انسانی تلف شده است.»

این حقوق دان در ادامه حتی صحت «خودکشی» کاووس سیدامامی را عذر برتراز گناه دانست و گفت‌:«جان انسان‌ها برای خودشان بسیار شیرین است بنابراین باید دید چه فضایی آنجا وجود دارد و چه رفتاری با زندانی صورت می‌گیرد که حاضر می‌شود دست از جان شیرین خود بکشد و خودکشی کند؟ اگر به فرض طرف خودکشی هم کرده باشد مساله بحرانی‌تر می‌شود. چون اگر می‌گفتند کسی کشته شده، انگشت اتهام متوجه یک شخص یا اشخاصی که دست به این اقدام زدند می‌شد اما وقتی می‌گویند خودکشی کرده انگشت اتهام متوجه یک سیستم رفتاری می‌شود که افراد را در شرایط و تنگنایی قرار می‌دهد که مرتکب چنین عملی می‌شوند و خودکشی می‌کنند؛ بنابراین صحت مساله خودکشی عذر بدتر از گناه است.»

علیرضا نامور حقیقی، استاد تاریخ دانشگاه تورنتو نیز در حساب کاربری توئیتر خود، اتهام جاسوسی و خودکشی آقای سیدامامی را اقدام علیه امنیت ملی و با هدف ایجاد رعب و وحشت در دانشگاه خواند.

بهمن احمدی امویی، روزنامه نگار و زندانی سیاسی سابق نیز با انتشار مطلبی در توئیتر خود، امکان خودکشی در بند ۲۰۹ زندان اوین را منتفی دانست و نوشت‌: «وقتی به عنوان زندانی وارد ۲۰۹ می شوی غیر از لباس زیر، همه را از تو می گیرند. حتی عینک را. لباس زندان و دمپایی به تو می دهند.امکان خود کشی هم وجود ندارد. مگر این که جسم سختی به سرت بخورد یا سرت به یک جسم سخت.مثل زهرا کاظمی.»

وی همچنین دلیل بازداشت فعالان محیط زیست را دور کردن ذهن جامعه از نارضایتی نسبت به بی توجهی مسوئلان به محیط زیست دانست و افزود: «افزایش نارضایتی های عمومی ناشی از بی‌توجهی به محیط زیست در چندسال اخیر توجه نهادهای امنیتی را به فعالان این حوزه جلب کرده و باید یک جوری آنها را از ذهن جامعه دور کنند. مثل همان کاری که با برادران علایی و انجمن مبارزه با ایدز کردند.»

آگهی

ژیلا بنی یعقوب، روزنامه نگار و زندانی سیاسی سابق نیز در توئیتر خود نوشت: «دوستانی که قبلا زندانی بودند به اندازه کافی نوشتند که در بندهای امنیتی اوضاع جوری است که امکان خودکشی نیست، بنابراین لازم نیست چیز بیشتری در این باره بگم جز اینکه باورنمیکنم خودکشی کاووس سیدامامی را.»

روز شنبه رامین سیدامامی، خواننده راک با شهرت هنری «کینگ رام»، درباره خبر درگذشت پدرش در حساب اینستاگرام خود نوشت: «خبر مرگ پدرم، کاووس سیدامامی، برایم باور کردنی نیست. کاووس در ۴ بهمن دستگیر شد و ناگهان از دادسرا مادرم، مریم ممبینی را جمعه ۱۹ بهمن ۱۳۹۶ احضار می‌کنند و خبر مرگ همسرش را به او می‌دهند. می‌گویند خودکشی کرده.... هنوز باور نمی‌کنم، نمی‌کنیم.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

کاووس سیدامامی متولد سال ۱۳۳۲، فارغ التحصیل دانشگاه اوهایو در رشته امور بین‌الملل و جامعه شناسی، مدرس دانشگاه امام صادق و فعال مدنی، فعالیت‌های محیط‌ زیستی خود را از طریق فعالیت در موسسه «حیات وحش میراث پارسیان» به‌عنوان مدیر عامل به انجام می‌رساند.

فعالیت این موسسه بر حفظ حیات وحش و زیستگاه‌های طبیعی ایران از طریق اجرای پروژه‌های زیست محیطی و آگاهی رسانی و آموزش است.

آگهی

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شش فعال محیط زیست ایران به ۶ تا ۱۰ سال زندان محکوم شدند

افشاگری وزیر سابق اطلاعات: زهرا کاظمی ضرب و شتم شد و سرش به جدول خیابان اصابت کرد

انتقاد احمدی‌نژاد از «خودکشی» در زندان‌های قوه قضائیه تا وظایف رهبر