Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کمک شبه نظامیان عراقی نزدیک به ایران به نیروهای سوری تحت حمایت آمریکا

کمک شبه نظامیان عراقی نزدیک به ایران به نیروهای سوری تحت حمایت آمریکا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک فرمانده زیر مجموعه حشد شعبی در پاسخ به تناقض موجود در مسئله یاری رساندن یک گروه مورد حمایت ایران به نیروهای نزدیک به آمریکا گفت: «دشمن دشمن من، دوست من است.»

آگهی

حشد الشعبی، اصلی‌ترین سازمان شبه نظامی عراقی مورد حمایت ایران اعلام کرد تعدادی از مبارزان سوری تحت حمایت آمریکا را از چنگال محاصره نیروهای عضو گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش نجات داده است.

فرمانده دوم گروه «لواء الطفوف»، زیر مجموعه نیروهای حشد الشعبی (شبه نظامیان غالبا شیعی بسیج مردمی عراق) اعلام کرد رزمندگان تحت امر وی با کمک گارد مرزی عراق موفق شدند یازده تن از رزمندگان ارتش دمکراتیک سوریه (ائتلافی از نیروهای سیاسی و نظامی غالبا کرد) را از محاصره نیروهای داعش برهانند.

ارتش دمکراتیک سوریه که از سوی آمریکا حمایت و تجهیز نظامی می شود، ائتلافی از نیروهای عمدتا کرد سوریه و نیز آمیخته با شبه‌نظامیان عرب، آشوری، ارمنی و ترکمان است که پیشتر موفق شده بود نیروهای داعش را از شمال شرق سوریه، به خصوص از رقه و بخش بزرگی از استان دیر الزور عقب براند.

به گفته احمد نصرالله، فرمانده دوم «لواء الطفوف»، شبه نظامیان عضو این گروه هنگام حمله داعش به نیروهای ارتش دمکراتیک سوریه از آنها که در یک فاصله پانصد متری در آنسوی مرز قرار داشتند، خواستند که به این سوی مرز بیایند تا تحت حمایت قرار گیرند.

گروه «لواء الطفوف» همچنین با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که روز یکشنبه در غرب استان الانبار یازده عضو محاصره شده ارتش دمکراتیک سوریه را که پس از فرار از دست تروریست های داعش در منطقه ای واقع در مرز دو کشور به دام افتاده بودند نجات داده است.

احمد نصرالله که با خبرگزاری فرانسه صحبت می کرد در پاسخ به تناقض موجود در مسئله یاری رساندن یک گروه مورد حمایت ایران به نیروهای نزدیک به آمریکا گفت: «داعش دشمن همه است. ما یک دشمن مشترک داریم و می توان گفت که دشمن دشمن من، دوست من است.» وی در ادامه تصریح کرد: «نیروهای ارتش دمکراتیک سوریه دوازده ساعت تحت حمایت ما در این سوی مرز باقی ماندن و سپس به مواضع خود بازگشتند.»

در حالیکه تهران و واشنگتن روابط پر تنشی را پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ دنبال می کنند، نفوذ ایران در میان نیروهای حشد شعبی به موضوعی نگران کننده برای رهبران آمریکایی تبدیل شده و ای مسئله مکرر از زبان آنها شنیده می شود.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا ماه دسامبر در اشاره به حشد شعبی از آن عده که وی آنها را «شبه نظامیان ایرانی» نامیده بود خواست به «خانه های خود» بازگردند. این نیروها نیز در پاسخ اعلام کرده بودند که عراقی هستند و این آمریکایی ها هسند که باید به خانه خود بازگردند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جشن پیروزی و رژه نیروهای مسلح در بغداد

واکنش بغداد به تیلرسون: هیچ کس حق دخالت در امور داخلی عراق را ندارد

نیروهای تحت حمایت آمریکا در سوریه: کنترل بخشی از مناطق حائل را به سوریه واگذار می کنیم